Żołnierze pomagają seniorom. Wykorzystują to oszuści

Z kraju

22.03.2020 | Ceny rosną. Aptekarze chcą interwencji ministra zdrowiaPaweł Szot | Fakty TVN
wideo 2/4

W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Tę sytuację próbują wykorzystać oszuści.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Działania żołnierzy WOT są prowadzone w ramach operacji "Odporna wiosna". Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy. To postanowili wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza OT.

Oszustwo "na żołnierza WOT"

Do przypadku wyłudzenia pieniędzy doszło w ostatnich dniach w Zabrzu.

"Oszust zadzwonił do starszej osoby prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje" - czytamy w komunikacie. "Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności" - mówi Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. "Dlatego w tym przypadku nie doszło od oszustwa" - dodaje.

Środki zapobiegawcze

Zgodnie z zapewnieniami, dowództwo WOT natychmiast podjęło środki zapobiegawcze, które mają pozwolić w przyszłości wyeliminować próby takich nadużyć.

Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Jak czytamy w komunikacie, osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT. Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritasu. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

Znaki rozpoznawcze

Żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się kilkoma detalami.

Na lewym ramieniu mają oznakę "Polski Walczącej" wraz z mottem "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Ponadto mają oliwkowy beret oraz mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza. W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia należy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock