"Z lotniska w Radomiu nikt nie latał". Szef PPL podał dwa powody

[object Object]
Szef PPL o lotnisku w RadomiuTVN24 BiS
wideo 2/4

Jestem głęboko przekonany, że z nowego lotniska w Radomiu nie będzie problemu z ruchem, nie jest to kwestia mojego przekonania, tylko liczb i analiz - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL). Jak stwierdził, dotychczasowe problemy wynikały z tego, że port "nie spełniał żadnych standardów, ani nie było drogi dojazdowej".

We wtorek premier Mateusz Morawiecki symbolicznie zainaugurował budowę radomskiego portu. Szef rządu wskazał, że lotnisko w Radomiu będzie portem zapasowym dla Lotniska Chopina w Warszawie i dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Lotnisko Chopina

Mariusz Szpikowski pytany o połączenia z nowego lotniska, stwierdził, że nie ma żadnych obaw. - Nie jest to kwestia tylko mojego poczucia, ale wręcz bardzo dokładnych analiz, które wykonaliśmy zanim zdecydowaliśmy się na taką inwestycję - podkreślił szef PPL.

Jak wskazał, w pierwszej kolejności zastanawiano się jednak nad możliwościami rozbudowy Lotniska Chopina w Warszawie. - Lotniska Chopina ze względu na swoje położenie (...), nie da się rozbudować tak żeby osiągnęło większą przepustowość niż 50 operacji z dróg startowych w ciągu godziny. Dzisiaj jest to około 38 operacji i nie da się rozbudować tego lotniska tak, aby było z niego więcej niż 800 operacji w ciągu doby - powiedział gość TVN24 BiS.

- W związku z powyższym realnym stało się wyzwanie, które mówiło, iż musimy zapewnić na Mazowszu możliwość obsługi tego ruchu, które Lotnisko Chopina nie będzie w stanie obsłużyć. Nasze analizy wskazywały, że w 2028 roku będzie to między 9 a 15 milionów pasażerów - dodał.

Lotnisko w Radomiu

Wybór padł na Radom. - Do lotniska w Radomiu docelowo będzie można dojechać z każdego z kierunków (Lublina, Łodzi, Warszawy - red.) drogą o parametrach ekspresowych, co sprawi, że w obszarze dojazdu w ciągu 1-1,5 godziny do tego lotniska będziemy mieli mniej więcej pięć milionów pasażerów - wskazał Mariusz Szpikowski.

Jego zdaniem przez fakt, że nie było dobrych dróg dojazdowych lotnisko w Radomiu nie cieszyło się zainteresowaniem ze strony przewoźników.

- To jeden główny powód, drugim równie ważnym był sposób w jaki zostało wybudowane. Lotnisko było wybudowane bez dotacji, w miarę możliwości samorządu, więc ono było certyfikowane tylko do 10 tysięcy pasażerów rocznie, więc żadna poważna linia nie mogła oferować realnej siatki z takiego lotniska - wyjaśniał Szpikowski.

Loty czarterowe

Szef PPL wskazywał, że po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, Radom stanie portem przesiadkowym. - Czas dojazdu z Warszawy do lotniska w Radomiu kolejowy przy bezpośrednim połączeniu będzie wynosił około 57 minut. Lotnisko w Radomiu może być również bardzo mocno zasilane przez obszar województwa łódzkiego, z Lublina, województwo świętokrzyskie, całe południe Warszawy, co sprawia, że będzie atrakcyjną ofertą wyboru - ocenił Mariusz Szpikowski.

Jak dodał, w pierwszej kolejności lotnisko w Radomiu będzie spełniało kryteria lotniska czarterowego, "którego w tym rejonie Mazowsza nie ma".

- Lotnisko w Modlinie to lotnisko niskokosztowe. Pasażer niskokosztowy, to pasażer, który przychodzi głównie z bagażem podręcznym, stara się spędzić na lotnisku jak najmniej czasu. Pasażer czarterowy jest to pasażer, który leci na wakacje. W związku z powyższym ten pasażer lotnisko traktuje jako galerię handlową, tam rozpoczyna swój urlop, ma zwykle duże walizki i oczekuje żeby w sposób dla niego komfortowy zostać na tym lotnisku obsłużonym. W taki sposób traktujemy lotnisko w Radomiu - wyjaśniał szef PPL.

- Sposób zbudowania lotniska w Modlinie, przy naszej analizie wskazywał, że by doprowadzić je do parametrów lotniska czarterowego potrzebowalibyśmy około czterech lat - dodał.

Jednocześnie podkreślając, że w jego ocenie "Radom będzie absolutnie konkurencyjny". - Jestem głęboko przekonany, że nie będzie problemu z ruchem, nie jest to kwestia mojego przekonania, tylko liczb i analiz - zapewnił Mariusz Szpikowski.

Miliony pasażerów

Uruchomiony kilka lat temu, ale zamknięty na początku stycznia br. dla lotów cywilnych, port w Radomiu ma być lotniskiem czarterowym, obsługującym linie niskokosztowe. Po rozbudowie lotnisko ma być gotowe pod koniec 2020 roku. Istniejący terminal na tamtejszym lotnisku ma być rozebrany. W jego miejsce powstanie nowy, spełniający wymogi pasażerów lotów czarterowych. W terminalu ma powstać 30 stanowisk odpraw, dziewięć stanowisk kontroli bezpieczeństwa, po osiem stanowisk kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach, 10 bramek wylotowych, a także trzy karuzele odbioru bagażu. Ze wstępnych szacunków wynika, iż w pierwszej fazie inwestycja PPL na radomskim lotnisku pochłonie około 425 milionów złotych, a docelowo nawet 1 miliard złotych. PPL kupiło radomskie lotnisko po tym, jak w połowie września ubiegłego roku radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom. To jedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 milionów złotych i miało duże problemy z jego utrzymaniem i znalezieniem inwestora, który zrealizowałby niezbędne inwestycje infrastrukturalne.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Przelew na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy wpłatę poprzez eSkarbonkę można odliczyć od podstawy opodatkowania - wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski z KPMG. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych kwestiach.

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP

Niemiecka gospodarka ma problemy z powodu wieloletnich zaniedbań oraz błędów popełnionych przy transformacji energetycznej - stwierdził ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Konrad Popławski. Jego zdaniem kryzys może osłabić rolę Niemiec w Unii Europejskiej (UE).

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Źródło:
PAP

Po pierwszym kwartale dolar będzie się osłabiał - stwierdził ekonomista PKO Banku Polskiego Mirosław Budzicki. Wyjaśnił też, jaki wpływ na amerykańską walutę ma i będzie mieć ponowne dojście do władzy przez Donalda Trumpa.

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Źródło:
PAP

Donald Trump chce amerykańskiej dominacji w badaniach nad sztuczną inteligencją (AI) - podkreśliła analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Aleksandra Wójtowicz. Wyjaśniła też, jakie decyzje w tej kwestii już podjął i jaki wpływ na politykę Waszyngtonu mogą mieć giganci technologiczni.

"Teraz te ramy zostały zniesione"

"Teraz te ramy zostały zniesione"

Źródło:
PAP

Palermo na Sycylii to włoska stolica "cyfrowych wędrowców", czyli pracowników zdalnych z całego świata oraz twórców startupów - wskazał dziennik "Corriere della Sera". Dodał, że w ostatnim czasie zamieszkało tam około tysiąca osób z USA, Niemiec i Polski.

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ogromna zmienność, spadek popytu i niepewność gospodarcza to czynniki kształtujące obraz branży motoryzacyjnej w ubiegłym roku. Były cięcia etatów, redukcja kosztów i próby ograniczenia ekspansji chińskich marek. W Polsce był to także czas kluczowych decyzji. Prysły marzenia o Izerze, pierwszym polskim elektryku. Jakie zmiany zaszły na rynku samochodowym i co nas czeka w przyszłości?

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Źródło:
tvn24.pl, Financial Times, Reuters, Rho Motion

Unia Metropolii Polskich oczekuje szczegółowego raportu od Poczty Polskiej na temat usterek i wad e-Doręczeń oraz sposobu ich rozwiązania - poinformował w piątek Sylwester Szczepaniak z UMP. Poczta Polska zapewniła, że co miesiąc przekazuje informacje do resortu cyfryzacji, a co tydzień - do Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 24 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W Chorwacji odbył się w piątek ogólnokrajowy bojkot sklepów, supermarketów i stacji benzynowych. To odpowiedź obywateli na stały wzrost cen. Chorwacja jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej z najwyższą obecnie inflacją.

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business.

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

Źródło:
PAP

Niemcy mierzą się z rekordowym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Już 86 procent niemieckich firm zgłasza problemy ze znalezieniem rąk do pracy, wynika z raportu ManpowerGroup. Wskazano również, w których sektorach jest szczególnie źle.

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Źródło:
Tagesspiegel, Deutsche Welle

Zmiana sytuacji na rynkach ropy i walutowym sprzyjają obniżkom cen paliw w hurcie, rosną też szanse na spadek cen paliw na stacjach w ostatnich dniach stycznia - prognozuje Reflex. Z kolei zdaniem analityków e-petrol, na stacjach nie będzie na razie obniżek cen, ale tankujący benzynę mogą liczyć na zahamowanie podwyżek.

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

Źródło:
PAP

Pierwszym krokiem do jawności płac mają być informacje o widełkach wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. To główne założenie projektu, którym zajęli się w piątek posłowie. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć - żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć - powiedziała w piątek w Sejmie ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty.

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy twierdzą, że zdobyli dostęp do systemów, kodów gier i danych osobowych pracowników Big Chees Studio, polskiego producenta gier. Przestępcy mieli zagrozić, że jeżeli spółka nie zapłaci im 100 tysięcy złotych, to upublicznią wykradzione informacje. Spółka potwierdziła informacje o ataku, ale wskazała, że kody gier są zabezpieczone.

Polska spółka zaatakowana przez hakerów

Polska spółka zaatakowana przez hakerów

Źródło:
PAP

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Fundacja TVN była gospodarzem panelu dyskusyjnego na temat filantropii, zorganizowanego w ramach międzynarodowej konferencji World Woman Davos Agenda, poświęconej przywództwu kobiet. - Chcemy rozszerzyć patrzenie na temat udziału kobiet w budowaniu lepszego świata - powiedziała prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska. 

"Najważniejsza jest zmiana systemowa". Prezeska Fundacji TVN o przywództwie kobiet

"Najważniejsza jest zmiana systemowa". Prezeska Fundacji TVN o przywództwie kobiet

Źródło:
tvn24.pl

Marc Benioff, dyrektor generalny Salesforce, przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu przetwarzania danych w chmurze, stwierdził podczas spotkania w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, że dzisiejsi szefowie są ostatnim pokoleniem, które zarządza personelem składającym się wyłącznie z ludzi. To dlatego, że firmy coraz częściej wdrażają u siebie sztuczną inteligencję.

Ostatnie takie pokolenie. Rewolucja na rynku pracy

Ostatnie takie pokolenie. Rewolucja na rynku pracy

Źródło:
CNN

Syndyk Rafako w upadłości przyjął regulamin zwolnień grupowych, w którym określono, że liczba osób nim objętych wynosić będzie maksymalnie 699 osób - poinformowała spółka w komunikacie. W grudniu ubiegłego roku sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako.

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Zbliża się pierwsza w tym roku niedziela handlowa. 26 stycznia będziemy mogli zrobić zakupy także w większych sklepach. Na podstawie uchwalonych w ubiegłym miesiącu przepisów w 2025 roku liczba niedziel handlowych będzie większa o jedną.

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Źródło:
tvn24.pl, PAP