TVN24 Biznes | Z kraju

Zagraniczne podróże pod znakiem zapytania. Wiceminister wymienia trzy kraje

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Turyści nad morzem
Turyści nad morzemTVN24
wideo 2/6
TVN24Turyści nad morzem

Tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie. Musimy się z tym pogodzić - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Jak dodał, obecnie rozważane jest umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Na pytanie, czy obecnie można planować na lipiec lub sierpień wczasy w Polsce lub za granicą, Gut-Mostowy odpowiedział, że wszystko zależy od tego, czy będzie wzrost, czy spadek zachorowań. - W zależności od tego ograniczenia będą znoszone szybciej lub wolniej - wskazał. Dodał, że należy się pogodzić z tym, że tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie.

Poinformował też, że przed wakacjami jego resort planuje ruszyć z kampanią zachęcającą Polaków do zwiedzania kraju. Rozważane jest też umożliwienie wyjazdów do Czech, Słowacji i Węgier. - Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże, jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych – mówił.

Obozy i kolonie dla dzieci

Na pytanie o obozy i kolonie dla dzieci Gut-Mostowy odpowiedział, że zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, objęty został ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient – w razie rezygnacji – po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher.

- Zależy nam bardzo na tym, żeby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Po spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej mamy wspólne stanowisko, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do ministra zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną. (...) Zrobimy wszystko, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży zasłużony odpoczynek podczas wakacji – stwierdził.

Zapytany, czy jego zdaniem będzie dochodzić do masowych upadłości biur podróży, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą.

- Uważam, że do tego nie dojdzie. Natomiast rynek w najbliższym czasie z całą pewnością ulegnie pewnym zmianom i przeobrażeniom. Prawdopodobnie w ofercie wielu touroperatorów pojawi się Polska, czyli tzw. oferta wyjazdowa krajowa. Takiemu rozwojowi rynku ma również pomóc planowany przez nas projekt programu "Bony turystyczne 1000 plus" – powiedział.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości