KGHM Polska Miedź i SN Nuclearelectrica, operator elektrowni jądrowych w Rumunii, podpisały niewiążące memorandum o współpracy w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR). Lubińska spółka przekazała, że porozumienie ma na celu wymianę doświadczeń i wiedzy w tym zakresie.
Jak czytamy w komunikacie KGHM, współpraca, która ma potrwać 36 miesięcy, ma na celu wymianę doświadczeń oraz wiedzy know-how, obejmującą zakres techniczny, ekonomiczny, prawny, finansowy oraz organizacyjny, niezbędny dla rozwoju projektów małych reaktorów modułowych, które mają zostać opracowane przez Rumunię i Polskę.
- Spotykamy się w bardzo istotnym momencie dla całego regionu, dostęp do pewnych i bezpiecznych źródeł energii nigdy nie był tak ważny jak teraz. Doskonale układa się nasze partnerstwo z USA, wchodząc we współpracę z KGHM, rozszerzamy ją na Europę - powiedział dyrektor generalny Nuclearelectrica Cosmin Ghita.
Prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA Marcin Chludziński zauważył, że dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. - Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia - podkreślił.
Jak wyjaśniono w komunikacie, memorandum pomiędzy obiema stronami obejmuje kompleksowe podejście do wszelkich działań związanych z rozwojem projektu SMR, od wyboru lokalizacji po wygaszenie elektrowni, w celu opracowania solidnych, bezpiecznych i opłacalnych projektów SMR w Rumunii i Polsce.
Małe reaktory SMR w Polsce
W lutym br. spółka KGHM i amerykańska firma NuScale Power podpisały umowę w sprawie budowy małych reaktorów atomowych (SMR) w Polsce. Lubińska spółka wspólnie z firmą NuScale zamierza wdrożyć technologię SMR w Polsce w tej dekadzie. Zgodnie z zapowiedziami pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku.
Spółka przypomniała, że złożyła już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. W tym celu trwają prace nad utworzeniem w Polsce Symulatora Sterowni SMR (Centrum Edukacji - Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych.
Projekt, który Rumunia zrealizuje we współpracy z NuScale, ma się składać się z sześciu modułów, każdy o mocy zainstalowanej 77 MWe, łącznie 462 MWe i wygeneruje 193 stałe miejsca pracy w zakładzie, 1500 miejsc pracy w budownictwie, 2300 miejsc pracy w sektorze produkcji i pozwoli Rumunii uniknąć uwalniania do atmosfery 4 milionów ton CO2 rocznie.
NuScale Power jest producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR. Koncepcja małych reaktorów modułowych pojawiła się około 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze takie reaktory mają się pojawić nie wcześniej niż w drugiej połowie tej dekady.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: media.kghm.com