TVN24 Biznes | Z kraju

Czy będą zmiany w zakazie handlu? Premier odpowiada

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24
Czy będą dodatkowe niedziele handlowe? Premier odpowiada
Czy będą dodatkowe niedziele handlowe? Premier odpowiadaTVN24
wideo 2/7
TVN24Czy będą dodatkowe niedziele handlowe? Premier odpowiada

6 grudnia był wyjątkiem i pozostanie wyjątkiem - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy ostatnia zmiana przepisów może być wstępem do zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- W pozostałych miesiącach przyszłego roku nie zamierzamy takich zasad wprowadzać - dodał Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier odniósł się do wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia. Zapis o niej znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którą w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda.

- To jest wyjątek i pozostanie wyjątkiem, miał on na celu rozładowanie ruchu w handlu detalicznym, by liczba zakażeń była jak najmniejsza - powiedział Morawiecki, pytany, czy pracownicy handlu powinni się martwić, że ten wyjątek stanie się wstępem do zniesienia wolnych niedziel.

Pytanie o 27 grudnia

W rozmowie z Money.pl wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk była pytana, czy podobna decyzja w sprawie zniesienia handlu w niedzielę będzie podjęta również w przypadku 27 grudnia, zważywszy, że licząc od Wigilii będzie trzy i pół dnia bez handlu.

- Rozmowy w tym temacie trwają, chociażby z Radą Dialogu Społecznego, ale takie decyzje podejmuje rządowy zespół zarządzania kryzysowego - odpowiedziała. Wiceminister dopytywana, czy byłaby za odmrożeniem handlu w niedzielę, 27 grudnia, odparła, że "brałaby pod uwagę taką decyzję i rozważała możliwość odmrożenia wtedy handlu".

W grudniu czekają nas jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

Kalendarz handlowy na grudzień 2020 rokuTVN24/PAP

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz w niedziele niehandlowe nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

ZOBACZ KALENDARZ HANDLOWY NA 2021 ROK

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości