Z kraju

Godziny dla seniorów. Jest reakcja banków

Z kraju

Premier Morawiecki o godzinach dla seniorówtvn24
wideo 2/5

Godziny dla seniorów, limit osób w placówkach oraz skrócone godziny otwarcia. To zmiany, jakie wprowadzono w części banków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W związku z nowymi obostrzeniami zmiany w funkcjonowaniu swoich placówek wprowadziły sklepy. Jak się okazuje inaczej pracują również oddziały banków.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Godziny dla seniorów

Niektóre banki zdecydowały się na wprowadzenie tak zwanych godzin dla seniorów. "W godzinach 10.00-12.00 oddziały są dostępne tylko dla klientów powyżej 65. roku życia" - poinformowała tvn24bis.pl Aneta Styrnik-Chaber z PKO BP.

Tak zwane godziny dla seniorów, między 10 a 12, wprowadzono również w Banku Pekao, mBanku oraz Credit Agricole. Takie zmiany wdrożono również w placówkach Citi Handlowego zlokalizowanych w galeriach handlowych.

Bank BNP Paribas w przesłanej nam odpowiedzi wskazał, że od piątku wprowadzi dedykowaną godzinę obsługi dla seniorów od 10.00 do 11.00.

Inne banki wprowadziły pierwszeństwo obsługi. W placówkach Getin Noble Bank od czwartku, w godzinach 10.00-12.00, pierwszeństwo w obsłudze mają osoby powyżej 65. roku życia. Seniorów powyżej 60. roku życia, zwłaszcza w godzinach 11-12, zaprasza do swoich oddziałów Alior Bank.

Należy pamiętać, że w razie potrzeby, seniorzy mogą korzystać z oddziałów również w innych godzinach.

Skrócone godziny otwarcia

Klienci części banków muszą się również przygotować na skrócone godziny otwarcia punktów. "Obecnie godziny pracy oddziałów są skrócone. Nowe godziny to 10.00-16.00 dla wszystkich placówek" - poinformowało biuro prasowe Banku Pekao.

BNP Paribas również skrócił godziny otwarcia oddziałów, funkcjonują one od 10.00 do 15.00. W skróconych godzinach, 11-16, pracują także oddziały Alior.

Zmienione godziny mogą również dotyczyć wybranych placówek PKO BP. "Ze względu na zamknięte szkoły i przedszkola, wielu naszych pracowników musiało zostać z dziećmi w domu. Dlatego nasze oddziały mogą pracować w zmienionych godzinach - informacja dostępna jest na drzwiach placówki" - wskazała Aneta Styrnik-Chaber.

Z kolei mBank poinformował, że w tygodniu placówki detaliczne otwarte są krócej. "Oddziały korporacyjne banku pracują bez zmian" - dodano. Informacje o dokładnych godzinach otwarcia poszczególnych punktów są dostępne na stronach banków.

Placówki Getin Bank są otwarte w godzinach 10.00-16.00, ale w tym czasie jest także półgodzinna przerwa. "Od 12.00-12.30 obowiązuje przerwa techniczna w funkcjonowaniu oddziałów. W tym czasie pracownicy dbają o przygotowanie placówki do dalszej obsługi klientów" - wskazał rzecznik Getin Noble Bank Artur Newecki.

Credit Agricole również zmieniło godziny dostępności placówek na 10.00-16.00. "Może zdarzyć się tak, ze część placówek otwarta jest w innych godzinach" - dodano w przesłanej nam odpowiedzi.

Limity osób

To jednak nie wszystko. W oddziałach są bowiem także limity osób. "Klienci wpuszczani są pojedynczo lub tylu, ile jest czynnych stanowisk, tzn. obsługa odbywa się przy co drugim stanowisku, aby zapewnić zalecany odstęp między osobami (2 metry)" - wskazała Aneta Styrnik-Chaber z PKO BP.

W placówkach Banku Pekao może przebywać jednocześnie tylu klientów, ile danego dnia jest czynnych stanowisk obsługi. Inaczej sytuacja wygląda w oddziałach Banku BNP Paribas. "Jeden doradca obsługuje w bezpiecznej odległości jednego klienta. Pozostali klienci są proszeni o oczekiwanie na obsługę poza oddziałem, w odległości minimum metr od siebie" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

W oddziałach mBanku może przebywać jedna osoba przy każdym stanowisku.

Z kolei Getin stosuje zasadę, że w czasie obsługi w placówce może przebywać maksymalne 5 osób. "Jeśli w oddziale są już klienci w tej liczbie, kolejne osoby proszone są o oczekiwanie na zewnątrz. Doradca zaprasza kolejnego klienta do środka po zakończeniu obsługi innego klienta" - wyjaśnił Artur Newecki.

Ponadto od 16 marca w placówkach Citi Handlowego na terenie galerii handlowych może przebywać maksymalnie do dwóch klientów.

Banki zachęcają wszystkich klientów do płatności bezgotówkowych i korzystania z bankowości elektronicznej.

Autor: Mateusz Bednarczyk/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock