Czas kwarantanny zostanie skrócony – wynika z zapowiedzi wiceszefa MZ Waldemara Kraski. Szczegóły na dzisiejszej konferencji przedstawić ma minister zdrowia Adam Niedzielski. Kraska poinformował również, że wykonywanie testów na COVID-19 w aptekach powinno być możliwe już od przyszłego tygodnia.
O możliwość skrócenia kwarantanny Kraska pytany był w piątek w Radiu Plus. - Dzisiaj jest konferencja ministra zdrowia, myślę, że wiele ciekawych wątków zostanie poruszonych i że wiele decyzji państwo usłyszycie, nie chcę tego uprzedzać – odparł wiceminister.
Kwarantanna może zostać skrócona
Dopytywany, czy szef MZ poruszy również kwestię skrócenia czasu trwania kwarantanny, Kraska potwierdził. - Czyli nie zdradzi pan, o ile zostanie skrócona, ale zostanie skrócona? – dopytywał prowadzący rozmowę dziennikarz, po czym wiceminister przytaknął.
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.
W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.
O ewentualnych zmianach mówił też wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Widzimy, że kolejne kraje UE decydują się na skrócenie z jednej strony okresu izolacji, z drugiej strony okresu kwarantanny. Na pewno podyktowane jest to tym, że od zakażenia do objawów jest w tej chwili zdecydowanie krótszy czas, często jest to w okolicach dwóch dni. Sam okres zakażenia, okres objawowy jest krótszy - mówił.
Dodał, że "w dobie piątej fali epidemii wszystkie państwa potrzebują na pokładzie medyków, pielęgniarek, ratowników medycznych czy lekarzy". - Skrócenie okresu kwarantanny i izolacji powoduje szybsze przywrócenie do pracy tych osób. Nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie - powiedział.
CZYTAJ TAKŻE: Kwarantanna - co muszę, czego mi nie wolno, ile trwa i jaka kara grozi za jej nieprzestrzeganie
Testy na koronawirusa w aptece
Waldemara Kraskę pytano w Radiu Plus również o to, kiedy ruszy możliwość przeprowadzenia w aptece rejestrowanego w systemie testu przeciwko COVID-19. O planach w tym zakresie Niedzielski informował w tę środę.
- Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki – przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie – i wykonać test antygenowy – informował.
W piątek Kraska przekazał, że rozporządzenie w tej sprawie jest już "praktycznie gotowe". - Chcemy to jak najszybciej wdrożyć. Widzimy, że w czasie piątej fali najważniejszą metodą testowania będzie test antygenowy – podkreślił. Jego zdaniem taka możliwość mogłaby być wdrożona już w przyszłym tygodniu.
Obowiązkowe szczepienia i weryfikacja testów
W rozmowie padło też pytanie o projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego. Wiceminister nie powiedział wprost, czy trafi on pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu. - Zobaczymy. Posiedzenie Sejmu będzie w następnym tygodniu. W polityce nigdy nie ma rzeczy stuprocentowo pewnych, zobaczymy, jaka będzie sytuacja – mówił.
Wiceminister poinformował też, że dość zaawansowane są rozmowy w sprawie obowiązkowych szczepień służb mundurowych i nauczycieli. - Minister Niedzielski rozmawia z szefami resortów, więc myślę, że niedługo jakaś konkluzja z tego będzie – powiedział Kraska.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KELENY / Shutterstock