Ministrowie nie zarobią na zmianie premiera. Komunikat w sprawie odpraw

Z kraju

Zuber: mamy poważny problem, załamanie inwestycji krajowychTVN24 BiS
wideo 2/2

Powołani w poniedziałek ministrowie nie otrzymają odpraw ani żadnych innych świadczeń pieniężnych z tytułu ich wcześniejszego odwołania - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"Informujemy, że zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w sytuacji kiedy powołanie nastąpiło bezpośrednio po odwołaniu, nie ma podstaw do wypłaty tak zwanego dodatku wyrównawczego. W przypadku kierowniczych stanowisk państwowych przepisy nie przewidują także żadnych odpraw" - podało CIR.

Wtorkowe exposé

Prezydent Andrzej Duda przyjął w miniony piątek dymisję rządu Beaty Szydło. W poniedziałek powołał na nowego premiera Mateusza Morawieckiego, a wraz z nim składu jego rządu.

- Będzie to rząd kontynuacji. Naszym punktem odniesienia będzie bezpieczna rodzina, godna praca i mieszkanie dostępne dla jak największej liczby osób - powiedział.

Była premier została jednym z trojga - obok Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina - jego zastępców. Na swych stanowiskach pozostali wszyscy dotychczasowi ministrowie. Morawiecki objął też funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów.

We wtorek premier wygłosił w Sejmie exposé. Ocenił w nim, że przez ostatnie 25 lat "uzależniliśmy się" od zagranicznego kapitału, który nas "skolonizował". - W takiej rzeczywistości żyjemy - stwierdził Morawiecki. Według niego to efekt "błędnego" modelu, który przyjęliśmy w III Rzeczpospolitej. - Dziś to wiemy - podkreślił. - Jesteśmy i będziemy częścią Zachodu, ale to nie oznacza, że musimy zgadzać się na ten model. My chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej. Dlatego wciąż jeszcze wiele pracy przed nami. Potrzebujemy dzisiaj przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt - który zagraniczne instytucje zainstalowały tutaj na początku lat 90. - do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. To jest walka o polską własność i polski kapitał - zapowiedział Morawiecki. Zapowiedział także m.in. budowę tanich mieszkań na wynajem, rozwijanie infrastruktury drogowej, wsparcie dla odnawialnych źródeł energii oraz kontynuację transferów socjalnych.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty: