ING Bank Śląski od 25 października zaoferuje możliwość zamiany kredytu hipotecznego indeksowanego kursem CHF na kredyt złotowy - poinformował bank w środowym komunikacie. Jak wyjaśnił, to tak jakby od momentu jego uruchomienia był on udzielony w polskiej walucie. Szczegółowe zasady rozliczenia kredytu będą przedmiotem ustaleń w procesie mediacji przed Komisją Nadzoru Finansowego.
Jak wskazano w środowej informacji ING Banku Śląskiego, bank udostępni klientom możliwość złożenia wniosku o mediację poprzez Centrum Mediacji Sądu Polubownego Komisji Nadzoru Finansowego. Proces ten będzie bezpłatny. Klienci będą mogli składać wnioski o mediację poprzez bankowość internetową Moje ING lub stronę internetową Banku.
Kredyty frankowe. Ugody w ING Banku Śląskim - zasady
Bank podał, że z mediacji będą mogli skorzystać klienci, którzy posiadają w ING Banku Śląskim mieszkaniowy kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy kredyt budowlano-hipoteczny indeksowany kursem CHF z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe, z wyłączeniem pożyczek hipotecznych oraz ww. kredytów, gdzie jednym z celów kredytowania była konsolidacja zobowiązań innych niż mieszkaniowe. Zastrzegł także, że umowę o mediację można podpisać wyłącznie dla jednego z posiadanych aktywnych kredytów mieszkaniowych.
"Kredyt zostanie przeliczony od dnia jego uruchomienia, przy założeniu, że był on od początku kredytem udzielonym w polskich złotych. Konwersja nastąpi na zasadach przedstawionych przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Szczegółowe zasady rozliczenia kredytu oraz ustalenie rodzaju oprocentowania na przyszłość (okresowo stałe lub zmienne) będą przedmiotem ustaleń w procesie mediacji przed KNF" - napisano w informacji prasowej banku.
Wskazano w niej także, że wniosek będzie można złożyć w każdej chwili od momentu uruchomienia możliwości mediacji. Cały proces odbywa się zdalnie. Podpisanie ugody nastąpi w oddziale banku.
"Klienci, którzy zechcą skorzystać z rozwiązania zaproponowanego przez ING, muszą podpisać umowę o mediację, która będzie dostępna w bankowości elektronicznej Moje ING oraz na dedykowanej stronie internetowej banku. Po podpisaniu umowy przez kredytobiorców oraz bank, zostanie ona przesłana elektronicznie do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przez sąd terminu spotkania mediacyjnego. Jeśli strony w trakcie postępowania mediacyjnego dojdą do porozumienia, to jego rezultatem będzie ugoda podpisywana przez obie strony postępowania w wybranym oddziale banku" - napisano w informacji ING Banku Śląskiego.
Kredyty frankowe i ugody. Inne banki
Wcześniej możliwość zawarcia ugód z klientami posiadającymi kredyty we frankach zaoferował PKO BP. "Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank. Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta" - napisano w komunikacie PKO BP.
Jeśli chodzi o inne banki, prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski informował niedawno, że bank prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi.
Bank Pekao również informował o tym, że planuje zawierać ugody, ale pracuje jeszcze nad szczegółami mechanizmu konwersji.
Z kolei Bank Millennium zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach - pisała niedawno "Rzeczpospolita".
BNP Paribas wcześniej wskazywał, że podejmie decyzję w sprawie ugód po wydaniu uchwały przez Sąd Najwyższy. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie na początku września br. nie wydała jednak uchwały w sprawie kredytów walutowych, zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie trybu powoływania sędziów.
Z kolei mBank do tej pory nie podjął decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień według propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego ani nie podjął żadnych kroków w celu uzyskania jakichkolwiek zgód korporacyjnych w tej sprawie. Nie wiadomo, jak w tej sprawie zachowa się także Raiffeisen.
Rzecznik finansowy Mariusz Golecki wskazywał niedawno w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że składane przez banki propozycje ugód wymagają dokładnego przebadania pod kątem tego, czy nie są niekorzystne dla klientów. Przynajmniej powinien je obejrzeć prawnik - zaznaczył.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock