Niebezpieczne miejsca na drogach do likwidacji. Oto lista inwestycji

Z kraju

ShutterstockMinisterstwo infrastruktury ogłosiło listę inwestycji drogowych

Remonty dróg i likwidacja miejsc niebezpiecznych - to inwestycje, które znalazły się w programie drogowym zatwierdzonym w środę przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita. Na te cele przeznaczone zostanie ponad pół miliarda złotych.

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, program inwestycyjny zakłada likwidację miejsc niebezpiecznych w województwach: łódzkim, małopolskim i mazowieckim.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu

Na drodze krajowej nr 50 w Kobylnikach (woj. mazowieckie) w ramach zadania powstanie chodnik o długości 532 m. Inwestycja będzie realizowana w latach 2016-2017.

W ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Głuchów (woj. łódzkie) przewidziano budowę ronda. Jak wskazuje GDDKiA, inwestycja zakłada również budowę chodników, wysp azylowych oraz przejść dla pieszych w rejonie skrzyżowania na odcinku od długości 1,18 km. Roboty będą prowadzone w 2019 roku.

Oprócz tego na DK 74 w miejscowości Paradyż (woj. łódzkie) zostanie wybudowany chodnik o długości 780 m na drodze łączącej miejscowości Kłopotów i Paradyż. Inwestycja zostanie zrealizowana w 2017 roku.

Bezpieczeństwo ma zostać poprawione również na DK 44 w Oświęcimiu (woj. małopolskie). W ramach inwestycji zostanie wybudowany chodnik o długości 760 m oraz trzy zatoki autobusowe wraz z ciągami pieszymi o długości 270 m. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku.

Na liście resortu infrastruktury widnieje również Maszków (woj. małopolskie). Na DK 7 w tej miejscowości w przyszłym roku będzie realizowana inwestycja, która zakłada budowę chodnika o długości 454 m, remont zjazdów oraz budowę przepustów.

Program drogowygddkia.gov.pl/Google Maps

Drogi krajowe

Część środków z programu inwestycyjnego ministerstwo przeznaczy na wzmocnienie dróg krajowych do nacisku 11,5 t. W ramach tych inwestycji przebudowane i rozbudowane zostaną drogi krajowe:

- nr 94 na odcinku Pyskowice - granica m. Zabrze (woj. śląskie),

- nr 61 na odc. przejście przez Rydzewo (woj. podlaskie),

- nr 66 na odc. Bielsk Podlaski - Podbiele (woj. podlaskie),

- nr 48 odc. Moszczanka - Kock (woj. lubelski).

Oprócz tego prace przygotowawcze rozpoczną się w przypadku budowy drogi S19 na odcinku Rzeszów Południe - Barwinek (woj. podkarpackie); S11 Koszalin – Bobolice (woj. zachodniopomorskie).

Jak poinformował resort infrastruktury, dodatkowo do drugiego etapu przetargu zostały skierowane zadania obejmujące budowę II części obwodnicy Kępna w ciągu S11 (woj. wielkopolskie) oraz obwodnicę Iłży (woj. mazowieckie).

Trasa Łagiewnicka

W środę poznaliśmy także wykonawcę obwodnicy Krakowa. Konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman zostało wybrane w przetargu na zaprojektowanie i budowę Trasy Łagiewnickiej, blisko 4-kilometrowej arterii na południu miasta. Oferta konsorcjum opiewała na 802 mln zł. Realizacja projektu ma być efektem współpracy pomiędzy specjalnie powołaną przez miasto spółką Trasa Łagiewnicka a Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i bankami komercyjnymi. Całość zadania ma być gotowa do 31 grudnia 2020 roku. Trasa Łagiewnicka - wraz z planowanymi w przyszłości trasami Pychowicką i Zwierzyniecką - ma stanowić trzecią obwodnicę Krakowa łączącą południową i zachodnią część miasta. Według władz Krakowa jest to projekt kluczowy dla usprawnienia ruchu między dzielnicami miasta, w tym dla rozładowania korków na alejach Trzech Wieszczów i uspokojenia ruchu w dzielnicach Zwierzyniec i Krowodrza.

Planuje się, że cała trzecia obwodnica może być zrealizowana do 2030 roku.

GDDKiA podsumowuje

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w środę, że obecnie realizuje prawie 1345 km nowych dróg krajowych, a w postępowaniach przetargowych jest 61 odcinków o łącznej długości 745,8 km. Kierowcy mają do dyspozycji 3148 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1631,7 km autostrad i 1516,3 km dróg ekspresowych.

W 2016 roku oddano do ruchu 97,8 km nowych tras a planowane do oddania są jeszcze ponad 20 km dróg.

Zobacz rozmowę o inwestycjach drogowych. Gościem programu "Bilans" w TVN24 BiS był wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit (24.11.2016):

Rozmowa z Jerzym Szmitem w programie "Bilans"TVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: