Oszuści podszywają się pod policję. Chodzi o nieistniejące mandaty

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod policję. Cyberprzestępcy rozsyłają SMS-y z informacją o rzekomych mandatach.

"Uwaga! Oszuści podszywają się pod @PolskaPolicja i @Policja_KSP !" - czytamy we wpisie Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w KNF na Twitterze.

Jak poinformowano, cyberprzestępcy "rozsyłają SMSy z linkiem do fałszywych płatności w celu uregulowania należności za nieistniejący mandat". W rzeczywistości strona służy jednak do wykradania haseł do bankowości internetowej. "Nie dajcie się oszukać!" - dodali przedstawiciele CSIRT KNF.

Do wpisu dołączono także treść SMS-a od oszustów. "Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz" - czytamy w wiadomości (pisownia oryginalna).

Ofensywa oszustów

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzmożoną aktywność cyberprzestępców. Resort finansów ostrzegł przed e-mailami od oszustów, którzy podszywają się pod ministerstwo lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku.

W połowie marca CERT Polska również ostrzegał sprzedających na OLX przed oszustami próbującymi wyłudzić dane na fałszywych stronach poprzez wykorzystanie wizerunku Poczty Polskiej oraz firmy kurierskiej InPost.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock