Będzie podatek handlowy w nowej wersji

Podatek handlowy został zawieszony do 1 stycznia 2018 roku

Rząd ma plan zaprezentowania kolejnej wersji podatku handlowego - poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Mamy plan zaproponowania kolejnej wersji tego podatku, która byłaby akceptowalna z punktu widzenia Komisji Europejskiej. I chcemy ją szybko notyfikować do Komisji Europejskiej tak, żeby wejść w konstruktywny dialog z Komisją, żeby po raz trzeci czy czwarty Komisja nie zakwestionowała tego podatku - powiedział Morawiecki podczas komisji sejmowej.

Postępowanie KE

Przypomnijmy, że na podstawie decyzji z 19 września 2016 roku Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, który wszedł w życie 1 września br.

Komisja obawia się, że progresywne stawki podatku oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami. Jednocześnie KE zobowiązała Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. Zgodnie z komunikatem KE, nie kwestionuje ona prawa Polski do decydowania o poziomie opodatkowania, ani celów poszczególnych podatków i opłat. Wskazuje jednak, że system podatkowy powinien być zgodny z prawem unijnym, w tym z zasadami pomocy państwa.

Podatek zawieszony

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadziła dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł.

We wtorek rząd przyjął jednak projekt ustawy zawieszający podatek w takiej formie do 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że potencjalni podatnicy tego podatku nie będą musieli wpłacać podatku na rachunek urzędu skarbowego do końca 2017 roku.

Podatek handlowy zawieszony. Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (20.09.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości