Gowin po rozmowie z sekretarz handlu USA. Wśród tematów ustawa anty-TVN

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin: bez naszej poprawki Porozumienie nie poprze ustawy medialnej
Gowin: bez naszej poprawki Porozumienie nie poprze ustawy medialnejTVN24
wideo 2/5
TVN24Gowin: bez naszej poprawki Porozumienie nie poprze ustawy medialnej

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin rozmawiał z sekretarz handlu USA Giną Raimondo. Podczas rozmowy poruszono tematy między innymi współpracy gospodarczej oraz nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

"Podczas rozmowy z sekretarz handlu @GovRaimondo, wicepremier @Jaroslaw_Gowin poruszył temat relacji dwustronnych i współpracy gospodarczej, reaktywacji formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego oraz Ustawy o radiofonii i telewizji, a także proponowanej do niej poprawki" - czytamy we wpisie Porozumienia na Twitterze.

Wicepremier Gowin mówił wcześniej w środę w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że bez poprawki złożonej przez Porozumienie, ugrupowanie nie poprze nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (ustawa anty-TVN). - Liczymy, że znajdzie ona poparcie ze strony naszych koalicjantów i wtedy będziemy mogli tę ustawę poprzeć - powiedział szef MRPiT. Zaznaczył, że "bez poprawki Porozumienie od początku deklarowało, że naszych głosów za tą ustawą nie będzie".

Porozumienie Jarosława Gowina chce wprowadzić do ustawy poprawkę, która zakłada rozszerzenie grupy krajów mogących być większościowymi właścicielami mediów w Polsce na wszystkie kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stanowisko Departamentu Stanu USA

Na wtorkowym briefingu prasowym w Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu USA odniósł się do kwestii próby zmiany prawa medialnego w Polsce.

- Wierzymy, że w silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia informują opinię publiczną, a co istotniejsze, pozwalają rozliczać władze. Są niezbędne dla demokracji zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych - powiedział.

- Pluralizm mediów i ich niezależność to coś, co wspieramy na całym świecie i w naszym kraju - dodał Ned Price.

>> Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. >> Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >> Oświadczenie Discovery, Inc. w związku z projektem ustawy medialnej

Nowelizacja ustawy

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ta wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym zeszłego roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. 

CZYTAJ RAPORT: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

Jak mówił w środę wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki Sejm zajmie się tą ustawą "raczej na posiedzeniu 11 sierpnia".

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości