TVN24 Biznes | Z kraju

Wielki powrót do galerii handlowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki

W ostatnich dniach centra handlowe odwiedziło niemal dwa razy więcej klientów klientów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak pisze gazeta, choć nie ma jeszcze wyników z obrotów za ubiegły tydzień, to wszystko wskazuje, że mogą one przekroczyć nie tylko ubiegłoroczny poziom, ale też ten z 2019 roku.

Centra handlowe odwiedziło w ostatnich dniach niemal dwa razy więcej klientów niż w analogicznym okresie 2020 r. Jednocześnie liczba kupujących zbliżyła się do tej z maja 2019 r. (97 proc.), czyli sprzed pandemii – wynika z danych opracowanych dla "DGP" przez Polską Radę Centrów Handlowych (PRCH).

"Pierwszego dnia po tegorocznej majówce, czyli 4 maja, wskaźnik odwiedzin był aż o 74 proc. wyższy niż tego samego dnia w 2020 r." – zauważa cytowany przez gazetę Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający PRCH.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Efekt rosnącego poczucia bezpieczeństwa

Wyniki w zakresie frekwencji to, zdaniem ekspertów, efekt m.in. rosnącego poczucia bezpieczeństwa, coraz większej liczby osób zaszczepionych, otwierania szkół, ale też powrotu do pracy stacjonarnej, zmiany pogody, odraczanych w czasie zakupów oraz wysokiego poziomu optymizmu konsumentów.

"Choć nie ma jeszcze wyników z obrotów za ten czas, to z nieoficjalnych rozmów wynika, że i one mogą przekroczyć nie tylko ubiegłoroczny poziom, ale też ten z 2019 r. Jak zauważają eksperci, od dłuższego już czasu bowiem widać, że obroty wypadają znacznie lepiej niż odwiedzalność. To związane jest ze zmianą zwyczajów – do centrum handlowego przychodzimy już w konkretnym celu – by coś kupić" - pisze "DGP".

Szansa na odbudowę

Według dziennika rynek powoli może mieć szansę na odbudowę w sumie po 21 tygodniach zamknięcia. "Szczególnie że wyniki osiągnięte w lutym tego roku, czyli po zdjęciu trzeciego lockdownu, również były dobre. Wówczas, jak wynika z danych PRCH, obroty zwiększyły się o 1 proc. w porównaniu do 2019 r. przy frekwencji niższej o 21 proc." - podaje gazeta.

Podsumowując "DGP" ocenia: "ostatni rok był natomiast prawdziwym wyzwaniem dla sektora centrów handlowych. Ogólnie odwiedzalność spadła o 30,9 proc., a obroty o 28,1 proc. w stosunku do 2019 r. Jak podsumowała PRCH, luka w budżetach właścicieli galerii wynosi 5 mld zł, czyli 45 proc. rocznych przychodów. Sklepy i punkty usługowe straciły natomiast 33 mld zł. Są obiekty, które tego nie wytrzymały i zniknęły z mapy handlowej".

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock