PIT - ostatni dzwonek

19 lutego 2015

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i nie rozliczyłeś podatku według ryczałtu do końca stycznia, to musisz ro zrobić teraz. Osoby wynajmujące mieszkanie powinni rozliczyć PIT-36, a także pamiętać o zapłaceniu zaległych zaliczek podatku dochodowego wraz z odsetkami. W przeciwnym razie grożą im sankcje ze strony urzędu skarbowego.

W najbliższy piątek i następujący po nim weekend deklarację podatkową za ubiegły rok będzie można wysłać podczas zakupów w jednej z kilkudziesięciu galerii handlowych - informuje Ministerstwo Finansów.

- Warto jeszcze dziś dostarczyć do urzędu skarbowego nawet PIT zerowy, czyli pusty, ale podpisany. Natomiast w poniedziałek złożyć korektę - radził Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran&Pluta. Jak bowiem tłumaczył, "samo złożenie PIT-u 37 (podpisanego) nie jest przestępstwem. Mamy prawo go poprawić". Z tego tytułu nie grożą nam żadne sankcje. A jeśli nie rozliczymy się w terminie z fiskusem, grożą nam kary. Jak poinformował o godz. 16:45 resort finansów, liczba PIT-ów złożonych za pośrednictwem elektronicznego systemu przekroczyła już 7 mln. Najwięcej e-PITów złożono w województwie mazowieckim (13,8 proc.).

Ci którzy nie są w stanie w tym momencie rzetelnie wypełnić swojego zeznania podatkowego, a nie chcą mieć żadnego problemu z urzędem skarbowym, powinni jeszcze dzisiaj złożyć rozliczenie w oparciu o wypełnione nawet zaledwie podstawowe dane. Jak powiedział bowiem Paweł Blajer, zaraz po zakończeniu majówki będzie możliwość złożenia poprawnego PIT-a jako korekty. W związku z tym unikniemy nałożenia mandatu karnego w wysokości 170 zł oraz innych sankcji. Na kilka godzin przed końcem czasu na złożenie PIT-a za 2014 rok sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w urzędach skarbowych. Wielu Polaków jak co roku odłożyło na ostatnią chwilę kwestię rozliczenia za miniony rok z fiskusem. Jak dodatkowo poinformował Paweł Blajer, pozostaje możliwość rozliczenia się także drogą elektroniczną, bowiem bez zarzutów działają serwery ministerstwa finansów.

Jak najszybciej wysłać nasze zeznanie podatkowe? Jak skorzystać z ulg podatkowych? Co zrobić, gdy nie dostaliśmy od pracodawcy PIT-11? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Każdy pracodawca był zobowiązany do końca lutego przekazać swojemu pracownikowi PIT-11, czyli formularz na podstawie, którego możemy dokonać rozliczenia. Co zrobić, jeśli nie otrzymaliśmy takiej deklaracji? W "Biznesie dla Ludzi" wyjaśnia to Paweł Blajer.

Do jutra, do północy mamy czas na złożenie rozliczenia podatkowego za ubiegły rok. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to w TVN24 Biznes i Świat mówimy, o tym co musisz zrobić, zanim wyślesz swój PIT. - Spróbujmy jeszcze dzisiaj wypełnić e-deklarację, jeżeli musimy to zrobić jutro spróbujmy w godzinach porannych, jeżeli nam się to nie powiedzie, to zostaje poczta - powiedział Grzegorz Grochowina, menadżer w KPMG. Na razie na e-deklaracje zdecydowało się 6 554 547 podatników. Jak dodał, "jeżeli nawet nie znamy wszystkich dochodów, czy nie znamy odpowiedniej sumy, żeby spłacić podatek, złóżmy samą deklarację". Niezłożenie deklaracji może nas słono kosztować. Oprócz tego, że zapłacimy odsetki od niezapłaconego podatku, dodatkowo mogą wobec nas zostać wyciągnięte konsekwencjami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego.

Skokowo rośnie liczba osób, które rozliczają się z fiskusem przez internet. Ale mimo ułatwień wciąż sporo z nas nie potrafi lub nie chce samemu wypełniać PIT-ów - informuje "Rzeczpospolita".

Po latach zapowiedzi w tym roku częściowo spełnia się marzenie podatników i obietnice fiskusa. Od wczoraj działa nowy program umożliwiający rozliczenie PIT-u w internecie. - Bardzo praktyczne ułatwienie, bo wczoraj z tej formuły skorzystało 3,5 tys. osób - mówił Jacek Kapica, wiceminister finansów. - Mogę powiedzieć, że jest to dobre rozwiązanie. Krok we właściwym kierunku - powiedział Jacek Bajson, doradca podatkowy z kancelarii Dentons.

W największych galeriach handlowych w całym kraju będzie można w weekend rozliczyć się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Urzędy skarbowe planują tam dyżury nie tylko z poradami, ale właśnie i możliwością rozliczenia PIT-a przez internet.