Lex pilot przechodzi dalej. Wniosek o odrzucenie kontrowersyjnej ustawy upadł

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Tadeusz Kowalski o Lex pilot: próba zmiany kolejności kanałów w sieciach
Prof. Tadeusz Kowalski o Lex pilot: próba zmiany kolejności kanałów w sieciachTVN24
wideo 2/6
TVN24Prof. Tadeusz Kowalski o Lex pilot: próba zmiany kolejności kanałów w sieciach

Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu ustawy wprowadzającej Prawo Komunikacji Elektronicznej - tak zwanego lex pilot. Za przyjęciem wniosku głosowało 221 posłów, przeciw było 230, a 2 wstrzymało się. Projekt został skierowany do sejmowej komisji. Ustawę krytykują izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów branży mediów i telekomunikacji oraz IAA Polska Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy.

Rząd w listopadzie ubiegłego roku przyjął projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej - tak zwany lex pilot.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej i przepisów wprowadzających ustawę Prawo komunikacji elektronicznej. Podczas dyskusji złożono wnioski o dodatkowe skierowanie projektu ustawy do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz wnioski o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Wnioski te były głosowane w piątkowym bloku głosowań. Oba wnioski zostały odrzucone.

Projekt trafi do prac w sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że - zgodnie z regulaminem Sejmu - wyznacza termin przedstawienia sprawozdania przez komisję do dnia 6 lutego.

Rząd chce zaprogramować Polakom piloty

Centrum Informacyjne Rządu podkreślało, że projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych regulacji, jeśli chodzi o ustanowienie Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Przepisy - w kształcie przyjętym przez rząd - budzą duże kontrowersje.

Rada Przedsiębiorczości, w opublikowanym kilka dni temu apelu, "z głębokim niepokojem stwierdza, że pod pozorem wprowadzenia unijnej dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej rząd próbuje przeforsować rozwiązania naruszające pluralizm mediów, zasady uczciwej konkurencji oraz interes konsumentów, co przeczy celom dyrektywy".

Jeżeli przepisy wejdą w życie, to operatorzy płatnej telewizji będą musieli obowiązkowo udostępniać, na pierwszych miejscach listy, jedynie pięć kanałów telewizji rządowej. Projekt wprowadza zmiany w obowiązującej zasadzie "must carry, must offer". Zgodnie z nią do tej pory na liście kanałów obowiązkowych oferowanych przez płatnych operatorów były kanały telewizji rządowej i stacje komercyjne, w tym TVN. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, z obowiązkowej listy kanały komercyjne wypadną. Zostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura. Pięć stacji nadawanych przez TVP znajdzie się też na pierwszych pięciu przyciskach na pilotach.

Rada Przedsiębiorczości "stanowczo domaga się wykreślenia art. 10 pkt. 8 oraz 9 z rządowego projektu ustawy – Przepisy wprowadzające – Prawo komunikacji elektronicznej". O natychmiastowe zaprzestanie prac nad projektem ustawy wprowadzającej Prawo Komunikacji Elektronicznej apelowały izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów branży mediów i telekomunikacji oraz IAA Polska Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości