Godzi to w interesy i stabilizację całej polskiej branży owocowo-warzywnej, w szczególności sokowniczej - ocenił Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków komentując nowelizację przepisów o podatku cukrowym. W komunikacie przesłanym do TVN24 Biznes podkreślono, że nie spełniono prośby organizacji przemysłu i sadowników o doprecyzowanie definicji napoju w taki sposób, by jednoznacznie wykluczyć opodatkowanie cukru naturalnego zawartego w soku z owoców. - Dlaczego opodatkowywać mieszankę dwóch składników, gdy każde z osobna, nie podlegają podatkowi, jak w przypadku wody i soku? - pytał Pawlak.
Opłata cukrowa od napojów słodzonych obowiązuje od początku 2021 roku. Spoczywa ona na producentach i importerach. Według Ministerstwa Finansów, celem nowych przepisów jest uproszczenie poboru opłaty cukrowej i wprowadzenie ułatwień dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu napojami. Planowana nowelizacja utrzymuje dotychczasowy zakres przedmiotowy ustawy o zdrowiu publicznym i nie przewiduje zmian dotyczących katalogu napojów podlegających opłacie.
Godzi to w interesy i stabilizację całej polskiej branży
W komunikacie od Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS), który został przesłany do TVN24 Biznes czytamy, że nie spełniono prośby organizacji przemysłu i sadowników o doprecyzowanie definicji napoju w taki sposób, by jednoznacznie wykluczyć opodatkowanie cukru naturalnego zawartego w soku z owoców, innych niż soki stuprocentowe.
"Propozycja koalicji organizacji sadowników i przetwórstwa polegała na wpisaniu sformułowania niebudzącego wątpliwości interpretacyjnych: 'z wyłączeniem substancji zawartych naturalnie w soku owocowym lub warzywnym będącym składnikiem napoju'. Kością niezgody jest wykładnia Ministerstwa Zdrowia, które twierdzi, że choć cukier występuje naturalnie w soku z owoców czy warzyw będącym składnikiem napoju, to nie jest naturalnie obecny w samym napoju, stworzonym na bazie tego soku" - przekazał KUPS.
Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków zauważył, że "w konsekwencji napoje typu woda plus sok, na przykład 70 procent soku i 20 procent wody, bez dodanego cukru czy substancji słodzących, w ocenie urzędników powinny podlegać opłacie cukrowej".
"Dlaczego opodatkowywać mieszankę dwóch składników, gdy każde z osobna, nie podlegają podatkowi, jak w przypadku wody i soku?" - zapytał.
Prezes KUPS podkreślił, że "to godzi to w interesy i stabilizację całej polskiej branży owocowo–warzywnej, w szczególności sokowniczej".
Polska jest jednym z największych producentów owoców i warzyw w Europie
W ocenie Stowarzyszenia KUPS podatek cukrowy wpłynie przede wszystkim na ograniczenie zbytu na surowce od polskich dostawców owoców i warzyw.
"To poważny problem dla całego krajowego rynku sadowniczego" – podkreślił KUPS i podał, że Polska jest jednym z największych producentów owoców i warzyw w Europie, zaraz po Hiszpanii i Włoszech, oraz jednym z największych na świecie.
Wyjaśniono, że Polska ma naturalne zaplecze do produkcji wartościowych napojów z owoców i warzyw, czego efektem jest szeroki wybór różnorodnych soków, nektarów, smoothie i napojów z owoców i warzyw.
"Dodatkowe obciążenia fiskalne nakładane przez polskiego ustawodawcę, doprowadzą do zahamowania tego trendu i spadku zapotrzebowania na krajowe owoce i warzywa do produkcji soków, nektarów i napojów z sokiem w kraju i zagranicą" - podano w komunikacie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock