Paszport dla psa jest niezbędny, gdy chcemy zabrać zwierzaka na zagraniczne wakacje. Wyjazdy z pupilem zyskują na popularności, bo wiele krajów pozwala na łatwe przekraczanie granicy ze zwierzętami domowymi. Jak wyrobić paszport psu i ile czasu to trwa?
● Paszport dla zwierzęcia domowego to dokument, który umożliwi wyjazdy zagraniczne z czworonogiem. ● Wyrobienie psu paszportu jest prostą formalnością, która sprowadza się do poświadczenia przez weterynarza, że zwierzę jest zdrowe. ● Paszport dla psa najczęściej wyrobimy od ręki u uprawnionych do tego lekarzy weterynarii
Paszport dla psa – co to jest?
Paszport dla zwierząt domowych to dokument, który wydaje się dla psów, kotów i fretek. Umożliwia przemieszczanie się ze zwierzęciem między krajami Unii Europejskiej i kilkoma innymi (lista poniżej). Jego wygląd oraz to, jakie informacje musi zawierać, określa unijne rozporządzenie.
Paszport powinien mieć format A6, niebieską okładkę z unijnymi gwiazdkami, a w środku – rubryki na następujące dane:
– informacja o miejscu wszczepienia mikrochipa oraz o przypisanym do niego kodzie (jeżeli pies nie ma mikrochipa, mogą to być informacje dotyczące tatuażu identyfikacyjnego), – opis zwierzęcia, czyli: imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne, – imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela, – dane oraz podpis lekarza weterynarii, który wystawia dokument, – podpis właściciela, – informację dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie, – informację o teście serologicznym na wściekliznę, – informację na temat profilaktyki innych chorób zakaźnych niż wścieklizna, – inne informacje dotyczące stanu zdrowia psa. W paszporcie jest również miejsce na fotografię zwierzęcia, jej wklejenie nie jest jednak obowiązkowe.
Warto zaznaczyć, że paszport dla psa to – mimo poważnej nazwy – w istocie rodzaj uproszczonego zaświadczenia weterynaryjnego. W przypadku krajów, które nie dopuszczają przemieszczania się z psem na jego podstawie, konieczne będzie wystawienie świadectwa zdrowia zwierzęcia.
Jak wyrobić paszport psu?
Psi paszport możemy wyrobić u każdego upoważnionego do tego lekarza weterynarii. Listę weterynarzy, którzy posiadają takie uprawnienie, można znaleźć na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Trzeba pamiętać, że weterynarz musi obejrzeć psa. Wystawiając paszport sprawdzi, czy pies został odpowiednio oznakowany (zaczipowany), uzupełni opis zwierzęcia, a także informacje o nim oraz o właścicielu.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa?
Urzędowa cena paszportu dla psa to maksymalnie 100 zł. Dodatkową opłatę wnosi się za jego legalizację (26 zł), trzeba też uwzględnić ewentualne koszty związane z zaczipowaniem czy podaniem szczepionki przeciwko wściekliźnie.
Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?
Jeżeli pies został wcześniej zaszczepiony i nie jest konieczne wykonanie żadnych dodatkowych badań, dokument wystawiany jest od ręki.
Paszport wystarczy wyrobić raz – jeśli zwierzę posiada ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, dokument będzie ważny przez cały okres jego życia.
Paszport dla psa – kiedy będziemy go potrzebować?
Europejski paszport dla zwierząt domowych jest niezbędny do podróżowania między państwami Unii Europejskiej (w tym Irlandii Północnej), ale powinien umożliwić też wjazd do:
– Andory, – Szwajcarii, – Wysp Owczych, – Gibraltaru, – Grenlandii, – Islandii, – Liechtensteinu, – Monako, – Norwegii, – San Marino, – Watykanu.
Pies może również wjechać do Unii Europejskiej na podstawie paszportu dla zwierząt domowych wydanego w jednym z tych państw lub terytoriów.
Posługiwanie się paszportem jest obwarowane kilkoma warunkami: przemieszczanie się z psem nie może mieć charakteru komercyjnego, a w przypadku gdy zwierzę podróżuje pod opieką osoby innej niż właściciel, niezbędne jest pisemne upoważnienie właściciela do przemieszczania się zwierzęcia z opiekunem. Co do zasady, liczba zwierząt, które towarzyszą właścicielowi lub opiekunowi, nie powinna przekraczać pięciu sztuk (choć są wyjątki, np. w przypadku podróży na wystawę lub konkurs).
Niektóre spośród krajów honorujących paszporty dla zwierząt domowych ustanowiły też własne dodatkowe wymogi. Na przykład planując wyjazd z psem do Irlandii, Finlandii, Norwegii czy na Maltę, będziemy potrzebowali zaświadczenia o leczeniu przeciw bąblowicy. Niektóre kraje UE nie zezwalają także na wwóz na swoje terytorium ras psów niebezpiecznych lub psów w typie ras określanych jako niebezpieczne.
Kara za brak paszportu dla psa
Zasady przewozu zwierząt, w tym psów, regulują wewnętrzne przepisy weterynaryjne krajów. Jeżeli przy przekraczaniu granicy okaże się, że zwierzę nie spełnia wymogów dotyczących przywozu, to urzędowy lekarz weterynarii może podjąć decyzję o:
– zawróceniu zwierzęcia, – objęciu zwierzęcia urzędową kwarantanną na czas niezbędny do spełnienia wymogów zdrowotnych, na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę, – uśpieniu zwierzęcia (w skrajnych przypadkach).
Paszport dla psa to nie wszystko
Przed każdą podróżą, nie tylko zagraniczną, warto pomyśleć o komforcie przemieszczania się naszego pupila. Nie bez znaczenia będzie wybór środka transportu – choć jazda samochodem zapewni psu prawdopodobnie największą swobodę, to może się okazać, że zwierzę cierpi na chorobę lokomocyjną, a długa jazda będzie dla niego wyjątkowo męcząca. Z kolei podróż pociągiem czy samolotem wymaga zaopatrzenia się w kaganiec lub specjalny transporter.
To, jak mogą być przewożone zwierzęta, będzie określał regulamin danego przewoźnika. Powinniśmy zorientować się także w przepisach, które obowiązują w tym względzie w kraju, do którego podróżujemy. Najczęściej można je znaleźć na stronach internetowych ambasad. Należy zadbać, by pies przeszedł wszystkie potrzebne szczepienia i aby były one potwierdzone wpisami w książeczce zdrowia zwierzęcia.
Źródło: TVN 24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock