Fałszywy żołnierz błagał o pomoc. Kobieta straciła 36 tysięcy złotych

Z kraju

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/3

Policja ostrzega przed oszustwami na "amerykańskiego żołnierza". Jak podano w komunikacie, kobieta z powiatu legnickiego straciła w ten sposób 36 tysięcy złotych.

Policja poinformowała w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, że w ostatnim czasie jedna z mieszkanek powiatu legnickiego padła ofiarą oszustwa internetowego. Kobieta poznała w internecie mężczyznę, który podawał się za "amerykańskiego żołnierza" pełniącego misję w Syrii.

"Przez około miesiąc pisali do siebie różne wiadomości, maile - 'amerykański żołnierz' pisał po polsku, przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o swojej rodzinie, o przyszłości o tym, że chce przeprowadzić się wkrótce do Polski. Interesował się też życiem osobistym kobiety. Mężczyzna wzbudził duże zaufanie u seniorki" - czytamy.

Policja podała, że mężczyzna pewnego dnia wysłał jej wiadomość, że "przesłał do niej do domu paczkę z Syrii, w której miały być jego rzeczy osobiste, dokumenty oraz pieniądze". "Dla wiarygodności wysłał zdjęcie tej paczki oraz poinformował ją, że mogą być jakieś niewielkie opłaty lokalne, za które będzie musiała zapłacić" - dodano w komunikacie.

Kobieta zgodziła się i miała przechować paczkę do czasu jego przyjazdu do Polski.

Oszustwo "na żołnierza"

Kilka dni później seniorka otrzymała od firmy kurierskiej maila z informacją, że paczka została zatrzymana w Turcji. Warunkiem jej dostarczenia do Polski miało być zapłacenie 5889 euro, czyli równowartości około 26 tysięcy złotych.

Rzekomy "amerykański żołnierz" błagał kobietę o pomoc. "Kobieta zgodziła się i w dwóch ratach przelała kwotę około 26 tysięcy złotych. Potem dostała jeszcze jednego maila, że musi dopłacić jeszcze 12 tysięcy euro. Kobieta w trosce o swojego przyjaciela przelała kwotę 10 tysięcy złotych" - poinformowała policja.

Jak czytamy w komunikacie, oszust wciąż namawiał kobietę, żeby przelała pozostałą część pieniędzy. Jednak - jak wskazano - kobieta nie wytrzymała presji i o całym zdarzeniu opowiedziała swojemu mężowi, który uświadomił ją, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszusta.

Oszustwa "na żołnierzy". Jak się przed nimi uchronić? Czytaj Konkret24

To nie był pierwszy przypadek oszustwa "na żołnierza" w Polsce. Historię takich oszustów i ich ofiar można było zobaczyć w reportażu "Czarno na Białym" w TVN24. Przed oszustami podającymi się za "amerykańskich żołnierzy" już wcześniej ostrzegała również amerykańska armia i apelowała o niewpłacanie pieniędzy.

Policjanci przypominają, by natychmiast informować o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, korzystając z numeru alarmowego 112.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock