Polacy szturmują ZUS. Sprawdzają, ile wyniesie emerytura

Z kraju

Minister Elżbieta Rafalska o dodatku dla najbiedniejszych emerytówJedynka
wideo 2/3

Ponad 290 tys. osób uprawnionych do przejścia na emeryturę oraz tych, którzy takie prawo w najbliższych miesiącach nabędą, skorzystało z usług doradców emerytalnych. Ile będzie wynosić emerytura oraz jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać świadczenie - to najczęstsze pytania kierowane do doradców. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego wnioski o emeryturę będzie można składać już od września.

Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 dla kobiet i do 65 dla mężczyzn 1 października. Pierwsze wnioski wynikające z wejścia tych regulacji w życie będzie można składać już od 1 września, ponieważ wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Przejście na emeryturę

Od lipca prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach ZUS udziela informacji związanych z przechodzeniem na emeryturę. Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. ZUS zapewnił, że nie będzie problemów z obsługą tych osób. W oddziale ZUS na Ochocie interesantów w progu wita reklama, wyświetlana na ekranie telewizora: "Osiągnąłeś lub jeszcze w tym roku osiągniesz wiek emerytalny, skorzystaj z pomocy doradcy ds. emerytalnych". Inspektorzy z tamtejszego oddziału ZUS zwrócili uwagę, że najwięcej osób, chcących skorzystać z doradców było na początku lipca, tuż po rozpoczęciu kampanii. Jak relacjonują inspektorzy, najczęściej odwiedzający chcą się dowiedzieć, ile będzie wynosić ich emerytura, na co mogą liczyć, przechodząc na emeryturę w październiku, a co w sytuacji, kiedy odejdą z pracy dwa lata później. Przychodzą osoby w różnym wieku, nie tylko ci, którzy są blisko osiągnięcia wieku emerytalnego. Co ciekawe, osoby, które zarabiają więcej, później deklarują chęć przejścia na emeryturę. Ci, którzy mają małe zarobki, chcą na nią przejść jak najszybciej - mówili inspektorzy ZUS. Kiedy są jakieś wątpliwości związane z wyliczeniem emerytury, inspektorzy biorą numer telefonu od przyszłego emeryta i dzwonią do niego po wyjaśnieniu sprawy.

Urzędnicy gotowi

ZUS nie martwi się, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego wniosków o świadczenie, a tym samym interesantów w oddziałach zakładu, będzie zbyt dużo. - Jesteśmy na to przygotowani - mówi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. - Mamy zidentyfikowanych wszystkich klientów, którzy mogą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego. Sprawdziliśmy ich konta emerytalne, co na nich jest, czy są uporządkowane, więc 1 września każda z tych osób będzie miała przygotowane konto tak, jakby miała przejść na emeryturę. Choć spodziewamy się, że nie wszyscy z tego skorzystają - powiedział rzecznik. Jak mówił, ponad 290 tys. osób uprawnionych do przejścia na emeryturę oraz tych, którzy takie prawo w najbliższych miesiącach nabędą, skorzystało już z usług z doradców emerytalnych.

- Wiemy, czego się spodziewać - podkreślił rzecznik ZUS. Zwrócił uwagę, że w 2015 r. ZUS przeliczał kapitał początkowy ubezpieczonym. - Wówczas z wnioskiem o przeliczenie kapitału początkowego wystąpiło ponad 800 tys. osób. Nikt z opinii publicznej nie zauważył, żeby w ZUS byłe jakiekolwiek problemy - dodał Andrusiewicz.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock