Krajowa Izba Gospodarcza świętowała 25-lecie. Viktor Orban ze "Złotym Parasolem"


Niezbędna jest zmiana przepisów, m.in. podatkowych, oraz wprowadzenie działań zmierzających do zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki, by mogła ona zrównać się z najlepszymi w Europie - zaapelowali w czwartek przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej. Podczas gali z okazji 25-lecia izby premier Węgier Viktor Orban otrzymał nagrodę "Złoty Parasol".

W czwartek w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej, w której udział wzięli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także premier Węgier Viktor Orban.

Polska transformacja

W trakcie wydarzenia przedstawiciele najważniejszych organizacji pracodawców i przedsiębiorców podpisali oświadczenie z okazji 25-lecia transformacji zawierające postulaty, których celem jest zmiana przepisów prawa podatkowego i inwestycyjnego, a także wzmocnienie polskiej klasy średniej. Oświadczenie to przekazano prezydentowi Komorowskiemu. Prezydent podziękował za taką formę "dochodzenia swoich, ale także wspólnych racji". - Dziękuję za te postulaty, w ten sposób przekazane. Szczerze mówiąc, chętnie bym się pod nimi wszystkimi także podpisał (…), aby zaznaczyć moją solidarność z działaniami wymierzonymi w rozwój gospodarki polskiej - powiedział Komorowski. Prezydent wyraził nadzieję, że w przekazanym mu oświadczeniu znalazło się wiele cennych uwag i propozycji. - Możecie liczyć państwo w pełni, że nie tylko z największym zainteresowaniem, i niekoniecznie zainteresowaniem wyborczym, zapoznam się z tymi propozycjami. Możecie liczyć, że będą one dla mnie ważną wskazówką do podejmowania następnych inicjatyw, następnych działań z myślą o przyszłości polskiej przedsiębiorczości - podkreślił.

Przemówienie Orbana

Na koniec gali przemówił premier Węgier Viktor Orban. Jak podkreślił, od kiedy działa w polityce, zawsze stara się bronić idei wolności. - Nie ma przedsiębiorstw bez wolności. Jeśli Węgrzy czy Polacy nie są w stanie korzystać z konkurencji gospodarczej, to jest to również problem wolności. Trzeba wzmacniać narodowy kapitał. (...) To nie tylko kwestia gospodarcza czy biznesowa. To kwestia wolności - powiedział. Dodał, że UE przeżywa problemy, bo "za unią monetarną nie podąża unia budżetowa". Zaznaczył, że nasz kontynent przegrywa w konkurencji w globalnej gospodarce. - W produkcji światowej, w handlu światowym nasz udział ciągle się zmniejsza - podkreślał. Mówił też o sytuacji europejskiej energetyki. - Coraz bardziej staje się oczywistym to, że za niewydolnością i brakiem konkurencyjności Europy stoi zbyt wysoka cena energii. Ktoś wreszcie powinien powiedzieć to na głos - dla naszych krajów, które nie są zbyt bogate, alternatywne źródła energii są nie do sfinansowania. (...) Ktoś powinien wreszcie powiedzieć na głos, że nie możemy osiągnąć konkurencyjnej ceny energii bez udziału Rosjan na rynku energetycznym Europy. Ktoś powinien też powiedzieć, że dziś w Europie w energetyce najważniejsza jest cena, a klimat to drugorzędna sprawa - podkreślił.

Podczas gali Viktor Orban otrzymał nagrodę Krajowej Izby Gospodarczej "Złoty Parasol". Otrzymał ją także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Dbałość o przedsiębiorczość

Wcześniej prezes KIG Andrzej Arendarski wskazywał, że KIG od początku istnienia kieruje się zasadą dbania o przedsiębiorczość. Podkreślał, że obecnie przed przedsiębiorcami stoją nowe wyzwania, jednak priorytety Izby pozostają takie same, czyli rozwój nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki, wsparcie działalności zagranicznej polskich firm, promocja społecznej odpowiedzialności biznesu, ale przede wszystkim walka o dobre imię biznesu, lepsze prawo gospodarcze, przyjazny klimat dla przedsiębiorczości. - Po 25 latach wielkiego sukcesu jego współautorzy siedzą na tej sali. Przed nami kolejne 25 lat, w trakcie których musimy użyć innych sposobów, metod, by Polska zbliżyła się lub wyrównała do tych, którzy dziś w Europie przodują - mówił Arendarski. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński wskazywał, że zarówno gospodarka, jak i przedsiębiorczość muszą przede wszystkim służyć ludziom. Dziękował też, że ministrowie gospodarki w ciągu ostatnich 25 lat "mieli dobrze zorganizowanych partnerów". - Mieli z kim rozmawiać, ale też wielkie wsparcie ze strony środowiska przedsiębiorców - zaznaczył. Z kolei prezes NBP Marek Belka wskazywał na źródła sukcesu polskiej gospodarki w ciągu ostatnich 25 lat, wśród których wymienił przedsiębiorczość. - Przedsiębiorca to człowiek, który widzi nieco więcej niż inny, widzi możliwości. Widzi możliwości do wykorzystania - wskazał. - W Polsce niewątpliwie zaszło wiele czynników, które sprawiają, że polscy przedsiębiorcy działają w dobrych warunkach - dodał. Zaznaczył jednak, że przyszłość jest niepewna m.in. ze względu "manewry wokół Grecji". - Wszystko jest bardzo niestabilne, a gdy jest niestabilne, to znaczy, że musimy się liczyć z możliwością dostosowań, także walutowych, w polityce pieniężnej, także w polityce budżetowej, także w regulacjach. Przede wszystkim musimy liczyć, że przedsiębiorca polski będzie brał pod uwagę nie tylko dobre scenariusz - powiedział szef NBP.

Także debata

Jednym z punktów uroczystości z okazji 25-lecia KIG była debata gospodarcza „Doświadczenie zmienia perspektywę” - z udziałem Ryszarda Florka, Michała Sołowowa, Tomasza Misiaka, Bartosza Drabikowskiego oraz Adama Górala. Dyskusja stanowiła ocenę 25-lecia z perspektywy ludzi, którzy odnieśli sukces gospodarczy w wolnej Polsce. Uczestnicy debaty spierali się, czy klucz do sukcesu zależy od woli, czy też od możliwości, jakie stwarza rzeczywistość, np. ramy wyznaczone przez państwo. Podczas gali podpisano też „Pakt dla Innowacji”, którego sygnatariuszami byli: resort gospodarki, Polski Instytut Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem dokumentu jest wskazanie działań na rzecz zwiększenia wydatków na badania i rozwój. W ramach obchodów 25-lecia KIG planuje organizację kolejnych wydarzeń biznesowych, m.in. VI edycji Kongresu Innowacyjnej Gospodarki oraz V edycji Forum Młodych Przedsiębiorców. Mają się one odbywać pod hasłem budowy wzrostu gospodarczego w oparciu o kapitał społeczny. KIG skupia ponad 150 organizacji biznesowych, w tym regionalne izby gospodarcze. Powstała w 1990 r. Jest członkiem Eurochambres, czyli Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo–Handlowych i Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. KIG ma też podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie. Od 2008 r. wiceprezesem Eurochambres jest prezes KiG Andrzej Arendarski.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP