Bon turystyczny nie dla wszystkich. Pięć rzeczy, które wiemy

Źródło:
TVN24 Biznes
Turyści nad morzem
Turyści nad morzemTVN24
wideo 2/7
Turyści nad morzemTVN24

Kto otrzyma bon turystyczny? Ile pieniędzy będzie do wykorzystania w ramach świadczenia? Kto sfinansuje to rozwiązanie? To tylko niektóre pytania związane z bonem turystycznym, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju. Poniżej przedstawiamy najważniejsze szczegóły dotyczące tego rozwiązania.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w poniedziałek w Radiu Zet podkreśliła, że "bon turystyczny to pomysł, który pojawił się tak naprawdę jeszcze przed okresem pandemii".

- Wiele państw w Europie Środkowej stara się wspierać swoją rodzimą, lokalną branżę turystyczną. Tego typu oferty, propozycje mają państwa takie jak Węgry, Bułgaria, Rumunia, czy Chorwacja, gdzie turystyka stanowi znacznie większy procent PKB - wyjaśniała.

- My chcielibyśmy z jednej strony, aby tę lokalną branżę turystyczną bardzo mocno wesprzeć, (a z drugiej strony - red.), aby oferta turystyczna była dostępna dla tych, którzy mają na przykład kłopoty, zwłaszcza w takim roku kryzysu - dodała Emilewicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

1. Dla kogo?

Z nowego świadczenia nie skorzystają wszyscy. Zgodnie z propozycją MR, bon otrzymają wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę.

- Mówimy o tych, którzy są zatrudnieni na umowy o pracę w pierwszej kolejności. Dlaczego? To jest efekt naszych rozmów ze stroną społeczną, ze stroną reprezentującą pracowników w Radzie Dialogu Społecznego, ponieważ w pierwszym roku działalności ten bon w 90 procentach będzie finansowany z budżetu państwa, w 10 procentach z budżetu przedsiębiorców. Nie chcielibyśmy narażać pracodawców w tym trudnym roku na nadmierne koszty - tłumaczyła w Radiu Zet wicepremier Emilewicz.

- Ale wyobrażamy sobie, że w kolejnych latach ten bon mógłby być w większym stopniu finansowany przez pracodawców właśnie w ramach funduszy świadczeń społecznych, które pracodawcy u siebie prowadzą. Dlatego tutaj tym warunkiem jest umowa o pracę, jako ten element kompromisu ze stroną pracodawców - dodała.

2. Jaki próg dochodowy?

Oprócz umowy o pracę będzie obowiązywał próg dochodowy, po którego przekroczeniu nie będziemy objęci programem. Mówił o tym w ubiegłym tygodniu w RMF FM wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

- Bon jest przeznaczony dla wszystkich pracujących na umowę o pracę do wysokości zarobków średniej krajowej, czyli do około 5200 złotych brutto - poinformował.

Gut-Mostowy wskazał, że dochód będzie liczony na osobę, a nie na gospodarstwo domowe. - Ta osoba, która będzie zarabiała mniej niż 5200 złotych brutto, to dostanie bon, niezależnie od tego, ile zarabia druga osoba (w rodzinie – red.) - wyjaśnił wiceszef MR.

3. Gdzie wykorzystać bon?

Bon turystyczny ma pomóc lokalnej branży turystycznej. - Chcemy przede wszystkim wesprzeć branżę lokalną, touroperatorów, którzy jako pierwsi zostali "zamrożeni" w czasie pandemii. Od 15 marca zaczęły się anulacje wycieczek nie tylko zagranicznych, ale i krajowych touroperatorów, wycieczki szkolne, wycieczki weekendowe, weekend majowy, okres Bożego Ciała, okres Świąt Wielkanocnych - wyliczała Jadwiga Emilewicz.

- To są te pierwsze bardzo mocne impulsy, które od lat były kołem napędowym branży turystycznej, stąd tego typu propozycja, którą przygotowaliśmy - dodała wicepremier.

4. Jak nim zapłacić?

Bon będzie można wykorzystać wyłącznie na terenie Polski. - To będzie karta w formie elektronicznej, karta prepaidowa. Tylko i wyłącznie obiekty, które mają terminale, będą mogły z tego korzystać - wyjaśnił wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

- Można będzie za tę kwotę tysiąca złotych wykupić kilka noclegów, ale także poprosić hotel, żeby tam się znalazły usługi turystyczne, na przykład spływ kajakowy lub wejście do aquaparku - wskazał.

5. Ile kosztuje program?

Wysokość bonu turystycznego ma wynieść 1000 złotych. Koszt całego programu oszacowano zaś na około 7 miliardów złotych.

- Koszt tego projektu jest przewidziany na około 7 miliardów złotych dla budżetu państwa. Z chwilą, gdybyśmy zaproponowali projekt, który kosztowałby znacznie więcej, byłoby niebezpieczeństwo, że naszego budżetu nie byłoby na to stać - stwierdził w RMF FM Andrzej Gut-Mostowy.

Wejście w życie

Na razie nie opublikowano jednak projektu w tej sprawie. Emilewicz poinformowała w poniedziałek w Radiu Zet, że ostateczny kształt propozycji jest jeszcze przedmiotem dyskusji.

- Dyskutujemy jeszcze o niej z Ministerstwem Finansów, głos w dyskusji zabrał w ubiegłym tygodniu także pan prezydent, także proszę jeszcze poczekać z tym, jak będzie wyglądał ostatecznie kształt tego świadczenia - zaznaczyła szefowa MR.

Na razie nie wiadomo również od kiedy miałyby być przyznawane bony turystyczne.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Szwecja rozpoczęła w środę budowę ostatecznego składowiska na zużyte paliwo jądrowe. Jest to drugi taki obiekt na świecie, w którym odpady wysoce radioaktywne będą składowane przez 100 tysięcy lat.

500 metrów pod ziemią na 100 tysięcy lat. To będzie drugi taki obiekt na świecie

500 metrów pod ziemią na 100 tysięcy lat. To będzie drugi taki obiekt na świecie

Źródło:
Reuters

Prognozy na 2025 rok wskazują, że sukces na rynku pracy osiągną organizacje skutecznie łączące innowacje z troską o pracowników - wskazał Rafał Nachyna, członek zarządu Grupy Pracuj. W raporcie firmy podkreślono, że najbardziej poszukiwane specjalizacje "to sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta oraz finanse i ekonomia".

Sukces na rynku. Tu najłatwiej o pracę

Sukces na rynku. Tu najłatwiej o pracę

Źródło:
PAP

W 2024 roku Japonię odwiedziła rekordowa liczba turystów - poinformowała Japońska Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO), na którą powołała się agencja Kyodo. Kraj odwiedziło niemal 37 milionów turystów, a rekord pobito o blisko 5 milionów osób.

Prawie jak cała Polska. Rekordowa fala osób

Źródło:
PAP

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, to wciąż niewykorzystywana rezerwa zasobów pracy - dowiadujemy się z informacji opracowanej przez ministrę do spraw polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz.

Prawie osiem milionów osób. "Niewykorzystywana rezerwa"

Prawie osiem milionów osób. "Niewykorzystywana rezerwa"

Źródło:
PAP

W 2024 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiło się niemal 58 tysięcy nowych spółek - poinformował "Puls Biznesu". Gazeta podkreśliła, że jest "to rekord wszech czasów".

Nowe firmy w Polsce. Padł rekord

Nowe firmy w Polsce. Padł rekord

Źródło:
PAP

Projekt ustawy frankowej nie odblokuje sądów - stwierdziła szefowa zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich (ZBP) Katarzyna Urbańska. Jej zdaniem rządowy projekt może spowodować, iż banki, po niekorzystnych dla siebie wyrokach pierwszej instancji, będą zmuszone do składania kolejnych wniosków.

"Banki będą zmuszone do składania kolejnych pozwów"

"Banki będą zmuszone do składania kolejnych pozwów"

Źródło:
PAP

Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki - podała "Rzeczpospolita". Wyjaśniła, że według skarbówki można prowadzić biznes bez alkoholu, nawet gdy lubią go nasi kontrahenci.

Czy alkohol jest niezbędny w biznesie? Fiskus wydał opinię

Czy alkohol jest niezbędny w biznesie? Fiskus wydał opinię

Źródło:
PAP

"Rozpoczęliśmy procedurę zwolnień grupowych, która obejmie 220 pracowników zatrudnionych w zakładzie w Przeworsku" - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Anna Kula z Black Red White. Firma poinformowała, że proces "wygaszania produkcji" potrwa do końca pierwszego kwartału 2025 roku.

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2024 roku o 0,2 procent  - przekazał w środę Federalny Urząd Statystyczny. To już drugi rok z rzędu, w którym spada PKB naszego zachodniego sąsiada.

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

- Wspólnie jesteśmy wiele silniejsi, mamy zamożne kraje. To może być najmocniejszy sojusz, sojusz w technologiach, na przykład w dronach, ale też w zakresie bezpieczeństwa żywności - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z czterema polskimi redakcjami. 

Zełenski: Rosja może działać nie tylko przy użyciu broni

Zełenski: Rosja może działać nie tylko przy użyciu broni

Źródło:
tvn24.pl

Ekonomiści BNP Paribas przewidują, że w 2025 roku czeka nas szybkie cięcie stóp procentowych. Ich zdaniem do końca grudnia poziom głównej stopy, referencyjnej, spadnie do 4 procent z obecnych 5,75 procent.

"Stopy będą spadać dość szybko". Nowa prognoza

"Stopy będą spadać dość szybko". Nowa prognoza

Źródło:
PAP

Andrzej Klesyk może wrócić do PZU. Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny zgłosił kandydaturę byłego prezesa ubezpieczeniowego giganta na członka rady nadzorczej - poinformowało PZU w komunikacie.

Szykuje się wielki powrót do polskiego giganta

Szykuje się wielki powrót do polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu obywatel polski Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen), został zatrzymany na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich - przekazał w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Samer A. zatrzymany. "Kolejna z wielkich afer zmierza do rozliczenia"

Samer A. zatrzymany. "Kolejna z wielkich afer zmierza do rozliczenia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 2024 roku na wypoczynek w Hiszpanii zdecydowała się rekordowa liczba 94 milionów zagranicznych turystów - przekazał w środę hiszpański resort turystyki. To 10-procentowy wzrost w porównaniu do danych z poprzedniego okresu.

Padł rekord liczby turystów

Padł rekord liczby turystów

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział utworzenie nowego urzędu zajmującego się pobieraniem ceł. "Zaczniemy pobierać opłaty od tych, którzy zarabiają na nas pieniądze dzięki handlowi, zaczną płacić uczciwą część" - napisał w mediach społecznościowych.

Trump zapowiedział powołanie nowego urzędu. "Zaczną płacić uczciwą część"

Trump zapowiedział powołanie nowego urzędu. "Zaczną płacić uczciwą część"

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski do 2029 roku spadnie do 36,6 miliona - wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Finansów, przygotowanych na potrzeby prognozy dochodów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

900 tysięcy osób mniej w pięć lat

900 tysięcy osób mniej w pięć lat

Źródło:
PAP

W 2024 roku w Japonii zamknięto rekordową liczbę restauracji serwujących przystępny cenowo ramen - podała agencja Kyodo. Dodała, że w zeszłym roku upadłość ogłosiło 10 006 przedsiębiorstw.

Rekord zamknięć. "Przekroczenie tej granicy jest postrzegane jako cios"

Rekord zamknięć. "Przekroczenie tej granicy jest postrzegane jako cios"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) wyraziła zaniepokojenie limitami wprowadzonymi przez USA na czipy dla niektórych państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przekazał, że polska ambasada zwróciła się do amerykańskiej administracji z prośbą o wyjaśnienia.

Polska krajem drugiej kategorii. "Jednak ta mapka okazała się prawdą"

Polska krajem drugiej kategorii. "Jednak ta mapka okazała się prawdą"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wycofanie zasady, pozwalającej ludziom korzystać z kawiarni Starbucks, nawet jeśli nic nie kupili, nie dotyczy lokali w Polsce - wynika z oświadczenia, wysłanego portalowi tvn24.pl przez biuro prasowe sieci. Wcześniej firma poinformowała o wycofaniu tej zasady w swoich lokalach w Ameryce Północnej. Osoby, które nie zastosują się do nowych reguł, mają być tam wypraszane, w razie potrzeby nawet przy asyście policji.

Kupujesz albo wychodzisz. Oświadczenie sieci popularnych w Polsce kawiarni

Kupujesz albo wychodzisz. Oświadczenie sieci popularnych w Polsce kawiarni

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Meta, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, planuje zwolnienia. Redukcje mają objąć do 5 procent ogólnej liczby zatrudnionych, czyli około 3600 osób. Jak wyjaśnia koncern, najbardziej zagrożone mogą czuć się osoby osiągające "słabsze wyniki".

Technologiczny gigant zwolni ponad 3,5 tysiąca osób

Technologiczny gigant zwolni ponad 3,5 tysiąca osób

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prognozuje deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2025 roku na poziomie 80,1 miliarda złotych w wariancie pośrednim, a w 2029 roku na poziomie 115,3 miliarda złotych. ZUS wskazuje na konieczność dalszego zasilania Funduszu przez budżet państwa.

Potężna dziura w kasie ZUS

Potężna dziura w kasie ZUS

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły w ujęciu rocznym o 4,7 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej we wstępnym szacunku GUS podawał, że inflacja wyniosła 4,8 procent rok do roku.

Tak rosną ceny w Polsce. Najnowsze dane

Tak rosną ceny w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny