TVN24 Biznes | Z kraju

"Już nie będzie upominania, tylko niestety będą kary". Wiceminister zapowiada kontrole w sklepach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezes POHiD o maseczkach w sklepach
Prezes POHiD o maseczkach w sklepachTVN24
wideo 2/7
TVN24Prezes POHiD o maseczkach w sklepach

Będą częstsze kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak wskazał, nie będzie już upominania, tylko będą kary.

Wiceminister zdrowia w Polskim Radiu 24 wyraził zaniepokojenie, że część Polaków nie zakrywa ust i nosa w sklepach oraz galeriach handlowych, nie chroniąc tym samym siebie i pozostałych przed zakażeniem koronawirusem.

- Będą na pewno w tej chwili większe kontrole. Już nie będzie upominania, tylko niestety będą kary, ponieważ jest to miejsce, gdzie przy dużej liczbie osób może dochodzić do zakażeń - podkreślił Waldemar Kraska.

- Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, będziemy za to karani. Ja zawsze uważam, że to jest ostateczność, ale musimy tych obostrzeń przestrzegać, bo to wpływa bardzo źle na osoby, które widzą, że ktoś chodzi bez maseczki i nic mu się za to nie dzieje złego - dodał.

Wiceszef MZ zwrócił się z apelem do klientów sklepów. - Maseczka, dystans, dezynfekcja. Pamiętajmy o tym na co dzień - powiedział Kraska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Skuteczność kar

Waldemar Kraska był też pytany o skuteczność kar za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Jak wskazał, prawnicy MZ uważają obecne przepisy za wystarczające do nakładania kar. - Jeżeli będzie taka potrzeba, na pewno w jakiś sposób uszczegółowimy te przepisy - dodał.

Komenda Główna Policji swoje stanowisko w sprawie kar za brak zakrywania ust i nosa w sklepach przedstawiła w odpowiedzi na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Tomasz Szymański wskazał, że nakaz zakrywania ust i nosa w sklepach ewoluował w kierunku jego łagodzenia.

KGP w odpowiedzi przesłanej RPO wskazała, że "w przypadku potwierdzenia faktu popełnienia wykroczenia funkcjonariusz Policji może zastosować pouczenie, inne środki oddziaływania wychowawczego określone w art. 41 k.w. lub nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego".

"Należy podkreślić, że podjęcie działań wobec określonej osoby jest decyzją policjanta, który na miejscu dokonuje zindywidualizowanej oceny sytuacji w aspekcie naruszeń obowiązujących przepisów prawa" - dodano.

Maseczki w sklepach

Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłużyło obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Obowiązek można wypełnić przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Zgodnie z rozporządzeniem obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku dziecka poniżej 4. roku życia oraz osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu np. całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, a także niepełnosprawności intelektualnej.

Branża handlowa nieustannie apeluje o doprecyzowanie przepisów dotyczących noszenia maseczek w sklepie.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości