Część mieszkańców nie jest "w stanie utrzymać swoich rodzin"

Źródło:
TVN24 Biznes
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskich
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskichTVN24
wideo 2/6
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskichTVN24

Około 60 procent przedsiębiorców zaczyna planować zamknięcia, masowo zwalniać - przyznał w TVN24 Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Jak dodał, panuje przekonanie, że sezon zimowy może całkowicie umknąć. Wagner przyznał, że sytuacja jest jeszcze gorsza dla przeciętnego mieszkańca Podhala. - Dla niego w tym momencie, patrząc na tę tragedię (...), już nie jest istotne, co będzie działo się za 2, za 5, czy 8 tygodni, istotne jest, że na dziś, na ten moment nie jesteśmy faktycznie w stanie utrzymać swoich rodzin - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W poniedziałek rząd zapowiedział wprowadzenie pomocy dla gmin górskich, na łączną kwotę blisko 1 miliarda złotych. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej określił program mianem strumyczka w stosunku do faktycznych potrzeb.

- Co do szerokości wolelibyśmy, aby była to szerokość Wisły, a nie jakiegoś strumyczka, czy potoku górskiego. Dobrze, że ten potok w ogóle ruszył, cieszymy się jako branża turystyczna, że przynajmniej na horyzoncie jest zwolnienie nas z podatku od nieruchomości, natomiast w reszcie tego wsparcia nie będziemy partycypowali - powiedział.

Jego zdaniem rządowy program "jedynie co na ten moment może wygenerować to troszeczkę optymizmu (...), bo aktualnie w sobie tego optymizmu nie mamy".

Wagner wskazał, że Zakopane o tej porze, w szczycie sezonu feryjnego, powinno tętnić życiem. - W obiektach powinny być śniadania, w których dzieci zmęczone, sfrustrowane tym okresem pandemicznym, powinny dojadać ostatnią paróweczkę i ruszać na stoki. To wszystko jest puste, to wszystko jest frustrujące i dołujące - przyznał.

- Wsparcie, które jest kierowane do gmin, ono jest oczywiście zasadne i ono cieszy, ale ono nie pomoże nam, mieszkańcom Podhala jako takim - dodał gość TVN24.

Góralskie Veto

Przedstawiciele Góralskiego Veta już zapowiedzieli uruchomienie biznesów od 18 stycznia. Inicjatywa zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców m.in. z branży turystycznej i gastronomicznej.

- Stawiałbym, że to weto wypowiedziane dość radykalnie w ostatnich dniach może faktycznie wybrzmieć. Natomiast z punktu widzenia logiki, etyki i chłodnej optyki stoimy jednak na stanowisku - w dużej części przedsiębiorców turystycznych, gastronomicznych i branż powiązanych - aby nie kalać własnego gniazda, aby jeszcze jednak nie wszystkie miecze ostrzyć, ponieważ im wcześniej wymusimy otwarcie ruchu turystycznego, tym transmisja wirusa - sprowokowana tym - spowoduje dłużej obowiązujące obostrzenia, w okresie wiosennym - stwierdził Wagner.

Jednocześnie przyznał jednak, że obserwując decyzje podejmowane przez rząd, ma rozdarte serce. - Prywatnie moje serce jest rozdarte między tymi z nas, pracownikami liniowymi sektora turystycznego, gastronomicznego, którzy faktycznie już nie mają co włożyć do garnków swoich dzieci, ale za chwilę nie będą mieli jak ogrzać domów. I to nie jest niestety przenośnia. Rozumiem, że budżety budowane w 80 procentach z dochodów zimowych, nie tylko nie są w stanie utrzymać tych rodzin, ale w ogóle doprowadzić do okresu wiosennego - wyjaśnił.

- Natomiast, z drugiej strony jako pracownik tego sektora, jako przedsiębiorca, patrzący długofalowo i starający się zaplanować działania, po konsultacjach zarówno z członkami Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, jak i przyjaciółmi, kolegami, sąsiadami z branży, twierdzimy, że jednakowoż powinniśmy chyba dotrwać kolejne dwa tygodnie - dodał Karol Wagner.

Zgodnie z decyzją rządu po 17 stycznia nadal nie będą czynne hotele oraz stoki narciarskie. Restrykcje mają obowiązywać do końca stycznia.

Wagner zaznaczył, że spodziewa się przedłużenia obostrzeń nawet o kolejny miesiąc. - Czyli sezon zimowy kompletnie umknie. Natomiast nie ma alternatywy. Będziemy powtarzali, chyba dość radykalnie, że podważenie - czy niesprawiedliwych, to jest zupełnie inny temat - aktualnie obowiązujących przepisów ze względów logicznych (...) będzie niestety niezasadne i uderzy nas zwrotnie prawdopodobnie dużo mocniej - wskazał.

Nastroje wśród przedsiębiorców

Karol Wagner przyznał, że obecna sytuacja wpływa na pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. - W ramach rozpoznanego nam rynku ponad połowa, czyli spokojnie 60 procent przedsiębiorców ma już w tej chwili bardzo pesymistyczne nastawienie do tego, co się dzieje, zaczyna planować zamknięcia, zaczyna masowo zwalniać, wysyłać pracowników na jedne czwarte, jedne ósme etatów, zaczyna absolutnie odcinać wszelkie możliwości do inwestowania swoich przedsiębiorstw, co finalnie celuje w liniowych pracowników sektora - wyjaśniał członek zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Wagner przyznał, że niezwykle ważna jest długoterminowa przewidywalność, która pozwala przedsiębiorcom na "odłożenie, zbuforowanie środków na przetrwanie".

- Natomiast w tych kategoriach myślą przedsiębiorcy. Przeciętny mieszkaniec Podhala, czy przeciętny mieszkaniec ziem górskich, dla niego w tym momencie, patrząc na tę tragedię (...), już nie jest istotne, co będzie działo się za 2, za 5, czy 8 tygodni, istotne jest, że na dziś, na ten moment nie jesteśmy faktycznie w stanie utrzymać swoich rodzin - podkreślił gość TVN24.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP