TVN24 Biznes | Z kraju

Orlen złożył wniosek w sprawie przejęcia PGNiG

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Prezes UOKiK o kontroli koncentracji Orlen i PGNiG
Prezes UOKiK o kontroli koncentracji Orlen i PGNiGTVN24/UOKiK
wideo 2/11
TVN24/UOKiKPrezes UOKiK o kontroli koncentracji Orlen i PGNiG

Orlen złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – podał koncern w komunikacie. Jak dodano, złożony wniosek inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Oprócz przedstawienia stron oraz założeń transakcji przejęcia PGNiG, we wniosku opisano działalność stron na określonych rynkach właściwych oraz przedstawiono argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję na tych rynkach – podał Orlen. W komunikacie wyjaśniono, że "model transakcji oraz jej harmonogram zostaną wypracowane przez zespół składający się z przedstawicieli stron tego porozumienia", a "fundamentem będzie rola PKN ORLEN" jako głównego podmiotu transakcji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Złożyliśmy do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG. Po akwizycji Energi i zgodzie KE na połączenie z Lotosem, to kolejny ważny krok w budowie silnego koncernu multienergetycznego. Transakcja pozwoli nam objąć pozycję lidera transformacji energetycznej w regionie" – napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

W komunikacie szef Orlenu również podkreślił, że firma realizuje "plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną".

- Tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wzmocnią one całą Grupę ORLEN i będą stanowiły potężny impuls do transformacji oraz rozwoju polskiej gospodarki. Aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOS-u stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować – stwierdził cytowany w komunikacie Obajtek.

List intencyjny

Pod koniec marca Komisja Europejska przekazała UOKiK zbadanie koncentracji grup PKN Orlen i PGNiG. Transakcja ma polegać na przejęciu przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia tego procesu. 23 lipca PKN Orlen i PGNiG zawarły umowę o współpracy oraz o zachowaniu poufności.

Przejęcia Orlenu

Według wcześniejszych zapowiedzi finalizacja przejęcia PGNiG przez PKN Orlen mogłaby nastąpić do końca 2021 roku. W tym samym czasie możliwe jest też zamknięcie transakcji przejęcia Grupy Lotos przez płocki koncern.

Prezes Obajtek poinformował, że PKN Orlen dołoży starań, aby jeszcze w drugim kwartale przedstawić strukturę połączenia Orlenu, Grupy Lotos i PGNiG.

Zgodnie z harmonogramem w ciągu najbliższych miesięcy PKN Orlen powinien przedstawić Komisji Europejskiej partnera przy przejęciu aktywów Grupy Lotos. Prezes podtrzymuje, że rozmowy są prowadzone z kilkoma potencjalnymi partnerami, ale zaznacza, że jest za wcześnie na konkrety. Podkreśla jednak, że wśród potencjalnych partnerów ani bezpośrednio, ani pośrednio nie będzie firm rosyjskich.

Orlen podawał latem 2020 r., że efekt skali, powstały w wyniku przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG ułatwiłby połączonemu podmiotowi skuteczne konkurowanie na światowych rynkach.

Gaz ziemny w PolscePAP

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG

Pozostałe wiadomości