Kredytobiorcy mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Senat wprowadził zmiany

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorców
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorców

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji przepisów o kredycie hipotecznym. Ustawa przewiduje zwrot dodatkowych opłat, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Poprawka Senatu rozszerza przepisy na już obowiązujące umowy kredytowe, zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli kredytobiorca nadal oczekuje na wpis. Do przepisów wprowadzono też maksymalny termin jaki będzie miał bank na zwrot dodatkowych kosztów.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe przepisy mają być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Największe problemy w tym zakresie mają sądy w dużych miastach. Tam na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów przez kredytobiorców, którym banki naliczają dodatkowe opłaty do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej.

Poprawki Senatu

Zgodnie z poprawką przyjętą w Senacie, przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Akceptację senatorów uzyskała bowiem poprawka zgłoszona przez senatora Ryszarda Świlskiego z Koalicji Obywatelskiej, która przewiduje objęcie rozwiązaniem zawartym w ustawie także osób, które zawarły umowy o kredyt hipoteczny przed dniem jej wejścia w życie i oczekują obecnie na dokonanie wpisu do hipoteki.

Dodatkowo poprawka zakłada również, że zwrot dodatkowych kosztów będzie następował w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Za nowelizacją ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 100 senatorów. O losach poprawek zdecydują posłowie. Posiedzenie Sejmu odbędzie się w piątek, 5 sierpnia.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w kredytach hipotecznych

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazywało wcześniej, że dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wskazywał resort.

Według ministerstwa dzięki nowym przepisom niektórzy kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.

Podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji krytyczną opinię o ustawie przedstawił prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. W ocenie związku nowelizacja nie rozwiązuje problemu długotrwałego oczekiwania na rozpoznanie wniosków o wpis hipoteki do księgi wieczystej, nie uwzględnia ryzyka ponoszonego przez banki ani przepisów dotyczących wag ryzyka, pomija też fakt, że opłata czy prowizja ma charakter quasi ubezpieczenia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości