TVN24 Biznes | Z kraju

Godziny dla seniorów. Jest reakcja banków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorówTVN24
wideo 2/4
TVN24Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorów

Banki reagują na zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego powrót tak zwanych godzin dla seniorów w sklepach i aptekach. Część z nich już szykuje wprowadzenie podobnych do placówek handlowych ułatwień dla osób starszych.

Premier Mateusz Morawiecki po sobotnim posiedzeniu rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19 ogłosił powrót tak zwanych godzin dla seniorów. Oznacza to, że osoby powyżej 60. roku życia będą mogły zrobić zakupy w godzinach 10-12.

Premier przekazał, że zmiany wejdą w życie od najbliższego czwartku - 15 października. Do tej pory nie opublikowano jednak żadnego projektu przepisów w tej sprawie.

Zgodnie z zapowiedzią Morawieckiego rozwiązanie ma zostać wprowadzone w sklepach, aptekach i drogeriach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zmiany dla seniorów w bankach

Jak się jednak okazuje, zmiany szykują - podobnie jak pół roku temu - również banki. W Santander Bank Polska od najbliższego czwartku powróci pierwszeństwo obsługi seniora w pierwszej godzinie otwarcia oddziałów. "Takie podejście dość dobrze sprawdziło się na początku roku, dlatego postanowiliśmy je kontynuować. Godzina z pierwszeństwem obsługi seniora pozwala nam z jednej strony wspierać osoby starsze, a z drugiej reagować na bieżąco i świadczyć obsługę wszystkim, jeśli nie ma w tym czasie seniorów w oddziale" - wyjaśniła Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska.

"Obecnie pracujemy nad konkretami dotyczącymi funkcjonowania godzin dla seniorów w naszych placówkach. Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najważniejsze, dlatego podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby minimalizować zagrożenia" - poinformowało TVN24 Biznes także biuro prasowe Getin Banku.

W oddziałach Banku Pekao od czwartku zostaną wprowadzone nowe zasady obsługi klientów powyżej 60. roku życia. "W godzinach od 10:00 do 12:00 seniorzy będą obsługiwani poza kolejnością" - wyjaśnił Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Z kolei na opublikowanie rozporządzenia w sprawie godzin dla seniorów czeka Bank Millennium. "Czekamy na publikację projektu treści rozporządzenia rządu, które wprowadza 'godziny dla seniorów'. Bank oczywiście dostosuje do wszelkich przepisów regulujących zasady obsługi klientów w związku z pandemią" - zapewniła Iwona Jarzębska, rzecznik prasowy Banku Millennium.

"Natomiast już teraz uczuliliśmy pracowników naszych oddziałów, by w miarę możliwości seniorzy byli obsługiwani w pierwszej kolejności" - dodała.

Nad wprowadzeniem godzin dla seniorów zastanawia się również inny duży bank. "Bank BNP Paribas w ciągu najbliższych kilku dni podejmie decyzję odnośnie wprowadzenia specjalnych godzin dla seniorów" - przekazała Karolina Kozakiewicz z BNP Paribas.

Jednocześnie przedstawiciele banków zachęcają do korzystania z bankowości internetowej.

W kwietniu na wprowadzenie godzin dla seniorów zdecydowały się m.in. banki: PKO BP, Pekao, mBank oraz Credit Agricole. Takie zmiany wdrożono również w placówkach Citi Handlowego zlokalizowanych w galeriach handlowych.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości