Zmiany w sklepach i restauracjach od 1 marca

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier: dziś znosimy większość obostrzeń, zostawiamy tylko te, które są konieczne
Premier: dziś znosimy większość obostrzeń, zostawiamy tylko te, które są konieczneTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier: dziś znosimy większość obostrzeń, zostawiamy tylko te, które są konieczne

Rząd ogłosił zniesienie większości obostrzeń od 1 marca 2022 roku. Oznacza to zmiany między innymi w funkcjonowaniu sklepów oraz lokali gastronomicznych, w których obecnie obowiązują limity osób. Otwarte zostaną dyskoteki oraz kluby.

W środę odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której zapowiedzieli zniesienie większości obostrzeń od 1 marca. - Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa - mówił szef MZ.

Jak poinformowano w rządowym komunikacie, przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Pozostanie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, m.in. w środkach użyteczności publiczności oraz w sklepach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ograniczenia z powodu koronawirusa

Do 28 lutego br. włącznie będzie obowiązywał limit osób (obłożenia obiektu do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania m.in. z hoteli, lokali gastronomicznych, kin oraz które mogą wziąć udział w wydarzeniach sportowych. W przypadku lokali gastronomicznych - zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem Rady Ministrów - odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, siłownie, kluby fitness, solaria działają w reżimie sanitarnym. Jeszcze przez kilka najbliższych dni ma obowiązywać limit osób - maks. 1 os. na 15 m2. W przypadku wesel, komunii i innych uroczystości obowiązuje limit - maksymalnie 100 osób. Powyższe limity mają zniknąć wraz z końcem lutego.

Do końca miesiąca będzie obowiązywał zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Rząd w połowie grudnia wprowadził wobec przedsiębiorców i innych podmiotów prowadzących działalność związaną z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych obowiązek zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków. Z środowych zapowiedzi rządu wynika, że to ograniczenie również zniknie wraz z końcem miesiąca.

Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w przypadku osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia.

"Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19" - mogliśmy przeczytać w rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 grudnia.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości