Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu? Gowin: ministerstwo jest na tak

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Jarosław Gowin o dodatkowej niedzieli handlowej
Jarosław Gowin o dodatkowej niedzieli handlowejTVN24
wideo 2/8
TVN24Jarosław Gowin o dodatkowej niedzieli handlowej

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii konsekwentnie stoi na stanowisku, że ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, jak i gospodarczych warto rozważyć, aby przynajmniej ta niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową - powiedział na konferencji prasowej wicepremier i szef MRPiT Jarosław Gowin.

OGLADAJ TVN24 W INTERNECIE

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta do końca roku są dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

Dwa związki zawodowe popierają postulat

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rzeczywiście stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, ale i ze względów gospodarczych warto rozważyć, by przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową - powiedział Gowin na sobotniej konferencji prasowej.

- Prowadziłem na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi i mogę poinformować, że dwa z trzech najważniejszych związków, czyli OPZZ i Forum Związków Zawodowych popierają ten postulat. Czekają nas jeszcze konsultacje - dodał.

- Co do 6 grudnia, (...) dałbym sobie trochę czasu na rozmowy z partnerami społecznymi - dodał wicepremier.

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz w niedziele niehandlowe nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedziele i święta w 2020 roku PAP Infografika

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości