W roku 2021 będziemy mieli jedną niedzielę handlową mniej. Z powodu jednej dodatkowej - bilans w 2020 roku wzrósł do ośmiu niedziel bez zakazu. W 2021 roku sklepy będą czynne w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedną przed Wielkanocą, a także ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 r. Na początku w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 2019 roku już tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią - można było prowadzić handel. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - handlowych niedziel miało być siedem.
W grudniu, w związku z epidemią, zaszła jednak jednorazowa zmiana przepisów i liczba niedziel handlowych wzrosła do ośmiu. W noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którą na początku grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda, znalazł się zapis o dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia.
W 2021 roku handlowych ma być siedem niedziel:
31 stycznia,
28 marca,
25 kwietnia,
27 czerwca,
29 sierpnia,
12 grudnia,
19 grudnia.
Święta - dni bez handlu
Większych zakupów nie zrobimy także w dni ustawowo wolne od pracy, przypadające w inne dni niż niedziela. Chodzi o 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 5 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy, 1 maja - Święto Pracy, 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja, 3 czerwca - dzień Bożego Ciała, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia.
W Wigilię i w sobotę 3 kwietnia - bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy - handel jest możliwy tylko do 14.00.
Wyjątki
Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele.
Ponadto ograniczenie nie obowiązuje w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.
Z zakazu handlu wyłączono również placówki w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.
W niedziele zakupy można zrobić także w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych i platformach wiertniczych.
Ograniczenia handlowe z powodu pandemii
Obecnie, w związku z epidemią, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób. Według wytycznych w przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej do sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych jest to maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. W przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
W obiektach handlowych trzeba nosić rękawiczki lub dezynfekować ręce oraz zakrywać usta i nos.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock