Dwie niedziele handlowe do końca roku. W które dni sklepy będą otwarte?

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Maciej Witucki o zakazie handlu w niedziele
Maciej Witucki o zakazie handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/4
TVN24Maciej Witucki o zakazie handlu w niedziele

Dwie niedziele handlowe zostały do końca 2020 roku. Obie wypadają w grudniu. W które niedziele sklepy będą otwarte? Czy jest szansa, że będzie więcej niedziel handlowych w grudniu? Wyjaśniamy wątpliwości.

Niedziele handlowe w grudniu 2020

W najbliższą niedzielę 22 listopada większe sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Na najbliższą niedzielę bez zakazu musimy poczekać do grudnia. Niedziele handlowe wypadają: 13 i 20 grudnia. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie dojdzie do zmian w tym zakresie.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz w niedziele niehandlowe nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Koronawirus a sklepy

Należy pamiętać, że obowiązują obostrzenia w związku epidemią COVID-19. Od 7 listopada wprowadzono ograniczenia w działalności obiektów handlowych lub usługowych, w tym parków handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych.

JAKIE SKLEPY SĄ OTWARTE W GALERIACH HANDLOWYCH? >>>

Obowiązują także limity osób. Zgodnie z rozporządzeniem w obiektach i placówkach handlowych może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 metrów kwadratowych – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży nie większej niż 100 metrów kwadratowych. W obiektach powyżej 100 metrów kwadratowych funkcjonuje limit – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Ponadto w obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

PAP

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości