TVN24 Biznes | Z kraju

Przylot do Polski bez kwarantanny. Jest wyjątek dla cudzoziemców

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Kraska o kwarantannie dla podróżnych spoza strefy SchengenTVN24
wideo 2/4
TVN24Kraska o kwarantannie dla podróżnych spoza strefy Schengen

Od północy będzie możliwy przylot do Polski cudzoziemców bez odbycia obowiązkowej kwarantanny. Dotyczy to jednak osób, które będą przebywać w naszym kraju nie dłużej niż 24 godziny - wynika z rozporządzenia opublikowanego w środę.

Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Autorem nowych przepisów jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw w środę po południu.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Jakie zmiany?

Nowela rozszerzyła katalog cudzoziemców mogących wjechać na terytorium kraju spoza strefy Schengen o osoby podróżujące przez Polskę tranzytem drogą lotniczą.

Osoby takie - po przylocie do Polski - mogą przebywać na terytorium kraju nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski, licząc od momentu przylotu na jej terytorium.

Zgodnie z opublikowaną we wtorek nowelą rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii osoby takie zwolnione są również z obowiązku odbycia kwarantanny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podróże spoza strefy Schengen

Należy pamiętać, że w czwartek od północy będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen. - Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających z zagranicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Obywatele spoza Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego do tej pory mogli być z niej zwolnieni na podstawie negatywnego testu wykonanego po wjedzie do Polski w ciągu 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy. Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu.

Wiceszef MZ poinformował, że po 7 dniach będzie możliwość zwolnienia z kwarantanny w przypadku negatywnego wyniku testu. Zwolnienie następować będzie z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego (RT-PCR) przez laboratorium diagnostyczne do systemu Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP). Z kwarantanny nie zwalniają testy na obecność przeciwciał (testy serologiczne i kasetkowe). Testy diagnostyczne nie są finansowane ze środków publicznych. Kraska podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

Z kwarantanny będą zwolnione osoby w pełni zaszczepione oraz dzieci do 12. roku życia.

Z kolei podróżni, którzy przybywają do Polski ze strefy Schengen, nadal podlegać będą kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Nie może on być jednak wykonany wcześniej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Mogą też wykonać test na miejscu w Polsce w ciągu 48 godzin od wjazdu. Negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny. Do strefy Schengen należy 26 państw zamieszkanych przez ponad 400 mln osób. Została ona utworzona w 1995 roku. Obejmuje 22 kraje Unii Europejskiej: Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy oraz cztery państwa spoza UE – Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein. Te trzy ostatnie należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock