Przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) przez PKN Orlen prawdopodobnie nie nastąpi w tym roku. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekazał, że proces może zakończyć się do połowy 2022 roku. W jego ocenie szybciej może dojść do fuzji Orlenu z Grupą Lotos.
PKN Orlen na początku maja br. złożył wniosek do UOKiK-u w sprawie przejęcia PGNiG. Informowano wówczas, że złożony wniosek inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.
- Nie sądzę, żeby przejęcie PGNiG mogło się zrealizować w tym roku. To dosyć skomplikowany proces związany choćby z koncesjami na wydobycie gazu, które ma PGNiG. Musimy ten proces przeprowadzić właściwie - powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z dziennikarzami. - Jest prawdopodobne, że ten proces zakończy się do połowy przyszłego roku - dodał.
Pod koniec maja br. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie dotyczące przejęcia PGNiG przez Grupę Orlen.
Lotos i Orlen - fuzja
Wicepremier Jacek Sasin był również pytany o datę możliwego przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Ocenił, że może do tego dojść szybciej niż w przypadku PGNiG. - Jeśli chodzi o Lotos, to myślę, że będzie to szybciej. Będziemy starali się zamknąć transakcję w tym roku, chociaż nie mogę dać gwarancji, że to się uda - powiedział szef MAP.
W przypadku tej transakcji Komisja Europejska do 14 listopada wydłużyła termin na realizację środków zaradczych w ramach przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen.
W lipcu 2020 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na planowaną fuzję Orlenu z Lotosem, jednak postawiła pewne warunki. Jednym z nich była sprzedaż 80 procent stacji paliw Lotosu podmiotowi zewnętrznemu działającemu na polskim rynku sprzedaży detalicznej oraz 30 proc. udziałów w rafinerii na rzecz niezależnego podmiotu.
Orlen - umowa ze Skarbem Państwa
W połowie maja br. zawarto umowę ze Skarbem Państwa - Ministerstwem Aktywów Państwowych o współpracy w sprawie przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG.
Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.
"W ramach umowy Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie spółek.
Obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock