Ocena ryzyka zawodowego – jak powinna wyglądać? Czy jest obowiązkowa?

Źródło:
TVN24 Biznes
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył proces
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył procesTVN 24 Poznań
wideo 2/7
Alona straciła rękę w maglu. Ruszył procesTVN 24 Poznań

Ocena ryzyka zawodowego jest jednym z obowiązków pracodawcy. Ocena ta ma pomóc zapobiegać wypadkom przy pracy i występowaniu chorób zawodowych. W jaki sposób przeprowadza się ocenę ryzyka zawodowego? Jakie są dostępne metody?

Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkiem pracodawcy.Jej celem jest ograniczanie występowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych.Ocena powinna zawierać pięć elementów: zebranie informacji, identyfikacja zagrożeń, oszacowanie ryzyka, ustalenie działań, dokumentacja wyników.Dostępne są różnie metody przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego.

Ocena ryzyka zawodowego – regulacje prawne

Pojęcie ryzyka zawodowego oraz obowiązki pracodawcy w tym zakresie regulowane są przede wszystkim rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego wynika również z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, a konkretniej z jej art. 226. 

Oceny ryzyka zawodowego – czym są?

Za ryzyko zawodowe uznaje się prawdopodobieństwo wystąpienia związanych z wykonywaną pracą niepożądanych zdarzeń powodujących straty. Straty te dotyczą przede wszystkim szkód na zdrowiu pracownika wynikających z jego środowiska pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego należy do obowiązków pracodawcy. Zobowiązany jest on do sprawdzania i oceny wszystkich potencjalnie szkodliwych lub zagrażających pracownikom czynników oraz poinformowanie o nich każdego z pracowników.

Ocena ryzyka zawodowego pozwala na ustalanie i sprawdzanie, jakie środki bezpieczeństwa należy podejmować, aby najlepiej zabezpieczyć pracowników przed możliwymi zagrożeniami w pracy. Ma to na celu ograniczenie występowania wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych wśród zatrudnionych.

Przeprowadzeniem oceny może zająć się sam pracodawca lub wynajęci przez niego w tym celu specjaliści ds. BHP pracy. 

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy

Zgodnie z rekomendacjami Państwowej Inspekcji Pracy ocena ryzyka zawodowego powinna zostać przeprowadzona w możliwie najprostszy sposób, na piśmie, a identyfikacja i ocena zagrożeń powinna być przeprowadzana z zasadami zdrowego rozsądku.

Wskazuje się pięć elementów, które powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego:

– zebranie informacji dotyczących stanowisk pracy, urządzeń i maszyn, czynników niebezpiecznych, środków ochronnych, obowiązujących przepisów i norm, – identyfikacja zagrożeń dla każdego stanowiska pracy, – oszacowanie ryzyka przy użyciu wybranej metody oceny ryzyka zawodowego, – określenie działań, które wyeliminują lub ograniczą ryzyko zawodowe, np. stosowanie określonych środków ochrony indywidualnej, – udokumentowanie wyników oceny ryzyka zawodowego.

Należy pamiętać, że nie wystarczy, aby ocena ryzyka zawodowego została przeprowadzona jednorazowo. Powinna ona być regularnie weryfikowana i aktualizowana tak, aby oceny ryzyka zawsze odpowiadały aktualnej wiedzy i warunkom pracy w danej firmie. Na zmianę oceny ryzyka może mieć wpływ m.in. zakup nowych urządzeń, otwieranie nowych stanowisk pracy, zmiany przepisów prawnych czy wnioski z dotychczasowej analizy bezpieczeństwa pracy.

Karta oceny ryzyka zawodowego

Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego powinno zostać zakończone sporządzeniem karty tej oceny dla danego stanowiska pracy. Karta ta powinna zawierać m.in. opis charakterystyki pracy, miejsce jej wykonywania, wymagania ze strony pracownika oraz wykaz potencjalnych zagrożeń, możliwych ich skutków oraz sposobów ochrony, oraz dane i podpis osoby sporządzającej kartę.

Pomocna w tym zakresie może być gotowa, przykładowa karta oceny ryzyka zawodowego dostępna w broszurze wydanej przez CIOP-PIB (Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy). Znajdują się w niej również przykładowe listy kontrolne do identyfikacji zagrożeń oraz przykłady działań prewencyjnych w określonych branżach.

Należy pamiętać, że do obowiązków pracodawcy należy nie tylko przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego, ale również troska o eliminację lub ograniczenie stwierdzonych zagrożeń, czyli zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. 

Oznacza to, że pracodawca zobowiązany jest nieodpłatnie zapewnić pracownikom niezbędne środki ochrony indywidualnej, szkolenia BHP oraz odzież i obuwie robocze – jeżeli wymagają tego przepisy lub charakterystyka pracy stwarza ryzyko zniszczenia lub ubrudzenia prywatnego ubrania pracownika.

Metody oceny ryzyka zawodowego

Dostępne są różne metody oceny ryzyka zawodowego. Jako najpopularniejsze wskazać można metody: polską normę PN-N-18002, PHA (Preliminary Hazard Analysis) – Wstępnej Analizy Zagrożeń, Risk Score – Wskaźnik Ryzyka, oraz JSA (Job Safety Analysis) – Analizy Bezpieczeństwa Pracy.

PN-N-18002

Najpowszechniejszą z metod oceny ryzyka zawodowego jest polska norma PN-N-18002. Bierze się w niej pod uwagę dwa elementy: ciężkość skutków zagrożeń występujących w miejscu pracy oraz prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Każdy z nich oceniany jest w trzystopniowej skali – małe, średnie albo duże.

Ocenę tych parametrów przedstawia się w formie tabeli. Przykładowe zastosowanie metody PN-N-18002 w przypadku kierowcy samochodu dostawczego zakładałoby więc ocenę ciężkości skutków zagrożeń jako dużą (wypadek drogowy zagrażający życiu), zaś prawdopodobieństwo ich wystąpienia jako małe (nie było w danej firmie wypadku drogowego od wielu lat). W sumie oznaczałoby to średni poziom ryzyka zawodowego. Od oceny tej zależy dopuszczalność wykonywania danej pracy oraz obowiązki działań podejmowanych po stronie pracodawcy.

Metoda Risk Score

Metoda oceny ryzyka zawodowego przy użyciu wskaźnika ryzyka bierze się pod uwagę trzy parametry: możliwe skutki zagrożenia (skala od 1 do 100), poziom narażenia na zagrożenie (skala od 0,5 do 10) oraz prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia (skala od 0,1 do 10).

Poziom ryzyka zawodowego wskazuje iloczyn tych trzech parametrów, a wyniki ocenia następująco:

do 20 – ryzyko akceptowalne do 70 – ryzyko małe, do 200 – ryzyko istotne, do 400 – ryzyko duże, powyżej 400 – ryzyko bardzo duże, konieczność natychmiastowego wstrzymania pracy. 

Przykładowo malarz pracujący na drabinie: możliwe skutki zagrożenia ocenione na 15 (jedna ofiara śmiertelna), poziom narażenia na zagrożenie 6 (codziennie), prawdopodobieństwo ocenione na 0,5 (sporadycznie możliwe). 15 × 6 × 0,5 = 45, a więc małe ryzyko zawodowe.

Metoda PHA

Metoda Wstępnej Analizy Zagrożeń polega na jakościowym szacowaniu poziomu ryzyka na podstawie dwóch parametrów: wielkości ewentualnej szkody oraz prawdopodobieństwa wystąpienia tej szkody. Oba parametry oceniane są w sześciostopniowych skalach, przykładowo wielkość szkody pierwszego stopnia oznacza niewielkie, znikome urazy i szkody, zaś szóstego stopnia oznacza zbiorowy wypadek śmiertelny lub bardzo ciężkie szkody poza terenem firmy.

W oparciu o te dwa parametry tworzona jest tabelka podobna jak przy metodzie PN-N-18002, a cyfry odpowiadające poziomom obu parametrów są mnożone przez siebie. Otrzymany wynik oznacza poziom ryzyka zawodowego:

– gdy wynosi 1-3, uznany za akceptowalny, – gdy wynosi 4-9, uznany za akceptowalny po przeprowadzeniu oceny, – gdy wynosi 10 lub więcej, uznany za nieakceptowalny.

Przykład zastosowania w przypadku magazyniera: wielkość ewentualnej szkody oceniona na 2. stopień, prawdopodobieństwo wystąpienia szkody na 3. stopień. 2x3=6, a więc poziom ryzyka zawodowego wychodzi na poziomie 6 i może zostać uznany za akceptowalny.

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na brazylijskie towary. Nie ukrywa, że to rodzaj odwetu za to, że władze Brazylii ścigają byłego prezydenta Jaira Bolsonaro za próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Przedsiębiorcy jednak mają nadzieję, że uda się cłom zapobiec i zaapelowały do władz obu państw o podjęcie "rokowań na wysokim szczeblu".

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął we wtorek projekt zapewniający poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zmiany będą dotyczyć także rachunków.

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Administracja USA rozpoczęła formalny proces poszukiwania następcy Jerome'a Powella, czyli kolejnego szefa Fed – poinformował we wtorek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla agencji Bloomberga. Prezydent Donald Trump od dawna rozważał zwolnienie Powella.

Trump nazwał go "kretynem", szukają następcy

Trump nazwał go "kretynem", szukają następcy

Źródło:
PAP

Podatek od nieruchomości pójdzie w 2026 roku w górę. Skala podwyżki wynika z danych o inflacji za pierwsze półrocze 2025 roku, jakie we wtorek przedstawił Główny Urząd Statystyczny. - Wskaźnik ten wynosi 4,5 procent, czyli dużo mniej niż w 2022 i 2023 roku, ale więcej niż w roku 2024 - zauważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wygrana drugiego stopnia, wynosząca ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 lipca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wciąż nie ma porozumienia krajów Unii Europejskiej w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Przeszkodą pozostaje sprzeciw Słowacji, która obawia się między innymi gigantycznych kar ze strony Gazpromu w związku z rezygnacją z rosyjskiego gazu.

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy działają nieustannie. Część z nich chce się szybko wzbogacić i nas po prostu okraść. Z nimi mamy do czynienia na co dzień. To o nich myślimy, gdy słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Ale są też inni - groźniejsi. Tacy, którzy działają na zlecenie państw i przeprowadzają ataki mające daleko idące konsekwencje. Często długo pozostają w ukryciu, by cios wymierzyć w idealnym momencie.

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Źródło:
TVN24+

W ramach testu holenderski przewoźnik lotniczy KLM wprowadził nową taryfę, w której przewidziano miejsce jedynie na mały bagaż podręczny. Organizacja konsumencka ostrzega, że to rozwiązanie nie tylko wprowadza w błąd klientów, ale może być również sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - przekazał dziennik "Algemeen Dagblad".

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski we wtorek wrócił na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Polak w kosmosie na swój sukces pracował niemal całe życie. Ale bycie astronautą to także wysokie wynagrodzenie. Ile Sławosz Uznański-Wiśniewski może zarobić dzięki swojej kosmicznej misji?

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Źródło:
tvn24.pl, Space Insider

Grupa szwajcarskich posłów chce, by podróżni, którzy nie zatrzymują się na dłużej w ich kraju, ponosili opłaty za korzystanie z tamtejszych dróg. Pomysł ten pojawia się w Szwajcarii po raz kolejny, jego ewentualne wprowadzenie nie będzie jednak możliwe przed końcem wakacji.

Kolejny europejski kraj rozważa opłaty za przejazd samochodem

Kolejny europejski kraj rozważa opłaty za przejazd samochodem

Źródło:
Deutsche Welle, RND, Die Zeit

W Rosji w ciągu pięciu lat może zabraknąć niemal 11 milionów pracowników - ostrzegł rosyjski minister pracy, cytowany przez serwis Business Insider. Poważny kryzys demograficzny jest rosnącym wyzwaniem dla gospodarki tego kraju, który już obecnie "balansuje na granicy recesji".

Brakuje 11 milionów ludzi. Rosja ma poważny problem

Brakuje 11 milionów ludzi. Rosja ma poważny problem

Źródło:
Business Insider, Meduza, BBC, tvn24.pl

Inflacja w czerwcu 2025 roku wyniosła 4,1 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.

Wzrost cen w Polsce. "Inflacja z przytupem spadnie"

Wzrost cen w Polsce. "Inflacja z przytupem spadnie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zespół CSIRT NASK ostrzegł we wtorek przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się usługę kurierską Pocztex, by wyłudzić dane lub pieniądze. Oszuści wysyłają wiadomości SMS oraz iMessage, informując o rzekomym problemie z dostarczeniem przesyłki.

Uwaga na takie SMS-y. "Dane trafiają do cyberprzestępców"

Uwaga na takie SMS-y. "Dane trafiają do cyberprzestępców"

Źródło:
PAP

Meta przeznaczy setki miliardów dolarów na budowę centrów danych do rozwoju sztucznej inteligencji - zapowiedział założyciel firmy Mark Zuckerberg.

Zbudują "superinteligencję" w centrum o powierzchni Manhattanu

Zbudują "superinteligencję" w centrum o powierzchni Manhattanu

Źródło:
PAP

Z łyżki cedzakowej przenoszą się substancje mogące zagrażać zdrowiu, dlatego nie należy używać jej do kontaktu z żywnością - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Produkt wycofywany jest ze sklepów TEDi w Polsce.

Znana sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Znana sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od początku lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 420 tysiącom osób ponad 1,4 miliarda złotych brutto, z czego prawie 150 milionów złotych to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń. Dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 356 złotych - poinformował ZUS.

Połączone świadczenia. Tyle można zyskać

Połączone świadczenia. Tyle można zyskać

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek wprowadzenie ponad 17-procentowego cła na świeże pomidory sprowadzane z Meksyku. Może to spowodować wzrost cen, bo zza południowej granicy pochodzą dwie trzecie pomidorów na amerykańskich stołach.

Trump wprowadza cła na pomidory

Trump wprowadza cła na pomidory

Źródło:
PAP

Podaż lokali na wynajem była w czerwcu mniejsza o 3 procent miesiąc do miesiąca, a zainteresowanie potencjalnych najemców największe od 2020 roku - wynika z raportu Otodom. W ocenie ekspertów może to zwiastować zwiększenie oferty sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.

Dla właścicieli mieszkań to może być idealny moment

Dla właścicieli mieszkań to może być idealny moment

Źródło:
PAP

Na portalach rekrutacyjnych w czerwcu było o 9 procent mniej ofert pracy rok do roku - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton i firmy Element. Jest to pierwsza ujemna dynamika od listopada ubiegłego roku.

Dołek na rynku pracy? Pierwsza taka sytuacja od listopada

Dołek na rynku pracy? Pierwsza taka sytuacja od listopada

Źródło:
PAP

Cła Donalda Trumpa mogą spowodować globalne straty w eksporcie sięgające 337 miliardów dolarów - szacują eksperci. Taryfy mają dotknąć najmocniej Wietnam, Meksyk, Kanadę, Tajlandię oraz Koreę Południową.

Setki miliardów strat. Niepokojące szacunki

Setki miliardów strat. Niepokojące szacunki

Źródło:
PAP

Komisja Europejska przedstawiła propozycję ceł na import z USA o wartości 72 miliardów euro - przekazał unijny komisarz do spraw handlu Marosz Szefczovicz. Wcześniej Waszyngton zapowiedział nałożenie 30-procentowych stawek na import z Unii Europejskiej.

Odwet za działania Trumpa. Nowy plan Brukseli

Odwet za działania Trumpa. Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po "dniu wolności" Donalda Trumpa, czyli od ogłoszenia ceł, zagraniczne rządy nadal nie wiedzą, jakie są cele prezydenta USA - zaznacza "New York Times". Z kolei gazeta "Wall Street Journal" zastanawia się, czy Trumpowi czasem nie chodzi o wyrównywanie osobistych rachunków.

Media: zagraniczne rządy nie wiedzą, o co chodzi Donaldowi Trumpowi

Media: zagraniczne rządy nie wiedzą, o co chodzi Donaldowi Trumpowi

Źródło:
PAP

Moskiewski sąd orzekł, że aktywa amerykańskiej firmy Glavprodukt zostaną przekazane państwu rosyjskiemu - podał Reuters, powołując się na agencję TASS. Decyzja kończy trwający od miesięcy spór prawny dotyczący producenta konserw.

Rosja przejmuje amerykańską firmę. To pierwszy taki przypadek

Rosja przejmuje amerykańską firmę. To pierwszy taki przypadek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Producent sprzętu sportowego wydał ostrzeżenie przed śpiworem dla dzieci z powodu potencjalnego zagrożenia uduszeniem. Wadliwy produkt został wycofany ze sprzedaży.

Produkt dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Zagrożenie uduszeniem

Produkt dla dzieci wycofany ze sprzedaży. Zagrożenie uduszeniem

Źródło:
tvn24.pl

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oficjalnie notyfikowały projekt inwestycyjny pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej do Komisji Europejskiej. To niezbędny krok w celu realizacji inwestycji.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. "Ważny kamień milowy"

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. "Ważny kamień milowy"

Źródło:
PAP

Kopenhaga to najlepsze miasto do życia w 2025 roku - wynika z rankingu przygotowanego przez Economist Intelligence Unit. Mieszkańcy cenią sobie stolicę Danii za punktualność w komunikacji, czystość, a także łatwo dostępne i na wysokim poziomie usługi - wskazał portal stacji BBC.

"Wszystko działa jak w zegarku". Tu żyje się najlepiej

"Wszystko działa jak w zegarku". Tu żyje się najlepiej

Źródło:
BBC

Ogromny napływ zagranicznych turystów do Hiszpanii skutkuje tym, że coraz częściej lokalna ludność nie może sobie pozwolić na wakacje we własnym kraju. W zeszłym roku na wypoczynek w hiszpańskich kurortach skusiło się o 800 tysięcy Hiszpanów mniej niż rok wcześniej.

"Ceny wzrosły skandalicznie". Nie mogą sobie pozwolić na wakacje we własnym kraju

"Ceny wzrosły skandalicznie". Nie mogą sobie pozwolić na wakacje we własnym kraju

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Osoby oszukane w programie Czyste Powietrze mogą spodziewać się w niedługim czasie pakietu rozwiązań - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak.

Pakiet dla oszukanych. Bez tego "nie przebrniemy"

Pakiet dla oszukanych. Bez tego "nie przebrniemy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki, 32 firmy transportowe oraz osiem osób usłyszało zarzuty od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z podejrzeniem zmowy na rynku pracy. Miała ona uniemożliwiać przechodzenie kierowców pomiędzy firmami transportowymi, które obsługiwały centra dystybucyjne Biedronki.

Właściciel Biedronki z zarzutami. Podejrzenie zmowy na rynku pracy

Właściciel Biedronki z zarzutami. Podejrzenie zmowy na rynku pracy

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do resortu infrastruktury o pochylenie się nad problemem kierowców, którzy w niektórych parkometrach nie mogą zapłacić za postój pojazdu gotówką. Jak wyjaśnił RPO, skutkuje to wezwaniami do zapłaty kary za brak biletu.

"Pułapka" na kierowców. Apel do ministra

"Pułapka" na kierowców. Apel do ministra

Źródło:
tvn24.pl