Z kraju

Ostatni dzwonek na PIT. Nie zapomnij rozliczyć się z fiskusem

Z kraju

Wszystko co chciałbyś wiedzieć, a boisz się zapytać ws. PIT-ów
TVN24 BiSWszystko co chciałbyś wiedzieć, a boisz się zapytać ws. PIT-ów

To już absolutnie ostatni dzwonek na rozliczenie się z dochodów za ubiegł rok. Na złożenie PIT-a mamy czas tylko do końca dnia. Tym, którzy nie zdążą grożą kary.

Z fiskusem musi rozliczyć się każdy, kto w ub. roku roku uzyskał dochód (chyba, że podatnika rozliczył pracodawca). Jak co roku, na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do końca kwietnia, czyli dziś do godz. 23.59.

Najłatwiej przez internet

Najłatwiej i najszybciej można rozliczyć się przez internet. Od tego roku można skorzystać z ułatwienia i rozliczyć się przez portal stworzony przez administrację rządową.

Wystarczy wejść na stronę portalpodatkowy.mf.gov.pl w zakładkę „wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe”. Następnie zaznaczyć, czy rozliczamy się indywidualnie czy z małżonkiem. Po tym kroku przechodzimy do etapu logowania. gdzie musimy podać PESEL lub NIP, a także imię i nazwisko, datę urodzenia i kwotę przychodu osiągniętego w 2014 roku. Te informacje znajdziemy na formularzu PIT-11/B, jaki otrzymaliśmy od pracodawcy.

Jeżeli jednak chcemy skorzystać z odliczeń i ulg to program przygotowany przez resort może okazać się zbyt prosty.

Wtedy sami możemy wypełnić zeznanie podatkowe np. za pomocą systemu e-Deklaracje. Zdaniem rzeczniczki resortu Wiesławy Dróżdż unikniemy wówczas błędu rachunkowego - najczęściej popełnianego w tradycyjnych, papierowych rozliczeniach.

Oczywiście można się też rozliczyć w tradycyjny sposób wypełniając papierową deklarację podatkową. Można ją przekazać osobiście do urzędu skarbowego, wysłać pocztą lub przesłać za pomocą tzw. PIT-omatu. To urządzenia do przyjmowania PIT-ów znajdujące się w niektórych urzędach gmin, oddalonych znacznie od urzędów skarbowych.

Kara za spóźnienia

Jeśli ktoś nada PIT na poczcie dzisiaj, a deklaracja trafi do urzędu skarbowego w maju, to będzie to zgodne z prawem. - Liczy się bowiem data stempla pocztowego - przypomniała Dróżdż.

Podatnicy, którzy nie wyślą deklaracji w terminie, powinni jak najszybciej nadrobić zaległość i wyjaśnić przyczyny spóźnienia. - Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Wolą urzędów skarbowych nie jest nakładanie kar na podatników, którzy np. z przyczyn losowych spóźnili się z deklaracją - zapewniła rzeczniczka MF. Zaznaczyła, że kara może jednak spotkać podatników, którzy uporczywie nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Jakie ulgi?

Podatnicy mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od lat najpopularniejsza jest tzw. ulga rodzinna. W przypadku jednego lub dwójki dzieci od podatku można odliczyć 1112,04 zł (92,67 zł za każdy miesiąc), na trzecie dziecko 2000,04 zł (166,67 zł), a na czwarte i każde kolejne dziecko 2700 zł (225 zł miesięcznie). Ograniczenia dotyczą podatników z jednym dzieckiem. Mogą oni skorzystać z odliczenia pod warunkiem, że ich roczne dochody łącznie z dochodami małżonka nie przekroczyły kwoty 112 tys. zł. Podobny limit dotyczy podatników samotnie wychowujących dzieci. Natomiast osoba z jednym dzieckiem, niepozostająca w związku małżeńskim (przez cały rok podatkowy lub jego część) oraz niebędąca osobą samotnie wychowującą dziecko może skorzystać z odliczenia, jeżeli jej roczne dochody nie przekroczyły 56000 zł.

Podatnicy, którzy płacą za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, otrzymają zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym pełnym odliczeniem, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Zwrot ten nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Osoby pozostające w związku małżeńskim oraz osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania - wspólnego rozliczenia (z małżonkiem lub dziećmi). Polega ono na określeniu podatku w podwójnej wysokości, ale liczonego od połowy ich łącznych dochodów. W przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko ostateczny podatek to podwójna kwota podatku obliczonego od połowy dochodów podatnika. Ponadto ustawa o PIT pozwala na skorzystanie - pod pewnymi warunkami - z kilku odliczeń od dochodu. Chodzi m.in. o wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), ulgę rehabilitacyjną, internetową, dla honorowych krwiodawców, czy darowizny przekazywane na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego, czy na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

PORADY DOTYCZĄCE ROZLICZEŃ ZNAJDZIESZ W PROGRAMIE "BIZNES DLA LUDZI".

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości