Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl
Petru o konflikcie w koalicji w sprawie składki zdrowotnej: to nie jest wojna
Petru o konflikcie w koalicji w sprawie składki zdrowotnej: to nie jest wojnaTVN24
wideo 2/3
Petru o konflikcie w koalicji w sprawie składki zdrowotnej: to nie jest wojnaTVN24

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

- Od około dziewięciu miesięcy występuje problem z realizacją oczekiwanych dostaw soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Kopiec, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

- Nigdy nie wiemy, ile jej dostaniemy w dostawie. Zamawiamy, przykładowo, sto jednostek, a otrzymujemy trzydzieści. Innym razem siedemdziesiąt, a dostajemy dwadzieścia. Raz z tygodniowym opóźnieniem, a innym razem z jednodniowym - mówi.

Jak dodaje, problem występuje nie tylko w zarządzanym przez niego szpitalu, ale na większą skalę - Słyszę o analogicznych sytuacjach od innych dyrektorów, ale o deficycie mówią również aptekarze - dodaje Tomasz Kopiec.

Szereg placówek z brakami

Dziennikarze telewizji TVN24 i portalu tvn24.pl sprawdzili szereg placówek na terenie całego kraju i wiele z nich potwierdza, że występują trudności w dostawach tych produktów.

Z ograniczeniami dostaw boryka się Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Problem występuje od blisko roku - dowiedział się tvn24.pl.

Szpitalowi w Dzierżoniowie płynów brakuje od około miesiąca. Placówka musi dokładnie planować wydawanie kroplówek. Jednak na razie nie wpływa to na sytuację pacjentów, a wszystkie zabiegi odbywają się planowo. 

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu dostaje sygnały o problemie braku tego towaru u dostawców. Jednak, jak zaznaczają przedstawiciele placówki, jeszcze nie było sytuacji, aby żadna z obsługujących ich firm zaopatrujących ich w płyny do kroplówek nie była w stanie dostarczyć im tego produktu.

Kłopoty w zaopatrzeniu potwierdza szpital w Trzebnicy. Dostawy docierają w ograniczonym zakresie. Na obecnym etapie szpital funkcjonuje normalnie, a zabiegi odbywają się planowo. Jednak placówka poinformowała już o problemach urząd wojewódzki. Z informacji przekazanej TVN24 wynika, że ma otrzymać zapas z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. 

Zapasy kurczą się również w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. - Obecnie mamy informację od firm, że (dostawcy) nie są w stanie dostarczać nam płynów - mówi Tomasz Musiuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w tej placówce. Jak zaznacza, będą próbowali ściągać te produkty od innych firm niż tylko od tych, które wygrały przetarg, aby się zabezpieczyć przed deficytami.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sejnach ma już na stanie końcówkę kroplówek. - Pielęgniarki muszą dzielić płyny infuzyjne na mniejsze, co jest bardzo pracochłonne - mówi dyrektor Waldemar Kwaterski. Jak wyjaśnia, czeka obecnie na decyzję od dużych szpitali o podzieleniu się płynami.

Z kolei Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim boryka się nie tylko z brakiem soli fizjologicznej i płynu wieloelektrolitowego, ale także z deficytami glukozy. - Mamy jeszcze trochę płynów, ale jedziemy na oparach - mówi Arsalan Azzaddin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

"Szpital bez nich nie może pracować"

Jacek Ciaciura, wiceprezes rejonu wrocławskiego Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, wyjaśnia, że problem istnieje już od kilku miesięcy. - Ostatnią dostawę soli fizjologicznej mieliśmy w lutym - mówi.

Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl przekazał, że problem deficytu soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych istnieje na terenie całego kraju.

- Mamy informacje od dyrektorów szpitali o problemach z otrzymywaniem zamawianych dostaw i od hurtowni - o pustych półkach. Ci drudzy informują nas, że po prostu nie są w stanie zapewnić dostaw - mówi Malinowski.

Związek wysłał dwa tygodnie temu pismo w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interwencję. - Na dzień dzisiejszy mamy informację o tym, że resort zdrowia podjął decyzję o zakupie interwencyjnym soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Mam nadzieję, że produkty te pojawią się w hurtowniach i dostawy będą realizowane tak, jak było to wcześniej - wyjaśnia. - Są to dwa podstawowe środki zabezpieczenia pacjenta. Szpital bez nich nie może pracować - zaznacza. Jak mówi, związek nie otrzymał oficjalnej informacji, że dostawy trafiły do hurtowni.

Z uzyskanych przez niego informacji wynika, że problem to efekt tego, że jeden z głównych producentów płynów do kroplówek wycofał się z rynku. A Polskę do tej pory zaopatrywały w całości w ten produkt dwie zagraniczne firmy.

O tym, że jeden z głównych producentów wycofał się z rynku, informowało także RMF FM.

Reakcja Ministerstwa Zdrowia

Sytuacja jest o tyle poważna, że Ministerstwo Zdrowia wystosowało w czwartek komunikat w tej sprawie. "Z uwagi na obserwowane zwiększone zapotrzebowanie na płyny infuzyjne w Polsce oraz w innych krajach, jak również ze względu na brak możliwości zwiększenia produkcji tych leków z powodu wyczerpania się potencjału produkcyjnego wytwórców, Minister Zdrowia informuje, że w celu zwiększenia ich dostępności na bieżąco wydawane są zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych na podstawie zgłoszeń poszczególnych hurtowni farmaceutycznych" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia resort zdrowia, "oznacza to, że w obrocie mogą być dostępne produkty lecznicze w obcojęzycznych opakowaniach, zatem apteki mogą składać zamówienia na dostawy płynów infuzyjnych sprowadzonych z zagranicy do hurtowni farmaceutycznych, które otrzymały ww. zgody Ministra Zdrowia"

Ponadto, jak dodaje Ministerstwo Zdrowia, "istnieje możliwość wnioskowania dowolnej hurtowni farmaceutycznej o otrzymanie zgody Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu płynów infuzyjnych".

Czym jest sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu. Jest ona powszechnie stosowana w medycynie, najczęściej do kroplówek. Jest bogata w sód, który równocześnie jest głównym elektrolitem osocza. Niedobór sodu może być niebezpieczny dla zdrowia lub życia. Stosuje się ją m.in przy zaburzeniach elektrolitowych i odwodnieniu organizmu. Roztwór chlorku sodu często jest też bazą do podawania w formie dożylnej innych leków u pacjentów wymagających rozcieńczania leków.

Sól fizjologiczna jest również powszechnie wykorzystywana m.in. do przemywania oczu i buzi niemowląt. Służy również do przemywania ran, inhalacji, oczyszczania skóry, łagodzenia podrażnień.

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w pierwszej kolejności ma dotyczyć nowych budynków - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański. Dodał, że projekt noweli zakłada, iż w przypadku budynków użytkowanych przewiduje się pięcioletni okres dostosowania.

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski przekazał w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała prezesa spółki Rafała Krzemienia. Szef MAP poinformował, że powodem było "niedochowanie najwyższych standardów" w zakresie konkursów na dyrektorów regionalnych.

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Źródło:
PAP

Osłony energetyczne zostaną przedłużone na kolejny rok - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie, jak podkreśliła, o tym, jaką formę przybierze rządowe wsparcie, będzie można dokładnie powiedzieć po zatwierdzeniu budżetu państwa.

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Źródło:
PAP

Eksperci już szacują straty, jakie może wywołać huragan Milton. Według analityków z Wall Street w najczarniejszym scenariuszu szkody mogą wynieść nawet 175 miliardów dolarów. Podsumowanie kosztów kataklizmu przygotowała Paula Praszkiewicz z TVN24 BiS.

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Unilever podał, że sprzedał Arnest Group całą swoją rosyjską działalność - podał portal stacji CNN. Nie ujawniono kwoty transakcji. Według marcowej analizy Reutersa exodus firm z Rosji kosztował zagraniczne przedsiębiorstwa ponad 107 miliardów dolarów odpisów i utraconych przychodów.

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Źródło:
CNN

Łączna kwota naruszeń wynikająca z audytu w Grupie Agencji Rozwoju Przemysłu to 415 milionów złotych - poinformował w czwartek zarząd ARP. "W wyniku przeprowadzonych kontroli złożono zawiadomienia do prokuratury" - przekazano. Były zarząd zaprzecza "wszelkim" stawianym przez nowe władze spółki zarzutom.

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny skorygował dane o PKB Polski w 2023 roku, według najnowszego szacunku polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 0,1 procent - wynika z komunikatu urzędu. W kwietniu GUS szacował, że PKB wzrósł w 2023 roku o 0,2 procent.

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Posłowie skierowali do sejmowej komisji finansów rządowy projekt ustawy zwiększający akcyzę na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie, czyli podgrzewane wyroby tytoniowe oraz płyn do papierosów elektronicznych.

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło zawiadomienie o kampanii wycofania odkurzaczy bezprzewodowych marki Philips. Powodem jest stwierdzenie wady w akumulatorach, które mogą przegrzewać się i w konsekwencji zapalić.

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję przez SGB-Bank - przekazano komunikacie.

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Źródło:
PAP

- To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór. To jest tak, że zgłaszamy własną ustawę, dlatego że nie udało się porozumieć w ramach rządu. Zostanie złożona w najbliższych dniach, na pewno w październiku, i ona będzie mieściła się w limicie 4 miliardów złotych, które nam zagwarantował w przyszłym budżecie pan minister Domański - powiedział Ryszard Petru (Polska 2050) w programie "Rozmowa Piaseckiego" na temat składki zdrowotnej.

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2025 r. Zakłada on m.in. 7-procentowy wzrost płac, 5 proc. podwyżki dla budżetówki, 3,9-procentowy wzrost gospodarczy i 5-procentową inflację. Wydatki na obronność mają sięgnąć 4,7 proc. przewidywanego PKB. Budżet państwa musi do końca stycznia trafić do prezydenta do podpisu.

Budżet na 2025 rok w Sejmie. W czwartek pierwsze czytanie

Budżet na 2025 rok w Sejmie. W czwartek pierwsze czytanie

Źródło:
PAP

Smutne rekordy i dane, które martwią. W ostatnim roku urodziło się rekordowo mało dzieci. Liczba Polaków zmalała o 130 tysięcy. To tak, jakby z mapy naszego kraju zniknęło miasto wielkości Opola. Niedługo połowa Polaków będzie po 50. Demograficzny dramat nie wróży nic dobrego. Jakie będą tego konsekwencje i jakie są szanse na zmianę tej sytuacji?

To już nie kryzys, tylko katastrofa

To już nie kryzys, tylko katastrofa

Źródło:
TVN24

- W ciągu ostatniej dekady ceny mieszkań eksplodowały. Dzisiaj 10 procent gospodarstw domowych przeznacza 40 procent budżetu na mieszkanie - mówiła Iratxe Garcia Peres, szefowa grupy S&D, w Parlamencie Europejskim. KE chce uruchomić europejski program budowy niedrogich mieszkań i w jego ramach m.in. wzmacniać publiczne i prywatne inwestycje w mieszkalnictwo oraz współpracować z instytucjami finansowymi.

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Źródło:
PAP

Dostęp do internetu w Turkmenistanie jest prawdopodobnie najdroższy na świecie, jego prędkość jest jedną z najniższych, a ceny ustala prezydent - podał opozycyjny portal turkmen.news.

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat, będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tys. zł brutto miesięcznie - zakłada projekt ustawy, który w środę poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Źródło:
PAP

- Ta nowelizacja jest przygotowana. Jest wysłana do Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu - przekazał Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia o etapie prac nad przepisami uszczelniającymi przepisy, między innymi dotyczące zakazu sprzedaży tak zwanych alkotubek. Wiceminister przedstawił także kolejne zmiany, które mają być opracowywane.

"Albo minimalna cena grama alkoholu, albo podwyżka akcyzy"

"Albo minimalna cena grama alkoholu, albo podwyżka akcyzy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Codzienne zakupy zdrożały we wrześniu średnio o 4,9 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research. Najbardziej, bo o ponad 10 procent rok do roku, zdrożały warzywa i owoce. Tańsze są produkty sypkie, między innymi cukier, sól i mąka.

Warzywa i owoce zdrożały o ponad 10 procent. Raport

Warzywa i owoce zdrożały o ponad 10 procent. Raport

Źródło:
PAP