Deszcz pieniędzy z VAT-u. Rząd chce wycisnąć jeszcze więcej podatku z kas

Z kraju

Jest wniosek o nową komisję śledczą. Ma zająć się wyłudzeniami VAT-uTVN24 BiS
wideo 2/2

W ciągu dziesięciu lat budżet może zyskać 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu podatku VAT. Zmiany polegają m.in na wprowadzeniu obowiązku stosowania przez podatników nowego rodzaju kas rejestrujących. Planuje się, że przepisy wejdą w życie w pierwszym kwartale 2018 roku.

W miejsce obecnych kas rejestrujących obrót VAT wprowadzone zostaną kasy on-line, przesyłające w czasie rzeczywistym informacje o transakcjach do centralnej bazy, prowadzonej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) - zakłada projekt noweli ustawy o VAT, przygotowany przez resort finansów. W 2018 roku budżet może zyskać w ten sposób 174,4 mln zł, a w 2019 roku 374,46 mln zł - wynika z oceny skutków regulacji. Projekt został umieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ma podlegać dalszym konsultacjom.

Rozliczenie VAT-u

"Wprowadzenie tego rozwiązania wymusi bardziej rzetelną ewidencję obrotu i kwot podatku VAT. Ponadto dodatkowym celem wprowadzenia tego narzędzia jest wzmocnienie czynnika kontrolnego w systemie ewidencji obrotu - podatnik będzie miał świadomość, że jego działalność podlega monitorowaniu przez cały okres prowadzenia działalności" - napisano w ocenie skutków regulacji.

Nowe kasy rejestrujące mają być tak skonstruowane, by był możliwy zautomatyzowany i bezpośredni przesył informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Przesyłane będą dane o każdej transakcji, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy - czytamy w projekcie.

Podkreślono, że przesyłane informacje będą w pełni anonimowe, jeżeli chodzi o dane nabywcy. Szef KAS "będzie zatem gromadził informacje o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kas rejestrujących przez danego podatnika, natomiast nie będzie miał żadnych informacji na temat konsumentów, nabywających dane towary lub usługi".

Obowiązek wymiany kas

Obowiązek stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących zostanie wprowadzony w branżach: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Nowela ustawy przewiduje refundację 90 proc. ceny zakupu (bez podatku) nowego rodzaju kas, nie więcej jednak niż 1000 zł.

Dokument dopuszcza stosowanie jeszcze przez jakiś czas używanych obecnie kas z kopią papierową oraz kas z elektronicznym zapisem kopii, ale mają być one stopniowo wycofywane z rynku. W myśl projektu kasy fiskalne z papierową kopią paragonów mają być sprzedawane do końca 2018 roku, a kasy z kopią elektroniczną do końca 2022 roku. Nowe kasy umożliwiające połączenie online z Centralnym Repozytorium Kas niektóre branże (np. stacje benzynowe) będą musiały stosować już od 1 stycznia 2019 roku.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock