Kompania Węglowa wciąż bez planu na ratunek. Pomoże Skarb Państwa

Z kraju

tvn24Nowy scenariusz dla Kompanii Węglowej. Pomoże Skarb Państwa

We wtorek rząd zajmie się wnioskiem o wyrażenie zgody na wniesienie do TF Silesia części akcji PGNiG, PZU i PGE. Akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych Silesii z rynkiem ws. finansowania Nowej Kompanii Węglowej - wynika z informacji udzielonych przez MSP.

- Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie do programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej energetyki, ale ostrożność ze strony spółek energetycznych kazała szukać nam innych rozwiązań – powiedział w poniedziałek wieczorem dziennikarzom minister skarbu Andrzej Czerwiński. - Innym scenariuszem było oparcie programu na Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który 20 proc. środków może przeznaczyć na górnictwo, ale to wymagało więcej czasu, więc pojawił się trzeci scenariusz – dodał.

Przez Silesię?

Trzeci scenariusz to dokapitalizowanie Towarzystwa Finansowego Silesia pakietami akcji spółek Skarbu Państwa. TF Silesia będzie mogło zaciągać kredyty pod ich zastaw na finansowanie NKW. Struktura kapitałowa NKW będzie się zmieniać, ale w wersji wyjściowej udział w niej - poza Silesią (1,2 mld zł wkładu: 200 mln środków własnych plus 1 mld zł finansowania zaciągniętego pod akcje SP) - mają też mieć FIPP (300 mln zł) i Węglokoks (700 mln zł z konwersji długu KW).

TF Silesia 15 lat temu pomagała w restrukturyzacji huty Katowice.

- We wtorek rząd ma wyrazić zgodę na dokapitalizowanie Towarzystwa Finansowego Silesia 2 procentami akcji PGNIG, 1 procentem akcji PGE i 1 procentem akcji PZU, o wartości w sumie 1,4 mld zł. Akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych Silesii z rynkiem. Każdorazowo zgodę na dysponowanie tymi akcjami przez Towarzystwo będzie wydawać minister skarbu – powiedział wiceminister skarbu i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Wkrótce plan?

Zapewnił, że nie oznacza to sprzedaży tych akcji na rynku i że „takiej potrzeby nie ma i nie będzie”. Poinformował, że do końca roku ma z przekazania akcji trafić na finansowanie NKW 800 mln zł. Kolejne 700 mln zł ma trafić do NKW w I kwartale 2016 r. Na proces restrukturyzacji KW potrzebuje 1,5 mld zł. Według resortu NKW będzie gotowa już 1 października.

Kowalczyk poinformował też, że bezpośrednią inwestycją w NKW jest zainteresowany inwestor prywatny. - Cały czas rozmawiamy z inwestorami, również prywatnymi. Może już wkrótce poinformujemy o inwestorze prywatnym – powiedział.

Kowalczyk poinformował, że we wtorek wybiera się do Brukseli, gdzie będzie rozmawiać z dyrekcją KE ds. konkurencji na temat struktury kapitałowej NKW i sprzedaży kopalni Brzeszcze przez SRK. Jak podał oferty od inwestorów na tę kopalnię mają spływać do 10 września, a umowa z potencjalnym inwestorem (jak donoszą media – z Tauronem) ma być podpisana do 25 września.

Odnosząc się do sytuacji JSW Kowalczyk powiedział, że będzie rozpisany nowy konkurs na członków zarządu giełdowej spółki. - Oczekujemy od rady nadzorczej i zarządu JSW w trybie pilnym: przystąpienia do negocjacji z bankami oraz planu restrukturyzacji spółki – powiedział.

Z funkcji zastępcy prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ds. ekonomicznych rezygnację złożył Robert Kozłowski. To kolejny członek zarządu tej spółki – po prezesie Edwardzie Szlęku - który ustąpił w ostatnich dniach ze stanowiska. W ubiegłym tygodniu spółka poinformowała, że z powodu stanu zdrowia rezygnację złożył prezes Edward Szlęk, który sprawował funkcję prezesa tej giełdowej spółki od 27 kwietnia tego roku. Choć Kozłowski nie podał przyczyn swej dymisji, źródła w spółce nieoficjalnie łączą ją z decyzją ING, który zażądał wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji JSW o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln USD.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24