Z kraju

Rekomendacje zamiast ustawy frankowej. Moody’s: pozytywne dla banków

Z kraju

Gigantyczne koszty spełnienia życzeń frankowiczów. Cztery banki miałyby problemTVN24 BiS
wideo 2/4

Rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej ws. restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych są pozytywnym czynnikiem z punktu widzenia ryzyka ratingowego polskich banków - oceniła w poniedziałkowym raporcie agencja ratingowa Moody's.

"2 czerwca polski KSF ds. nadzoru makroostrożnościowego ogłosił rekomendacje, mające na celu rozwiązanie kwestii ryzyka, jakie dla banków stanowi portfel kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych. Przedstawione rozwiązania są pozytywne z punktu widzenia ryzyka ratingowego ("credit positive") dla polskich banków, ponieważ mają na celu wzmocnienie buforów kapitałowych dla absorpcji strat oraz zmniejszają ryzyko systemowe płynące z kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych" - napisał Moody's w raporcie z 12 czerwca.

Ocena agencji

"Decyzja KSF bazuje na wcześniejszych propozycjach, które miały na celu ograniczenie ryzyka związanego z kredytami hipotecznymi w FX i daje bankom oraz pożyczkodawcom zachęty, by dobrowolnie przewalutowali kredyty w walutach obcych na lokalną walutę. Rozwiązania te zastępują poprzednio rozważaną propozycję przymusowej konwersji portfela kredytów FX na złote, co w ocenie regulatorów mogło potencjalnie mocno wpłynąć na kapitalizację niektórych banków" - dodano. Komitet Stabilności Finansowej przyjął 2 czerwca uchwałę w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. "Dobrowolna restrukturyzacja z wykorzystaniem środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, w przeciwieństwie do rozwiązań ustawowych, pozwala na uwzględnienie zróżnicowania sytuacji finansowej kredytobiorców i na bardziej efektywne wykorzystanie środków kredytodawców" - ocenił KSF.

Jakie zalecenia?

Wśród rekomendacji KSF, na które zwróciła w raporcie agencja Moody's, znalazły się: - podniesienie do 150 proc. wagi ryzyka stosowanej do szacowania wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka kredytowego dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach, - nałożenie na banki bufora ryzyka systemowego w wysokości 3 proc., - uzupełnienie obecnie stosowanych w ramach filara II dodatkowych wymogów kapitałowych, które mogą zostać ogłoszone w IV kw. 2017 r.

Autor: msz / Źródło: PAP Biznes

Raporty: