Część mieszkańców nie jest "w stanie utrzymać swoich rodzin"

Źródło:
TVN24 Biznes
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskich
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskichTVN24
wideo 2/6
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskichTVN24

Około 60 procent przedsiębiorców zaczyna planować zamknięcia, masowo zwalniać - przyznał w TVN24 Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Jak dodał, panuje przekonanie, że sezon zimowy może całkowicie umknąć. Wagner przyznał, że sytuacja jest jeszcze gorsza dla przeciętnego mieszkańca Podhala. - Dla niego w tym momencie, patrząc na tę tragedię (...), już nie jest istotne, co będzie działo się za 2, za 5, czy 8 tygodni, istotne jest, że na dziś, na ten moment nie jesteśmy faktycznie w stanie utrzymać swoich rodzin - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W poniedziałek rząd zapowiedział wprowadzenie pomocy dla gmin górskich, na łączną kwotę blisko 1 miliarda złotych. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej określił program mianem strumyczka w stosunku do faktycznych potrzeb.

- Co do szerokości wolelibyśmy, aby była to szerokość Wisły, a nie jakiegoś strumyczka, czy potoku górskiego. Dobrze, że ten potok w ogóle ruszył, cieszymy się jako branża turystyczna, że przynajmniej na horyzoncie jest zwolnienie nas z podatku od nieruchomości, natomiast w reszcie tego wsparcia nie będziemy partycypowali - powiedział.

Jego zdaniem rządowy program "jedynie co na ten moment może wygenerować to troszeczkę optymizmu (...), bo aktualnie w sobie tego optymizmu nie mamy".

Wagner wskazał, że Zakopane o tej porze, w szczycie sezonu feryjnego, powinno tętnić życiem. - W obiektach powinny być śniadania, w których dzieci zmęczone, sfrustrowane tym okresem pandemicznym, powinny dojadać ostatnią paróweczkę i ruszać na stoki. To wszystko jest puste, to wszystko jest frustrujące i dołujące - przyznał.

- Wsparcie, które jest kierowane do gmin, ono jest oczywiście zasadne i ono cieszy, ale ono nie pomoże nam, mieszkańcom Podhala jako takim - dodał gość TVN24.

Góralskie Veto

Przedstawiciele Góralskiego Veta już zapowiedzieli uruchomienie biznesów od 18 stycznia. Inicjatywa zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców m.in. z branży turystycznej i gastronomicznej.

- Stawiałbym, że to weto wypowiedziane dość radykalnie w ostatnich dniach może faktycznie wybrzmieć. Natomiast z punktu widzenia logiki, etyki i chłodnej optyki stoimy jednak na stanowisku - w dużej części przedsiębiorców turystycznych, gastronomicznych i branż powiązanych - aby nie kalać własnego gniazda, aby jeszcze jednak nie wszystkie miecze ostrzyć, ponieważ im wcześniej wymusimy otwarcie ruchu turystycznego, tym transmisja wirusa - sprowokowana tym - spowoduje dłużej obowiązujące obostrzenia, w okresie wiosennym - stwierdził Wagner.

Jednocześnie przyznał jednak, że obserwując decyzje podejmowane przez rząd, ma rozdarte serce. - Prywatnie moje serce jest rozdarte między tymi z nas, pracownikami liniowymi sektora turystycznego, gastronomicznego, którzy faktycznie już nie mają co włożyć do garnków swoich dzieci, ale za chwilę nie będą mieli jak ogrzać domów. I to nie jest niestety przenośnia. Rozumiem, że budżety budowane w 80 procentach z dochodów zimowych, nie tylko nie są w stanie utrzymać tych rodzin, ale w ogóle doprowadzić do okresu wiosennego - wyjaśnił.

- Natomiast, z drugiej strony jako pracownik tego sektora, jako przedsiębiorca, patrzący długofalowo i starający się zaplanować działania, po konsultacjach zarówno z członkami Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, jak i przyjaciółmi, kolegami, sąsiadami z branży, twierdzimy, że jednakowoż powinniśmy chyba dotrwać kolejne dwa tygodnie - dodał Karol Wagner.

Zgodnie z decyzją rządu po 17 stycznia nadal nie będą czynne hotele oraz stoki narciarskie. Restrykcje mają obowiązywać do końca stycznia.

Wagner zaznaczył, że spodziewa się przedłużenia obostrzeń nawet o kolejny miesiąc. - Czyli sezon zimowy kompletnie umknie. Natomiast nie ma alternatywy. Będziemy powtarzali, chyba dość radykalnie, że podważenie - czy niesprawiedliwych, to jest zupełnie inny temat - aktualnie obowiązujących przepisów ze względów logicznych (...) będzie niestety niezasadne i uderzy nas zwrotnie prawdopodobnie dużo mocniej - wskazał.

Nastroje wśród przedsiębiorców

Karol Wagner przyznał, że obecna sytuacja wpływa na pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. - W ramach rozpoznanego nam rynku ponad połowa, czyli spokojnie 60 procent przedsiębiorców ma już w tej chwili bardzo pesymistyczne nastawienie do tego, co się dzieje, zaczyna planować zamknięcia, zaczyna masowo zwalniać, wysyłać pracowników na jedne czwarte, jedne ósme etatów, zaczyna absolutnie odcinać wszelkie możliwości do inwestowania swoich przedsiębiorstw, co finalnie celuje w liniowych pracowników sektora - wyjaśniał członek zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Wagner przyznał, że niezwykle ważna jest długoterminowa przewidywalność, która pozwala przedsiębiorcom na "odłożenie, zbuforowanie środków na przetrwanie".

- Natomiast w tych kategoriach myślą przedsiębiorcy. Przeciętny mieszkaniec Podhala, czy przeciętny mieszkaniec ziem górskich, dla niego w tym momencie, patrząc na tę tragedię (...), już nie jest istotne, co będzie działo się za 2, za 5, czy 8 tygodni, istotne jest, że na dziś, na ten moment nie jesteśmy faktycznie w stanie utrzymać swoich rodzin - podkreślił gość TVN24.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9 procent i była niższa o 0,1 procent w porównaniu do ubiegłego miesiąca - przekazało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To najniższy poziom bezrobocia od sierpnia 1990 roku.

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Źródło:
PAP

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego ma ruszyć od 2025 roku. Zgodnie z założeniami projektu, wysokość dopłaty na zakup ma sięgnąć 5000 złotych. Projekt w czwartek trafił do konsultacji społecznych.

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Źródło:
tvn24.pl

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

PKP Cargo, największy przewoźnik towarowy w kraju, planuje zwolnić jeszcze w tym roku nawet do 30 procent zatrudnionych - przekazała spółka. Zarząd spółki podjął już uchwałę w tej sprawie.

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Źródło:
PAP

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych

Niemiecka Lufthansa i włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów otrzymały zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi ITA Airways. Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić wyznaczone przez Brukselę warunki.

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Źródło:
PAP

Unia Europejska planuje nałożenie ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein i AliExpress - podał Reuters, powołując się na "Financial Times", którego źródłami były trzy osoby poinformowane w tej sprawie.

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Źródło:
Reuters

Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie - napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej (PO). Dodała, że członkowie rady nadzorczej spółki omijali ustawę kominową i okołobudżetową.

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl, "Fakty" TVN