TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści wykorzystują epidemię, mogą wyczyścić konto. "300 złotych od Prezydenta Andrzeja Dudy"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/5
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywą stroną, na której niby można otrzymać 300 złotych za szczepienie. "Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków" - czytamy.

Oszuści nie ustają w swoich działaniach i próbują wykorzystać trwającą epidemię COVID-19. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią, w której cyberprzestępcy oferują pieniądze za szczepienie.

Szczepienie przeciw COVID-19

"Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie. Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków. Nie dajcie się nabrać!" - czytamy we wpisie na Twitterze. Jak dodano, adres niebezpiecznej strony to gov.pl-covid[.]pl.

Paweł Piekutowski z CSIRT KNF dodał, że "oszuści opisali cały proces odbioru 300 zł za zrealizowane szczepienie, który prowadzi do fałszywej strony banku". "Wprowadzenie haseł na takiej stronie może skończyć się wyczyszczeniem konta" - ostrzega Piekutowski.

Do ostrzeżenia dołączono zrzuty ekranu, na których widnieją treści ze strony przygotowanej przez oszustów. "Odbierz 300 zł za szczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy. Wypłaca 300 zł za szczepienie w ramach programu 'Wsparcie'. Pieniądze dostaną wszyscy Polacy, którzy przeszli pełny cykl szczepienia" - czytamy na stronie.

Cyberprzestępcy nie pierwszy raz próbują wykorzystać trwającą epidemię COVID-19. Wcześniej m.in. oferowali 500 zł za wypełnienie ankiety o szczepieniach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości