Stopy procentowe w Polsce mają dojść do poziomu 5 procent – przewiduje w najnowszym raporcie Goldman Sachs. Analitycy amerykańskiego banku podnieśli też prognozę wzrostu PKB dla Polski w tym roku do 5,9 procent z 5,3 procent prognozowanych w listopadzie.
Z opublikowanego w czwartek raportu banku Goldman Sachs wynika, że jego analitycy spodziewają się silniejszego niż wcześniej oczekiwali wzrostu stóp procentowych w krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce.
Stopy procentowe. Prognozy w górę
"W związku z rosnącą inflacją oraz spodziewanym dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej w krajach CEE, zespół ekonomistów zdecydował się zrewidować w górę prognozę wzrostu stóp procentowych w Polsce i na Węgrzech z +4,00 proc. do +5,00 proc., a w Rumunii z +3,50 proc. do +5,00 proc." – wskazano w raporcie banku. Dodano, że jednocześnie eksperci GS podtrzymują prognozę wzrostu stóp do +5,00 proc. w Czechach.
Z raportu GS wynika, że wzrost stóp procentowych nie powinien przeszkodzić utrzymaniu wysokiego wzrostu w Polsce. Bank podniósł prognozę wzrostu PKB w 2022 r. dla Polski do 5,9 proc. z 5,3 proc. prognozowanych w listopadzie.
Jednak już w roku 2023 dynamika wzrostu gospodarczego ma być niższa. Szacunki GS mówią o 3,7 proc., a więc nie tylko wyraźnie mniej niż w 2022, ale także mniej niż wcześniej bank prognozował (w listopadzie oczekiwał 3,8-proc. wzrostu). W 2024 r. polska gospodarka ma wzrosnąć o 3,5 proc., a w 2025 – 3,3 proc.
Stopy procentowe w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas posiedzenia w minionym tygodniu zdecydowała o podniesieniu o 50 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 2,75 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2013 roku.
Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych. W grudniu, styczniu i lutym - łącznie o 150 punktów bazowych.
Pod koniec stycznia w rozmowie z agencją "Bloomberg" prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że według niego stopy procentowe powinny rosnąć bardziej, niż oczekuje tego rynek.
Zdaniem Waldemara Rogowskiego z Biura Informacji Kredytowej, ewentualne problemy kredytobiorców mieszkaniowych ze spłatą rat po podwyżkach stóp procentowych mogą ujawnić się dopiero pod koniec roku i to w przypadku, jeśli stopa referencyjna NBP przekroczy 4 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock