Z kraju

"Podwyższamy prognozę". Ekonomiści banku patrzą na Polskę przez różowe okulary

Z kraju

ShutterstockDuży bank podniósł swoje prognozy dla polskiej gospodarki

Gospodarka przyspieszy i to mocniej, niż spodziewa się wicepremier Mateusz Morawiecki. Tak przynajmniej wynika z najnowszych prognoz analityków mBanku. Ich zdaniem Produkt Krajowy Brutto Polski w 2017 roku wyniesie aż 4 procent, licząc rok do roku.

Wcześniejsza prognoza wskazywała, że będzie to 3,4 procent.

Znacznie lepsze mają być także dane za pierwszy kwartał. Zdaniem analityków w pierwszych trzech miesiącach tego roku gospodarka przyspieszy i wzrost wyniesie 3,6 procent rok do roku. Początkowo spodziewano się wzrostu 3,4 proc.

"Pierwszy kwartał w zasadzie ustawia dynamikę za cały rok i należy otwarcie napisać, że celujemy w poziomy 4 proc. plus w drugiej połowie roku. Tym samym, podwyższamy prognozę na cały 2017 z 3,4 do 4,0 proc." - czytamy w uzasadnieniu.

Dane za pierwszy kwartał Główny Urząd Statystyczny poda 16 maja.

Optymizm w gospodarce

Skąd taki optymizm analityków? Jak wskazują w swoim komentarzu, po pierwsze składa się na to nieznaczne przyspieszenie dynamiki konsumpcji.

"Pierwsze dwa miesiące wyglądają imponująco, ale Wielkanoc wypada w tym roku dopiero w drugim kwartale, a więc wynik marcowy będzie słabszy" - zaznaczają.

Po drugie wpływa na to "istotne przyspieszenie inwestycji przy neutralnym wpływie eksportu netto i zapasów".

Zdaniem analityków wysoka dynamika konsumpcji utrzyma się przez cały rok i to nawet na poziomie powyżej 4 proc. Mają temu sprzyjać nagromadzone wcześniej oszczędności między innymi z programu Rodzina 500 plus, a także większa pewność zatrudnienia.

Ścieżka wzrostu PKBmBank

Prognozy rozwoju

Przypomnijmy, że w tym tygodniu prognozę PKB Polski na 2017 rok podniósł Barclays. Analitycy brytyjskiej firmy wskazali w raporcie, że rozwój ma wynieść 3,2 proc. licząc rok do roku z 3,0 proc. zakładanych wcześniej.

To nie jedyna zmiana. W poprzednim miesiącu ekonomiści JP Morgan podwyższyli prognozę dynamiki polskiego PKB w 2017 roku do 3,4 procent wobec 3 procent wcześniej.

Tymczasem, z projekcji Narodowego Banku Polskiego opublikowanej w połowie marca wynika, że wzrost PKB Polski w 2017 roku wyniesie 3,7 procent. Wskazano, że to efekt między innymi wzrostu inwestycji i napływu funduszy z Unii Europejskiej.

Podobny poziom prognozuje również wicepremier Mateusz Morawiecki, którego zdaniem wzrost PKB w tym roku może przekroczyć 3,5 procent.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: