Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.
Ustawa z poprawkami Senatu została przyjęta przez Sejm 24 kwietnia. W piątek kancelaria pPrezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę.
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej – głównie dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Z mocy obowiązywania ustawy wyłączone są Dania i Irlandia. Chodzi m.in. o wydawanie cudzoziemcom tzw. niebieskiej karty Unii Europejskiej.
Niebieska karta UE dla wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza Unii pozwala im na legalną, stabilną i dobrze płatną pracę i na traktowanie na takich samych zasadach, jak obywateli państw UE. Dyrektywa UE obejmuje ponadto kwestie możliwości skorzystania przez posiadacza karty z tzw. mobilności krótkoterminowej i długoterminowej w innym unijnym państwie niż państwo członkowskie, które pierwsze przyznało mu kartę.
Poprawki Senatu
Senackie poprawki do ustawy Sejm przyjął pod koniec kwietnia. Pierwsza z nich zakłada, że "Monitorze Polskim" zostanie ogłoszony specjalny wykaz zawodów. Jeśli cudzoziemiec będzie posiadał trzyletnie doświadczenie w zawodzie z wykazu, to uznaje się, że posiada on kwalifikacje zawodowe. Wykaz ten ma uwzględniać klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy - publikowanej przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Druga poprawka, której przyjęcie rekomendowała Sejmowi komisja, uzupełnia katalog obowiązków informacyjnych szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Chodzi o obowiązek informowania innych państw członkowskich Unii Europejskiej o udzieleniu zezwoleń na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej posiadacza niebieskiej karty UE.
Po podpisie prezydenta Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock