PKN Orlen i Synthos Green Energy dostały zgodę na utworzenie spółki pod nazwą Orlen Synthos Green Energy. Decyzję w tej sprawie wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem nowej spółki ma być przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany we wpisie na Twitterze, przekazał, że postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. "Co więcej, przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski. Dlatego wydałem zgodę na tę transakcję" - wskazał Chróstny.
Decyzje prezesa UOKiK skomentował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. "Otrzymaliśmy zgodę @UOKiKgovPL na powołanie spółki ORLEN Synthos Green Energy odpowiedzialnej za komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. Budowa silnego koncernu multienergetycznego, opartego o #OZE i atom to kwestia naszego bezpieczeństwa energ." - napisał Obajtek.
Na małe reaktory atomowe stawia również KGHM. W lutym br. w Waszyngtonie spółka KGHM i amerykańska firma NuScale Power podpisały umowę w sprawie budowy małych reaktorów atomowych (SMR) w Polsce.
Umowa PKN Orlen i Synthos Green Energy
Umowa inwestycyjna zakładająca utworzenie nowej spółki została podpisana w grudniu 2021 roku przez PKN Orlen i Synthos Green Energy.
Jak podawano, zakres działalności spółki ma obejmować przygotowania do budowy mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Ponadto wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a docelowo także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.
Zgodnie ze strategią Grupy Orlen koncern zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock