Wielkie sieci apelują o otwarcie sklepów. "Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin: będę rekomendował otwarcie sklepów meblowych jak najszybciejTVN24
wideo 2/5
TVN24Gowin: będę rekomendował otwarcie sklepów meblowych jak najszybciej

Przedstawiciele czołowych sieci meblowych, Agata Meble, Ikea Retail Polska oraz Jysk Polska, zwrócili się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o umożliwienie ponownego otwarcia sklepów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta od 7 do 29 listopada. Otwarte w nich są niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

Opublikowane w ubiegły piątek wieczorem rozporządzenie - inaczej niż przewidywał projekt - nie wyłączyło sklepów z meblami z wprowadzanych od 7 listopada ograniczeń w galeriach handlowych. Z tego względu niektóre firmy zajmujące się sprzedażą mebli poinformowały, że ich punkty stacjonarne od soboty są tymczasowo zamknięte. Jednocześnie zachęciły klientów do zakupów online lub składania zamówień przez telefon.

Po tygodniu obowiązywania obostrzeń przedstawiciele trzech czołowych sieci handlowych branży meblarskiej apelują o umożliwienie ponownego otwarcia obiektów.

Sklepy meblowe zamknięte

"Sklepy meblowe są bezpiecznymi miejscami zakupów, a branża meblarska jest sektorem strategicznym dla polskiej gospodarki. W okresie epidemii, artykuły wyposażenia domów stały się produktami pierwszej potrzeby, ułatwiając pozostanie w domach. Polacy dostosowują się do nowej sytuacji i wyposażają w sposób bardziej funkcjonalny swoje miejsca pracy zdalnej, nauki w domu czy zabawy z dziećmi" - czytamy w komunikacie.

Pod apelem podpisali się: Grzegorz Przondziono, prezes zarządu Agata Meble, Karin Skoeld, prezes zarządu Ikea Retail Polska oraz Piotr Padalak, dyrektor generalny Jysk Polska.

WSPÓLNY APEL

Przedstawiciele sieci handlowych zwrócili uwagę, że sklepy meblowe oferują zestawy produktów w znaczącej części pokrywające się z asortymentem marketów remontowo-budowlanych, które od 7 listopada br. pozostają otwarte. "Nie widzimy podstaw do różnicowania tych dwóch rodzajów działalności. Uważamy, że Polacy powinni mieć możliwość zakupu produktów związanych nie tylko z remontami, ale również z urządzaniem mieszkań i dlatego wnioskujemy, aby przy wydawaniu aktów prawnych, także w przyszłości nasza działalność handlowa była traktowana podobnie do branży budowlano-remontowej" - wskazano.

Jednocześnie przedstawiciele sieci Agata Meble, Ikea Retail Polska oraz Jysk Polska zapewnili, że do momentu zamknięcia sklepów wdrożyli szereg środków reżimu sanitarnego, wydając na ten cel kilka milionów złotych. "Żadne z dostępnych analiz rozprzestrzeniania się wirusa nie wskazują sklepów meblowych, jako miejsca zakażeń koronawirusem. Jednocześnie szereg publicznie dostępnych analiz i opinii potwierdza, iż zakłady pracy, w tym sklepy meblowe, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego" - dodano.

Spotkanie z wicepremierem

W poniedziałek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin spotkał się podczas telekonferencji z przedstawicielami branży meblowej. "Podczas poniedziałkowego spotkania z panem Wicepremierem Jarosławem Gowinem przedstawiliśmy kolejne propozycje zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w sklepach, które pozwolą nam jeszcze lepiej kontrolować przepływ klientów oraz dbać o ich bezpieczne zakupy" - zwrócili uwagę przedstawiciele sieci handlowych.

Wśród propozycji znalazły się m.in. zaostrzenie limitu klientów w sklepach - jeden klient na 20 metrów kwadratowych, a nie na 15 metrów kwadratowych jak jest obecnie w dużych sklepach; dezynfekcja najczęściej dotykanych miejsc w sklepie co godzinę, np. kasy, terminale płatnicze, a także zwiększenie liczby stanowisk do dezynfekcji rąk w sklepie dla klientów.

"Apelujemy o uruchomienie sprzedaży nie tylko ze względu na interes konsumentów i naszych sieci, ale też tysięcy polskich poddostawców pracujących dla nas w całym kraju" - podkreślili przedstawiciele sieci Agata Meble, Ikea Retail Polska oraz Jysk Polska.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 24 051 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano też informację o śmierci 419 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 665 547 osób, spośród których 9499 zmarło. Wyzdrowiało 267 580 osób.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: