Te branże jeszcze poczekają na otwarcie. Kalendarium odmrażania

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki podał harmonogram odmrażania gospodarkiTVN24
wideo 2/7
Morawiecki podał harmonogram odmrażania

Od 4 maja nie zostaną otwarte restauracje, czy hotele - wynika z harmonogramu odmrażania gospodarki, który został zaprezentowany na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządku podkreślił, że władze chcą, by gospodarka "jak najszybciej wracała na tory normalności". Kolejna faza odmrożenia zacznie się 8 maja.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Chcemy by nasza gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności - powiedział premier. - 8 maja działalność będą mogły wznowić hotele, 15 maja. restauracje, kawiarnie, póki co tylko w ogródkach - mówił szef rządu.

- Można będzie organizować imprezy okolicznościowe takie jak wesela z limitem do 25 osób - podał.

Na jakich zasadach zostaną otwarte branże?

- Sklepy budowlane, meblowe, galerie – wracamy do limitu jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, ten sam limit będzie stosowany w kościołach, ten sam limit będzie w instytucjach kultury.

- 8 maja zdecydujemy się otworzyć hotele, będą funkcjonować w regule 50 proc. obłożenia, wellness i spa będą zamknięte. To pierwszy krok dotyczący przyszłego tygodnia, kolejny to 15 maja – na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile będzie możliwe zachowanie dystansu - powiedział Niedzielski.

- Otwieramy również (od 15 maja - red.) gastronomię, teatry z obłożeniem 50 proc. Przywracamy możliwość organizowania komunii na świeżym powietrzu z limitem do 25 osób - dodał.

- Od 29 maja, przy założeniu że tendencje spadkowe będą kontynuowane, otwieramy gastronomie już wewnątrz z obłożeniem 50 proc. - powiedział.

- Również pod koniec maja otworzymy wszystkie obiekty sportowe dla wszystkich z obłożeniem 50 proc, wtedy będziemy też chcieli otworzyć solaria. Mamy nadzieję, że 29 maja wróci nauka stacjonarna we wszystkich szkołach - podkreślił.

"Bardzo ważny dzień dla branży"

- Dzisiaj był bardzo ważny dzień dla branży hotelarskiej, gastronomicznej. To co, usłyszeliśmy na konferencji prasowej bardzo nas usatysfakcjonowało – tego oczekiwaliśmy – konkretnych dat, konkretnych zapowiedzi, konkretnego rozkładu jazdy i tak rozkład żeśmy otrzymali - powiedział w rozmowie z TVN24 Roman Kucierski, dyrektor hotelu Hamilton w Świnoujściu.

Hotelarz co prawda podkreślił, że kierownictwo placówki zdaje sobie sprawę, że "jutro nie nastąpi przyjazd i będzie hotel pełen gości, bo oni oczekują tego pełnego spektrum otwarcia".

- Zdajemy sobie jednak sprawę z powagi sytuacji, jesteśmy nadal w pandemii, musimy zachować pewne reżimy sanitarne. One są, już istnieją od ponad roku, my też reżimy stosujemy i goście tu przyjeżdżając w tych okresach, kiedy była taka możliwość, na pewno to widzą, bo były maseczki obowiązkowe, płyny dezynfekcyjne. To wszystko jest, jesteśmy na to przygotowani - podkreślał.

Dyrektor odniósł się też do spadku liczby gości zagranicznych, głównie z Niemiec.

- Nie jest też tajemnicą (..), że miejscowości nadmorskie, tutaj głównie przyjeżdżają do nas turyści z zagranicy – Niemcy, podróżni ze Skandynawii. Sytuacja jaka jest wiemy, jest utrudnione podróżowanie i przekraczanie granic, szczególnie z Niemiec i Skandynawii, bo ich obowiązują i testy i kwarantanna, tacy turyści mają problem z powrotem. Myślę jednak, ze na przestrzeni czasu ta sytuacja się poprawi i ci turyści też będą do nas przyjeżdżać - stwierdził.

Obecne obostrzenia

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: