Przegląd prasy. Handel w niedziele dzieli Polaków

Z kraju

ShutterstockPrzeciwników ograniczenia handlu jest niewiele więcej niż zwolenników

Przeciwników ograniczenia handlu jest niewiele więcej niż zwolenników – informuje "Rzeczpospolita".

Propozycja ograniczenia handlu w niedzielę dzieli Polaków - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Równo połowa (50 proc.) ankietowanych uważa, że sklepy powinny w niedziele pracować tak jak w dni powszednie.

Za wprowadzeniem zakazu handlu jest 46 proc. respondentów. Solidarnościowy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę zapisał w projekcie, że przedsiębiorca łamiący zakaz mógłby zostać ukarany nawet dwuletnim więzieniem. Ta propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem badanych przez IBRiS. Aż 93 proc. uważa, że to złe rozwiązanie. Odmienne zdanie ma na ten temat jedynie 5 proc. respondentów. Jednocześnie 83 proc. badanych jest zdania, że pracownik powinien mieć prawo do odmowy pracy w niedzielę bez konsekwencji ze strony pracodawcy. Zdaniem 80 proc. za pracę w niedzielę powinno być wyższe wynagrodzenie - czytamy w artykule.

Badanie zostało zrealizowane na próbie 1100 respondentów, za pomocą rozmów telefonicznych i standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Ankietę przeprowadzono na terenie całej Polski, w dniach 09-10 wrześnie 2016 roku.

Obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę już w Sejmie:

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock