Rząd ogłasza plan wsparcia dla gmin górskich. Dwa instrumenty

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Gowin o wsparciu dla gmin górskich
Gowin o wsparciu dla gmin górskichTVN24
wideo 2/7
TVN24Gowin o wsparciu dla gmin górskich

Refinansowanie 80 procent umorzenia podatku od nieruchomości oraz środki przeznaczone na inwestycje - to główne założenia planu wsparcia dla gmin górskich. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że rząd przeznaczy na ten cel łącznie 1 miliard złotych. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Polska wraz z całym światem przeżywa ciągle trwający dramat jakim jest pandemia. Ten dramat dotyka nie tylko osoby chore, nie tylko rodziny tych, którzy od nas odeszli, ten dramat w ogromnej mierze dotyka też przedsiębiorców, którzy ze względu na konieczne obostrzenia sanitarne muszą ograniczać albo zawieszać swoją działalność biznesową - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Jak przyznał, "rząd podjął bardzo trudną decyzję kilka tygodni temu". - Decyzję o zamknięciu turystyki zimowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest bardzo duży cios dla przedsiębiorców reprezentujących tą branżę. Zdajemy sobie sprawę także z tego, że jest to wielkie wyzwanie dla samorządów z gmin górskich - mówił szef MRPiT.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wskazywał, że "w gminach górskich, w gminach turystycznych ruch spadł w stosunku do zeszłego roku o 70 procent". - Przykładem tego jest szereg regionów na Dolnym Śląsku, w subregionie wałbrzyskim na 45 jednostek samorządu terytorialnego 30 to są gminy żyjące z turystyki i w takich niewielkich samorządach jak Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, czy Międzylesie, tak znaczący spadek ruchu ma olbrzymie konsekwencje finansowe - wyjaśniał minister Dworczyk.

Wsparcie dla gmin górskich

Na poniedziałkowej konferencji Jarosław Gowin ogłosił założenia planu wsparcia dla gmin górskich. - Takich gmin jest w Polsce, według statystyki GUS-u, około 200 i każda z tych gmin, samorządy w tych gminach, otrzymają dwojakiego rodzaju wsparcie - zapowiedział wicepremier.

W ramach wsparcia dla gmin położonych na terenach górskich rząd zapowiedział, że przeznaczy 1 mld zł na sfinansowanie dwóch instrumentów:

- dofinansowanie w wysokości 40 procent średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę;

- dofinansowanie w wysokości 80 procent utraconych przez gminę dochodów z powodu zwolnienia w pierwszym kwartale 2021 roku przez gminę z podatku od nieruchomości, wybranych gruntów i budynków.

Od kiedy?

- Te środki trafią do gmin górskich w ciągu najbliższych tygodni, w ciągu miesiąca od podjęcia uchwały przez Radę Ministrów - wskazał Gowin. Jak dodał, "zapewne stanie się to jutro albo na następnym posiedzeniu rządu".

- Samorządy mogą występować z wnioskami i bezzwłocznie po rozpatrzeniu takiego wniosku rząd przekaże pieniądze poszczególnym gminom - zapewnił wicepremier.

Gowin wyjaśniał, że program powstał "w ścisłej współpracy z samorządami skupionymi w stowarzyszeniu reprezentującym gminy górskie". - Podatek od nieruchomości był wskazywany jako ten najważniejszy koszt, co do którego samorządy mogą ulżyć swoim przedsiębiorcom - podkreślił szef MRPiT.

Jednocześnie zapewnił, że rząd nie wyklucza uruchamiania kolejnych instrumentów wspierających branżę turystyczną.

- Będziemy jako rząd monitorować sytuację we wszystkich samorządach, szczególnie samorządów z gmin turystycznych. Jeżeli w przyszłości będzie potrzeba podjąć następne kroki umożliwiające restart gospodarczy branży turystycznej, a z całą pewnością takie kroki będą niezbędne, to wówczas będziemy uruchamiać kolejne, odpowiednio wycelowane instrumenty - powiedział Jarosław Gowin. 

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości