Morawiecki o kopalni Turów. "Żaden sąd nie będzie nam dyktował"

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki: żaden sąd nie będzie nam dyktował
Morawiecki: żaden sąd nie będzie nam dyktowałTVN24
wideo 2/8
Morawiecki: żaden sąd nie będzie nam dyktowałTVN24

Na pewno nie damy zamknąć tej kopalni - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z górnikami z kopalni Turów. Szef rządu dodał, że zrobi wszystko, aby do końca tego złoża, do roku 2044 kopalnia normalnie funkcjonowała. Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że rząd będzie bronić Turowa.

We wtorek organizacje ekologiczne podały, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej. To efekt skargi złożonej jesienią 2022 roku przez m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Postanowienie sądu jest nieprawomocne i stronom przysługuje odwołanie w tej sprawie.

Jeszcze tego samego dnia szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że w Turowie "wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne".

Morawiecki o decyzji WSA

Premier Morawiecki wraz z wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem w środę udali się do Turowa, by spotkać się z pracownikami kopalni.

- Niestety tak się właśnie stało, że sąd (podjął decyzję - red.), nie patrząc na to, jakie są rzeczywiste interesy Polski, bo wy obsługujecie, dajecie prąd, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, pracy dla setek tysięcy, dla milionów ludzi, 5-7 procent całego systemu elektroenergetycznego - mówił szef rządu.

- Na pewno nie damy zamknąć tej kopalni. Zrobimy wszystko, aby do końca tego złoża, do roku 2044 ona normalnie funkcjonowała - zapewnił szef rządu.

- Żaden sąd nie będzie nam dyktował - czy z Brukseli, czy z Warszawy - co to znaczy bezpieczeństwo energetyczne, co to znaczy bezpieczeństwo dla ludzi, którzy tutaj pracują, bezpieczeństwo ich rodzin, bezpieczeństwo finansowe. To są dla nas fundamentalne sprawy - podkreślił premier.

Dodał ponadto: - Nie trzeba wykonywać wyroku, bo wyrok sądu, który nie bierze pod uwagę interesu Polaków, a bierze pod uwagę interes obcych, to bezprawie.

Jak stwierdził, wyrok, który "nie bierze pod uwagę dostaw prądu do żłobków, szpitali, szkół to bezprawie". - Jeśli tylko wyborcy pozwolą w październiku, to nie pozwolimy zamknąć tej kopalni. Jesteśmy opiekunami, jesteśmy protektorami polskiego górnictwa - oświadczył.

Turoszowski kompleks energetyczny PAP/Adam Ziemienowicz , Maciej Zieliński

Sasin: będziemy bronić kopalni Turów

Podczas wizyty w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaznaczył, że "musimy być bezpieczni pod względem energetycznym". - Nie ma dzisiaj polskiego bezpieczeństwa energetycznego bez Turowa. Bez tej kopalni nie da się zapewnić Polsce odpowiedniej ilości energii - podkreślił.

Ocenił także, że "to się wielu w Europie nie podoba, że my się szybko rozwijamy, mamy nasze polskie bezpieczeństwo energetyczne, polskie źródła energii, jakim jest węgiel".

- Chcieliby, żebyśmy byli uzależnieni od Europy, rozwijali się wolniej. Wielu polityków europejskich już tego nie ukrywa, ale wręcz mówi, że jest przerażona tym, że Polska tak szybko się rozwija, jest dzisiaj wielkim konkurentem dla gospodarek zachodniej Europy. Jest wielki atak na Polskę, polską gospodarkę i energetykę. Nie chodzi o żadne względy ekologiczne czy inne, które są tylko pretekstem, ale o to, aby podciąć nam skrzydła, spowolnić nasz rozwój, abyśmy nie mogli w tej konkurencji wygrywać - powiedział minister aktywów państwowych.

Zapewnił, że "będziemy bronić Turowa, bo chcemy bronić polskiej niezależności i chcemy bronić polski rozwój". - Chcemy pozostawić otwartą drogę do tego, aby Polakom żyło się lepiej nie za wiele dziesięcioleci, ale już niedługo, za kilka lat - dodał.

Wskazał, że "dzisiaj jest kolejna próba, aby zniszczyć, tę kopalnię, a także bezpieczeństwo Polski i tego regionu". - Nie możemy na to pozwolić i chcę zadeklarować, że również mój resort, jak i cały rząd, będziemy wspomagać Polską Grupę Energetyczną w tej walce - zapewnił.

Spór o kopalnię Turów

Kłopoty z kopalnią Turów to czas rządów PiS. Najnowsze postanowienie WSA w Warszawie dotyczy decyzji środowiskowej wydanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we wrześniu 2022 roku. To na jej podstawie Ministerstwo Klimatu i Środowiska w lutym 2023 roku podjęło decyzję o przyznaniu koncesji dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044 (obecna wygasa w 2026 roku). Tym samym nie wzięto pod uwagę zdania okolicznych mieszkańców, organizacji ekologicznych i sąsiadów Polski.

Wydobycie w kopalni Turów było też powodem sporu z Czechami. We wrześniu 2022 roku roku TSUE orzekł, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów po wniosku Pragi. Finalnie kosztowało nas to 300 mln złotych.

Polsko-czeskie rozmowy doprowadziły do porozumienia. Uzgodniono, że Polska ma zapłacić Czechom 35 milionów euro rekompensaty, a Fundacja PGE ma przekazać 10 milionów euro krajowi libereckiemu za szkody w środowisku wyrządzone przez górnictwo w Turowie.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaczyna prace nad przepisami dotyczącymi tak zwanego domniemania zatrudnienia. - Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy - stwierdziła szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra odniosła się też do kwestii wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce.

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump nie był w stanie zapewnić poręczenia majątkowego w wysokości 464 milionów dolarów, wymaganego przez sąd w Nowym Jorku do wstrzymania egzekucji wyroku skazującego jego firmę za oszustwa - oświadczyli w poniedziałek prawnicy byłego prezydenta USA. Trumpowi grozi konfiskata aktywów.

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Źródło:
PAP, Reuters

Nikt w Polsce nie powinien wybierać między ciepłym posiłkiem a ciepłym domem - podkreśliła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, zapowiadając bon energetyczny. Może on trafić nawet do czterech milionów gospodarstw. Szefowa resortu klimatu mówiła też o nowym mechanizmie rozliczeń prosumentów fotowolitaiki, który jej zdaniem jest "korzystny dla obywateli i zostanie pozytywnie przyjęty". - Chcemy w drugiej połowie marca przekazać do prac rządowych ustawę o prosumentach - powiedziała.

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Kredytobiorcy wyczekują obniżek, które przyczyniłoby się do zmniejszenia rat kredytów mieszkaniowych. W poniedziałek pojawiły się nowe wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, w których wskazano, kiedy może dojść do zmiany wysokości stóp procentowych.

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów poinformowało o wysokości nagród i premii wypłaconych pracownikom resortu od momentu zaprzysiężenia nowego rządu. Nagrody trafiły do 1572 osób, a średnia wysokość wynosiła 2871,46 zł brutto - przekazał wiceszef tego resortu Paweł Karbownik. W tym czasie w resorcie wypłacono również premie oraz dodatki.

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Źródło:
tvn24.pl

Sklep internetowy HalfPrice kończy działalność. "Z dniem 01.04.2024 r. zostanie zamknięty" - czytamy w komunikacie na stronie marki należącej do polskiego giganta handlowego - Grupy CCC. Zmiany nie dotyczą sklepów stacjonarnych HalfPrice.

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Była dyrektorka i założycielka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że w poniedziałek wręczono jej zwolnienie dyscyplinarne. TVP w komunikacie zaznaczyła, że do definitywnego zakończenia stosunku pracy doszło z inicjatywy spółki z przyczyn dotyczących pracownika.

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

Źródło:
PAP

Nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski zastąpi akcyzę - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Jak stwierdził, dla kierowców zmiana ma być neutralna finansowo. Wcześniej szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że ministerstwo będzie chciało wykreślenia podatku od samochodów spalinowych z Krajowego Planu Odbudowy.

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Źródło:
PAP

Zdaniem posła Andrzeja Tomasza Zapałowskiego (Konfederacja) realną szansą na uratowanie znanego Browaru Leżajsk jest "zaangażowanie dużej państwowej firmy". Jak wskazał, inwestorem mógłby być Orlen. Poseł zapytał o to Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jest odpowiedź szefa tego resortu Borysa Budki.

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w lutym 2024 roku obniżyła się do 5,4 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 6,2 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Źródło:
PAP

LPP nie prowadzi na terenie Rosji działalności operacyjnej ani handlowej od maja 2022 roku, a Kazachstan nie jest rynkiem tranzytowym dla LPP. Spółka nie dokonywała wysyłek towarów do Rosji przez terytorium tego kraju - poinformowało LPP w poniedziałkowym komunikacie. Zarząd nie planuje powrotu do działalności na rynku rosyjskim. W piątek amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Nowe oświadczenie LPP

Nowe oświadczenie LPP

Źródło:
PAP

Jak wspierać polskiego ducha przedsiębiorczości, co zrobić, by Polska utrzymywała przewagę konkurencyjną oraz jakie decyzje makroekonomiczne są potrzebne dla zapewnienia trwałego wzrostu - to były główne tematy konferencji LSE SU Polish Economic Forum 2024, która odbyła się w Londynie. Adam Sawicki z TVN Warner Bros. Discovery zwrócił uwagę na wpływ kryzysu demograficznego na polską gospodarkę.

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Złożymy wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu na dofinansowanie dla unijnych firm produkujących amunicję - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Nie wykluczył postawienia Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka przed Trybunałem Stanu.

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Źródło:
PAP

Kurs akcji LPP po otwarciu poniedziałkowych notowań rośnie o około 8 procent. Przed sesją spółka podała szacunki wyników za czwarty kwartał, które okazały się zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Akcje spółki gwałtownie taniały w piątek, a na zakończenie notowań spadek cen sięgnął ponad 35 procent. Amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Źródło:
PAP

W 2023 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego towarzystwa ubezpieczeniowe przesłały około 1,5 miliarda zapytań dotyczących historii polisowo-szkodowych kierowców. Wyraźnie wzrosło też zainteresowanie punktami karnymi. Ubezpieczyciele mogą wykorzystywać te informacje do wyliczenia składek za ubezpieczenia komunikacyjne.

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Osoby chcące zrobić zakupy zaraz po Świętach Wielkanocnych mogą mieć z tym problem - zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Niektóre sklepy mogą bowiem nie zdążyć zmienić stawek VAT na żywność na swoich kasach fiskalnych i będą zamknięte 2 kwietnia. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych placówek, które nie mogą, tak jak dyskonty, polegać na pracownikach IT, którzy na czas dostosowują systemy sprzedażowe do zmian stawek.

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", tvn24.pl

W tym tygodniu mamy poznać nowy skład zarządu Orlenu. Jak podaje "Puls Biznesu", w rekrutacji na szefa koncernu wzięło udział wielu kandydatów, ale niewielu dostało zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Źródło:
PAP

Światowa populacja żyjąca w slumsach zwiększyła się w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku o 165 milionów i osiągnęła 1,06 miliarda ludzi - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. W Azji i Afryce Subsaharyjskiej żyje 85 procent mieszkańców dzielnic nędzy. Największą część światowej populacji żyjącej w slumsach stanowią mieszkańcy Indii – 237 mln. Natomiast najwyższy odsetek osób mieszkających w slumsach odnotowano w Czadzie – to 82 proc. ludności miejskiej.

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Źródło:
PAP

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że opozycja ma pretensje, że Niemcy dostali na produkcję amunicji 170 milionów euro a Polska 2 milionów euro. Tymczasem - jak zauważył - trzy nasze firmy wnioskowały o 15 razy mniej środków niż Niemcy ostatecznie dostały. Ironizował na portalu X: "Perfidni Teutoni, zła UE". Z puli 500 milionów euro, jakie Komisja Europejska przeznaczyła na wsparcie produkcji amunicji artyleryjskiej do Polski trafi zaledwie 2,1 miliona. Politycy spierają się, kto ponosi odpowiedzialność za taki wynik.

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Firma Elona Muska SpaceX buduje sieć satelitów szpiegowskich na mocy tajnego kontraktu z amerykańską agencją wywiadowczą – poinformowała agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł zaznajomionych z tym programem. Sieć jest budowana przez Starshield wojskową odnogę firmy SpaceX w ramach kontraktu o wartości 1,8 miliarda dolarów.

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Źródło:
Reuters, PAP

Zachodni inwestorzy nie powinni być zmuszani przez państwo do wyprzedaży swoich rosyjskich aktywów - powiedział rosyjski miliarder Oleg Deripaska. Zdaniem biznesmena związane z tym posunięcia rosyjskich władz są "nieuczciwe i krótkowzroczne", a także szkodliwe dla samej rosyjskiej gospodarki.

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Źródło:
Reuters