W 2020 roku problemy z niewypłacalnością zgłosiły 1243 przedsiębiorstwa, to o 22 procent więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Coface. Przyczyną rosnących problemów jest pandemia COVID-19.
"Rok 2020 okazał się bardzo trudny dla polskiej gospodarki ze względu na wpływ pandemii i zgodnie z oczekiwaniami spowodował także wzrost liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce, których liczba wzrosła o 22 procent w porównaniu z rokiem poprzednim" - wskazał, cytowany w raporcie, Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.
"Dokładniejsza analiza statystyk upadłościowych wskazuje, że odpowiadają za to jedynie nowe, otwarte uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu, które zostały wprowadzone w czerwcu zeszłego roku przez 'ustawę COVID-ową'. Wykorzystanie tego typu postępowań zwiększyło się ponad dwukrotnie w ostatnim kwartale 2020 roku w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami i łącznie stanowiły one 29 procent ogólnej liczby przypadków niewypłacalności" - dodał.
Łącznie problemy z niewypłacalnością zgłosiły 1243 podmioty. Podczas gdy w 2019 roku było to 1019, a 2018 - 975 firm.
Koronawirus a gospodarka
W minionym roku największy wzrost niewypłacalności, bo aż o 54 procent zanotowały usługi, w tym zakwaterowanie i gastronomia o 186 procent. Niewypłacalność ogłosiło 338 podmiotów z branży usługowej.
Wyraźny wzrost zanotowały także handel detaliczny - o 39 procent, i transport - o 36 procent.
"Obserwujemy także bardzo duży wzrost niewypłacalności w rolnictwie (wzrost o 52 proc.) powodowany także coraz częstszym wykorzystywaniem tego postępowania do zakończenia działalności" - podaje Coface.
W raporcie napisano, że jeśli chodzi o formy prawne, "należy zwrócić uwagę, że 57 proc. (203 przypadki) wszystkich uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu, obwieszczanych w Monitorach dotyczyło przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą)".
W Polsce Coface działa od 1992 roku. Ubezpiecza należności krajowe i eksportowe, oferuje finansowanie poprzez faktoring, a także raporty handlowe o firmach z całego świata. Prowadzi monitoring i windykację należności B2B.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock